Baldriāns
Baldriāna saknīte satur valeriānskābi, un tai piemīt nomierinoša iedarbība. Tiesa, cilvēkam jāzina sava individuālā reakcija uz baldriānu, jo dažiem tā var iedarboties arī pilnīgi pretēji – kā tonizējošs līdzeklis, kas dod spēku un mundrumu. Tāpat kā kaķiem, kurus baldriāns uzbudina!
Baldriāns palēnina sirdsdarbību, palīdz pret sirds neirozi, palīdz veģetatīvās distonijas gadījumā un pret vairogdziedzera hiperfunkciju.
Uzmanīgi! Baldriānu nevajag lietot ilgāk par vienu mēnesi pēc kārtas. Lietojot ilgāk, tas var radīt grūtsirdību, nomāktību un depresiju.
- Kā sagatavo?
Baldriāna saknes rok augusta beigās. Izrok, sagriež trijās vai četrās daļās, tad zem tekoša ūdens strūklas ar birstīti kārtīgi nomazgā zemi. Žāvē ēnainā vietā.
Kad sakne izžuvusi, sasmalcina un gatavo tēju. Tējkaroti drogas aplej ar glāzi karsta ūdens. Tieši karsta (aptuveni 60 grādu), nevis verdoša! Tad ļauj, lai 10 minūtes ievelkas. Glāzes saturu sadala trijās daļās un dienas gaitā izdzer pa trešdaļai glāzes.
Var gatavot arī 10% tinktūru –10 gramus izžāvētās saknes aplej ar 100 gramiem degvīna. 7 līdz 10 dienas ļauj ievilkties. Pēc tam pilina pusglāzē ūdens pa 7 vai 10 pilieniem – katram jāatrod sava deva. Var arī nepilināt, bet vienkārši atkorķēt tinktūras pudelīti un ieelpot tvaikus – baldriāns iedarbojas arī ieelpojot.
Vīgrieze
Daudzi vāc vīgriezes smaržīgos ziedus, taču lielākais sedatīvais jeb nomierinošais efekts patiesībā piemīt vīgriezes saknei. Lakstiem jeb ziediem un lapām raksturīga vairāk pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība. Sakne sevišķi labi palīdz pret klimaktēriskā sindroma izraisītu neirozi, nemieru un svīšanu.
- Kā sagatavo?
Saknes vāc, kad augs jau noziedējis un sāk dzeltēt. Sagriež, nomazgā. No saknes gatavo 20% tinktūru, un to var gatavot gan no žāvētas, gan svaigas saknes. 20 gramiem sasmalcinātas saknes uzlej 100 gramu degvīna, ļauj pastāvēt 7 līdz 10 dienas. Lieto, iepilinot pa 10 pilieniem (bet katram jāatrod sava deva) pusglāzē ūdens.
Novirzītā peonija jeb Peonia anomaa
Šis nav savvaļas augs, bet tiek audzēts dārzos. Novirzītā peonija no parastās atšķiras ar to, ka ziedi it kā nepilni, plānāki un pēc ziedlapu izvietojuma līdzīgi magonei. Nomierina nervus, palīdz arī pret iekaisumiem, epilepsiju, drudzi, migrēnas un citas izcelsmes galvassāpju gadījumā. Palīdz, ja nervozitāti un nemieru rada sāpes.
- Kā sagatavo?
Sakneni rok, kad augs sāk dzeltēt un vīst. Sagriež gabalos, nomazgā, izžāvē. Gatavo 10% tinktūru (10 grami sasmalcinātas saknes uz 100 gramiem degvīna.) Divreiz dienā, no rīta un vakarā, iepilina pa 20 pilieniem pusglāzē ūdens un izdzer.
Raudene
Laba nomierinoša iedarbība. Sevišķi ieteicama sievietēm, jo regulē sievišķo hormonu darbību un palīdz gan pret nervozitāti, gan mazliet harmonizē mēnešreižu norisi. Turklāt garšīga tēja!
- Kā sagatavo?
Ziedēšanas laikā savāc lakstus ar visiem ziediem, sasmalcina, izžāvē. Tad ēdamkaroti drogu aplej ar glāzi karsta ūdens un ļauj ievilkties. Glāzi dzer visu uzreiz vai pa mazam malciņam.
Pļavas gerānija
Satur ēteriskās eļļas ar nomierinošu iedarbību. Sevišķi ieteicama cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, kas ir nervozi un naktī slikti guļ.
- Kā sagatavo?
Vāc lakstus ar visiem ziediem. Pirms žāvēšanas sasmalcina vai, ja ir piemērota vieta žāvēšanai, var žāvēt iekārtus pušķītī. Kad izžuvuši, gatavo uzlējumu. Divas ēdamkarotes drogu aplej ar puslitru ūdens, ļauj ievilkties, tad sadala četrās porcijās un dienas laikā izdzer.