Otrā tipa cukura diabēts
ASV jau runā par to, ka tuvākajā laikā katram otrajam būs cukura diabēts, un no tā izriet, ka daudziem strauji attīstīsies arī hroniska nieru slimība.
Arī Latvijā diabēts iet plašumā.
Piemēram, 2016. gadā mums jau bija 84 tūkstoši diagnosticētu diabēta pacientu, bet 2005. gadā – tikai 47 800. Tas saistīts arī ar liekā svara problēmu un mazkustīgumu.
Augsts asinsspiediens
Tas nozīmē virs 140/90 mmHg. Pēc piecdesmit gadu vecuma Latvijā tas ir katram otrajam, un te darbojas tā dēvētais pušu likumu.
Tātad – pusei no visiem ir paaugstināts asinsspiediens; tikai puse zina, ka viņiem ir paaugstināts asinsspiediens; tie, kas zina, tikai puse ārstējas; tie, kas ārstējas, tikai puse ārstējas efektīvi…
Tas viss beidzas ar hronisku nieru slimību, jo augsta asinsspiediena ietekmē nieru asinsvadus pārņem saistaudi, asinsvadu atvērtums sašaurinās, līdz daļa no nieru kamoliņiem pilnīgi slēdzas, atrofējas, sarūk, tādējādi strauji izsīkst nieru funkcionālās spējas.
Nekontrolēta medikamentu lietošana
Un vispirms jau pretsāpju zāļu. Ja cilvēks vidēji lieto ibumetīnu vai diklofenaku piecus gadus pa vienai tabletei dienā, tad viņš jau var rēķināties, ka būs zināmas nieru bojājuma pazīmes.
Bīstamākās nierēm ir kombinētās tabletes ar kofeīnu un kodeīnu.
Noteikts, ka drīkst lietot divas pretsāpju tabletes nedēļā. Tikai. Tā būtu maksimālā norma.
Svarīgs jautājums: kuras pretsāpju zāles ir nierēm vissaudzīgākās?
Ieteikums ir pie mērenām sāpēm lietot paracetamolu vai metamizolu, kas pazīstams ar nosaukumu Analgīns un ko var kombinēt ar paracetamolu. Stipru sāpju gadījumā ārsts nozīmē papildus opioīdus – tramadolu, kodeīnu – un kādu palīgterapiju – nervu un gangliju blokādes, masāžas, fizioprocedūras.