Kas ir katarakta?
Mūsu acis ir kā fotoaparāts, un acs lēca ir līdzīga lēcai fotoaparātā. Veidojoties kataraktai, mūsu lēca zaudē caurspīdīgumu, un tas ir kā skatīties caur vecu, netīru, matētu stiklu.
Attēls kļūst neskaidrs, duļķains, un mēs nevaram redzēt, kas ir ārpusē.
Šādā gadījumā ir jāizņem no rāmjiem vecais logu stikls un jāaizvieto tas ar jaunu. Tāpat situācijā ar aci – jāizņem nolietotā lēca un jāsamaina pret jaunu.
Kā notiek kataraktas ārstēšana?
Vienīgā efektīvā kataraktas ārstēšanas metode: ķirurģiska iejaukšanās. Vislabāk, ja to veic, izmantojot augstas kvalitātes jaunās tehnoloģijas – lāzeru. Tā ir acu struktūrai saudzīgāka metode, jo lāzers ļauj veikt operāciju bez skalpeļa, bez šuvēm, bez asinīm un sāpēm.
Lāzera stars iedarbojas tikai uz bojāto zonu, tas mazina riskus, diskomfortu un paātrina atlabšanas procesus.
Vienlaikus ar kataraktas operāciju tiek veikta arī redzes korekcija – optimāla rezultāta sasniegšanai lāzera stars palīdz koriģēt radzenes formas īpatnības, tā saukto astigmatismu. Tāpat lāzera stars palīdz ideāli sagatavot acs multifokālo lēcu implantācijai.
Cik ilgi notiek operācija, un kāda ir atlabšana?
Operācija ilgst tikai 20–30 minūtes. Procedūra nav sāpīga, anesteziologs parasti nodrošina maksimālu komfortu – mazina trauksmi, diskomfortu un sāpes.
Pēc operācijas migla pakāpeniski izgaist triju dienu laikā.
Īpašu ierobežojumu pēc operācijas nav. Ir jāsargā acis no infekcijas un traumas, ieteicams valkāt saulesbrilles komfortam un acu aizsardzībai no spilgtas gaismas, vēja, putekļiem un smiltīm.