• 3 ārstniecības augi pret vēdera kaitēm

    Netradicionālā medicīna
    Ginta Auzniece
    7. jūnijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Gvido Kajons
    Ziepjusakne, vībotne, pēterene un blusu sūrene – izrādās, ka šos ārstnieciskos augus var izmantot pret gremošanas trakta kaitēm. Kurš labāks un kā lietot? Konsultē fitoterapeits Artūrs Tereško, Dr. Tereško tēju maisījumu un vairāku grāmatu autors.

    Ziepene jeb ārstniecības ziepjusakne (Saponaria officinalis)

    Zied baltiem ziediņiem… Daudzi to nezina, bet īstenībā ļoti vērtīgs augs: satur daudz saponīnu – vielas, kas ūdenī veido putas. Tāpēc sendienās, kad ziepes vēl nebija izgudrotas, augu izmantoja, mazgājot veļu – labi uzputoja ūdeni, turklāt saponīni savāc, absorbē arī netīrumus.

    Tieši šā iemesla dēļ ziepjusakne ir laba pret saindēšanos, ja kaut kas nelabs apēsts. Darbojas kā aktivētā oglīte un pat labāk – absorbē visas organismā nonākušās indes.

    Kā pareizi pagatavot ziepjusaknes tēju?

    • Lakstus nogriez, sasmalcini aptuveni centimetru garos gabaliņos ar visiem kātiem, ziediem un lapiņām un tad izžāvē. Tādu drogu ņem aptuveni ēdamkaroti, aplej ar glāzi karsta ūdens un, ik pa brīdim apmaisot, ļauj ievilkties, nevāri. Dienas laikā izdzer visu glāzi.
    • Vairāk saponīnu satur tieši sakne. To sagatavo tā: izroc septembrī vai oktobrī, nomazgā, sagriez smalkos gabaliņos un sažāvē. Tad  pēc vajadzības ņem aptuveni 10 gramus jeb ēdamkaroti  saknes uz puslitru ūdens, uzvāri un nokās. Izlieto dienas gaitā.

    Vībotne (Artemisia vulgaris)

    Ļoti labi smaržo! Īstenībā vībotne ir vērmeles (Artemisia absinthium) māsa – abas ir no vienas ģints, tāpēc arī darbība ir līdzīga. Vībotne izcili sekmē gremošanas orgānu darbību – gan aknas, gan žults izstrādi, gan aizkuņģa dziedzera darbību, kuņģa sulas produkciju, uzlabo apetīti.

    Iesaku gados veciem cilvēkiem, kas zaudē svaru, kā saka, sakrītas, – sākot lietot vībotni, apēstais beidzot iet labumā.

    Vībotne palīdz uzmundrināt organismu, tonizē, atraisa dzīvības enerģiju, tāpēc ieteicama senioriem, kurus nomāc depresija, kam iestājies pasīvums. Vībotnīte uzsildīs ķermeni no iekšpuses!

    Kā lietot vībotnes tēju?

    • Vislabāk – nobrauc lapas no kāta, sasmalcini un sažāvē. Lieto kursa veidā pa 1 tējkarotei (vairāk ne!) uz glāzi karsta ūdens, ļaujot ievilkties.
    • Uzmanību – vībotne var radīt alerģiju! Tādos gadījumos labāk nelietot.

    Blusu sūrene (Persicaria maculosa)

    Var atpazīt pēc mazām baltām vai rozīgām ziedu vālītēm, augs mīl mitras, ilgstoši neravētas vietas. Vērtīgs augs tādai delikātai lietai kā hemoroīdi – no visiem ārstniecības augiem blusu sūrene pret šo vainu ir visiedarbīgākā. Satur miecvielas, bioflavonoīdus, darbojas kā maigs caurejas līdzeklis, novēršot aizcietējumus. Palīdz arī pret asiņošanu.

    Kā pagatavot un lietot sūreni?

    • Savāc, sasmalcini un sažāvē lakstus. Var lietot iekšķīgi kā tēju – ņem ēdamkaroti drogas uz glāzi karsta ūdens un ļauj ievilkties. Dienas laikā izdzer.
    • Lieto arī ārīgi – kā kompresi. No sažāvēta auga pagatavo izvilkumu, aplejot 3 ēdamkarotes drogas ar glāzi karsta ūdens. Pēc tam izkās, izvilkumā samitrini marlīti un uz nakti liec uz iekaisušiem hemoroīdiem, pie dupša. Zinu, ka ir labi rezultāti – iekaisušie bumbuļi saraujas, arī asiņošana mitējas.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē