Ņem vērā! Labāk zāles uzņemt nedaudz mazākā devā nekā pārdozēt. Ja aizmirsies, vai tablete iedzerta, drošāk būs vienu zāļu lietošanas reizi izlaist.
15 svarīgi principi, ko ievērot:
- Nekad līdztekus nelieto divus vienādus preparātus ar dažādiem nosaukumiem!
Zālēm, kas satur vienu un to pašu ķīmisko vielu, kuru uz iepakojuma norāda maziem burtiņiem, mēdz būt dažādi ražotāji. Tāpēc jāraugās, lai, dzerot vairākas zāles, vienu un to pašu vielu neuzņemtu dubultā, jo, medikamenta devu pārsniedzot divkārt vai pat vairākkārt, radīsies toksisks efekts. - Lietojot vairākas zāles paralēli, nepieciešama uzskaite.
Sirds, endokrīnajām un vēl atsevišķām slimību grupām ir speciālas grāmatiņas, kur ieraksta, kāds medikaments lietots, lai ārsts varētu novērtēt situāciju, nepieciešamības gadījumā ieteikt mainīt medikamentu, tā devu vai kombināciju un izvērtēt, vai no kādām zālēm nav iespējams atteikties. - Vari izmantot speciālas sadalošas kastītes, kur ielikt zāles rītam, pusdienlaikam, vakaram un naktij.
- Ja jālieto vairākas zāles, ieņemšanai konkrētā laikā paredzētie medikamenti jādzer visi uzreiz, neievērojot laika intervālu.
- Lai zāles būtu efektīvas, svarīgi tās pareizi lietot.
ažas zāles, lai tās normāli uzsūktos, jālieto pirms ēšanas, jo pārtikas produkti var saistīt šo ķīmisko vielu. Citas – tieši otrādi – jālieto pēc ēdienreizes, lai nerastos blaknes. Ja zāles jālieto pēc ēšanas, ievies to kā rituālu, jo tas pēc laika var aizmirsties. Ja nav apetītes, konsultējies ar ārstu. Atsevišķas pretsāpju zāles var injicēt, lai nekairinātu kuņģi. - Lietojot zāles, nevajag dzert greipfrūtu sulu, jo tā ietekmē aknu fermentu darbību, un atsevišķos gadījumos šāda kombinācija var pat beigties letāli.
- Ja ir aknu un nieru funkciju traucējumi, svarīgi veikt regulāras laboratoriskas pārbaudes. Diemžēl reizēm, lai arī kā vajadzētu, noteiktus medikamentus lietot nedrīkst.
- Ja zāles nelieto kopā ar ēdienu, tām jāuzdzer glāze ūdens, un tas jādara stāvus. Tas jāuztver nopietni.
- Zālēm vislabāk uzdzert ūdeni, lai neietekmētu zāļvielu un tablete ilgi neuzkavētos barības vadā. Piens, kafija vai tēja var ietekmēt medikamentu iedarbību. Atsevišķās situācijās, piemēram, dzelzs preparātu uzņemšanai, jāizvēlas augļu sulas.
- Ja zāles izraisījušas blaknes, nepārtrauc tās uzreiz lietot, bet konsultējies ar ārstu, kurš tās izrakstījis. Rēķinies, ka ikvienam medikamentam var būt blakusparādības.
- Parasti zāles lieto īslaicīgi, bet ir slimības, kas prasa ilgstošu pastāvīgu medikamentu uzņemšanu, dažkārt pat visa mūža garumā, piemēram, arteriālās hipertensijas un koronārās sirds slimības gadījumā.
- Neiegādājies zāles reklāmu iespaidā un cenu atlaižu dēļ!
- Nepaļaujies uz paziņu, tuvinieku, draugu, radu ieteikumiem zāļu lietošanā.
- Uz katru mazāko sāpi nereaģē ar tableti! Un – kad akūtā problēma atrisināta, pārtrauc lietot šo medikamentu.