- Šķidrie dūmi patiesībā tiek radīti no īstajiem. Dedzinot koku, līdz ar dūmiem veidojas arī tvaiks – notverts un vēsumā kondensēts, tas pārvēršas šķidrumā, kas piesātināts ar dūmu aromātu un tālāk tiek destilēts un izfiltrēts, kā arī bagātināts citām garšvielām – ķiploku pulveri, sīpolu pulveri, sinepēm, ābolu etiķi un citām.
- Šķidro dūmu garša ir visai koncentrēta, tāpēc nepieciešams pievienot pavisam nedaudz šīs garšvielas.
- Šķidrie dūmi bieži tiek izmantoti rūpnieciski ražotajā ēdienā – dažādos gaļas izstrādājumos, mērcēs, marinādēs, konservos, čipsos utt.
- Tāpat šķidrie dūmi nereti tiek pievienoti vegāniskajiem produktiem – sojas izstrādājumiem u. tml. Vegāniskajos ēdienos šķidrie dūmi noder, lai uzburtu ceptas un grilētas gaļas ēdieniem raksturīgo omulīgo garšu.
- Gatavojot mājās, nedaudz šķidro dūmu var pievienot, marinējot un cepot gaļu un dārzeņus, gatavojot zupas un sautējumus – rezultāts būs līdzīgs (taču izteiksmīgāks), nekā ēdienam pievienojot kūpinātu papriku.
- Daudz tiek spriests par šķidro dūmu ietekmi uz veselību, taču pētījumos šie pieņēmumi nav pierādīti. Toties ir skaidrs, ka šķidro dūmu piešaušana ēdienam ļauj tikt pie kūpinājuma aromāta bez kaitīgā benzopirēna klātbūtnes, kas veidojas, grilējot un kūpinot virs īstas uguns.
Vienkāršā barbekjū mērce
Mērce, kas papildinās dažnedažādus ēdienus – no grilējumiem un desiņām līdz ceptiem kartupelīšiem vai Briseles kāpostiņiem. Izmantojama arī kā glazūra cepot un grilējot – īsi pirms gatavošanas beigām noglazē un šauj uz neilgu laiku atpakaļ karstumā.
500 g laba kečupa
200 g vijīga medus
150 g tumši brūnā cukura
1 ēdamkarote ābolu etiķa
2 ēdamkarotes šķidro dūmu
Visas sastāvdaļas sajauc katliņā un uz pavisam sīkas liesmas, ik pa brīdim apmaisot, karsē apmēram stundu. Ļauj atdzist.