Mūsu ģimenē darām tā!
- Agrāk tik ļoti nepievērsu uzmanību produktu sastāvam, bet ar laiku sapratu, ka ir produkti, no kuriem rodas alerģiskas reakcijas. Tāpēc mums mājās nav govs piena, tikpat kā negatavojam gaļas ēdienus (tos aizstāju ar dažādiem pākšaugiem, graudaugiem), ikdienā nelietojam arī cukuru. Tā vietā izmantoju medu, dateļu vai agaves sīrupu – veselīgākas alternatīvas cukuram.
Protams, esot ārpus mājām, bērni dabū gan savu cukura devu, gan gaļu, gan citus našķus, bet, ja gatavoju mājās, man ir svarīgi, lai ēdienam ir augstvērtīgas un veselīgas sastāvdaļas.
- Man patīk improvizēt ar receptēm, izmēģināt dažādus jaunus produktus, eksperimentēt. Tā esam atklājuši rauga pārslas, kas ir bērnu iecienītākā piedeva ēdieniem. Rauga pārslām nav nekādas saistības ar raugu! Tām piemīt riekstaini sieraina garša, kas lieliski papildina dažādus graudaugu, pākšaugu un dārzeņu ēdienus. Rauga pārslas satur visas nepieciešamās aminoskābes, arī selēnu, dzelzi, B vitamīnus. Ikdienā lietojam rauga pārslas, kas bagātinātas ar B12 vitamīnu, ko ar augu valsts produktiem uzņemt nevar. Tās var iegādāties beziepakojuma veikalā Turza vai veikalā Stockmann.
- Dažādas sēklas, riekstus, žāvētus augļus, graudaugus pasūtu lielās pakās interneta veikalā riekstijums.lv vai pērku veikalā PROMO Cash & Carry. Ikdienā šos produktus glabāju stikla burkās ar vāku, lai var redzēt, kādi krājumi ir virtuvē.
- Apceptas pilngraudu auzu pārslas, kas ir graudu batoniņu sastāvā, var sagatavot vairumā, uzglabāt burkā un dot bērniem brokastīs ar pienu vai jogurtu un augļiem.
- Govs piena vietā lietojam augu valsts izcelsmes pienu, bet veikalos tam ir samērā augsta cena un dažādas piedevas, tāpēc nolēmu šādu pienu gatavot pati. Piemēram, ņem 7 ēdamkarotes kokosriekstu skaidiņu, liek blenderī, pievieno ūdeni (līdz 1 litra atzīmei), kārtīgi sablendē, nokāš, un piens gatavs! Līdzīgi var pagatavot auzu pienu (no pilngraudu auzu pārslām) un rīsu pienu (baltie rīsi pirms tam gan labi jāizmērcē).
- Ēdienam īpašu aromātu un garšas nianses piešķir garšvielas, kuras iegādājos Centrāltirgus Gaļas paviljonā uz svara. Izcils garšvielu maisījums ir Končita ar kumīnu, kā arī Persilāde ar pētersīļiem.
LEJIŅU ĢIMENE IESAKA RECEPTES
Pērļu grūbas ar viltoto siera mērci
VAJADZĒS:
- pērļu grūbas (vai citus graudaugus pēc izvēles)
- 200 g vārītu turku zirņu (vai pupiņu)
- 200 g svaigu tomātu
- 1–2 daiviņas svaiga ķiploka
- sāli, kumīnu un citas garšvielas pēc izvēles
- olīveļļu
Mērcei:
- 260 g vārītu kartupeļu
- 25 g 100% zemesriekstu sviesta bez cukura
- 15 g rauga pārslu ar B12 vitamīnu
- garšvielu maisījumu Persilāde
- sāli
- ūdeni
Kas jādara?
Novāra graudaugus. Sablendē visas mērces sastāvdaļas, pievienojot tik daudz ūdens, cik biezu vēlas mērci. Uz pannas nelielā daudzumā olīveļļas apcep sasmalcinātu ķiploku, liek klāt zirņus vai pupas. Nedaudz apcepina, tad pievieno sagrieztu tomātu un garšvielas. Uz šķīvja servē graudaugus, tad liek mērci un turku zirņus ar tomātiem.
Veģetārais burgers
VAJADZĒS:
- tostermaizi (piemēram, Vita rudzu tostermaizi)
- tomātu pastu
- sojas majonēzi Sojalita (tai ir divreiz mazāk kaloriju un tauku nekā parastajai majonēzei)
- salātlapas
- tomātu
- papriku
- sieru (var arī nelikt)
Kotletēm:
- 280 g mīksti novārītu grūbu
- 240 g vārītu vai konservētu pupiņu (parasti izmantoju sarkanās)
- 10 g rauga pārslu ar B12 vitamīnu
- garšvielu maisījumu Persilāde
- kumīnu, kariju vai vistas garšvielu
- mannu
Kas jādara?
Gatavojam kotleti: vārītās grūbas sablendē ķepīgā masā, pupiņas saspaida, pievieno rauga pārslas un garšvielas. Visu rūpīgi samīca. Masa ir ķepīga! Sadala 8 vienādās bumbiņās. Ar rokām izveido kotletes formas pankūciņu, no abām pusēm apviļā mannā (vai rīvmaizē) un apcep olīveļļā. Tostermaizi no abām pusēm nedaudz apcepina uz sausas pannas. Burgerā liek tomātu pastu, sojas majonēzi, sieru, tomātu, papriku, grūbu kotleti, salātlapu. Ja vēlas, pildījumam var izmantot arī kaut ko pikantāku – sinepes, marinētu gurķi, sīpolus utt. Grūbu kotletes var ēst arī ar pastu, rīsiem vai kartupeļiem.
Gardie batoniņi
10–12 batoniņiem
Vajadzēs:
- 150 g dateļu bez kauliņiem
- 100 g žāvētu plūmju
- 130 g žāvētu aprikožu
- 3 ēdamkarotes (ar kaudzi) kokosriekstu eļļas
- nedaudz ūdens
- 180 g apceptu auzu pārslu
- 40 g ķirbju sēklu
- 50 g grauzdētu zemesriekstu gabaliņu
- 30 g čijas sēklu
- melno šokolādi bez cukura dekorēšanai
Kas jādara?
Dateles, plūmes un kokosriekstu eļļu sablendē viendabīgā (ķēpīgā) masā, pievienojot nedaudz ūdens. Uz pannas kokosriekstu eļļā apcep pilngraudu auzu pārslas, kam pievienots medus. Visas sausās sastāvdaļas saber bļodā, samaisa, pievieno mazos gabaliņos sagrieztas aprikozes un liek klāt dateļu masu, ar rokām kārtīgi izmīca. Masu liek kantainā traukā, kas izklāts ar cepamo papīru. Kārtīgi pieblietē un nogludina (tādā biezumā, cik biezus grib batoniņus). Liek saldētavā uz pāris stundām. Kad masa sacietējusi, to sadala mazākos gabaliņos. Var apliet ar izkausētu šokolādi.