Valda padoms
- Augļus, kas jau kļuvuši mīksti un pilnībā nogatavojušies zarā, novāc augļu dienās, kas norādītas sējas un ražas kalendāros. Var izmantot arī tomātus, kuri sākuši mainīt krāsu, – šos augļus nogatavini siltā telpā.
- Parasti iesaka ņemt tomātus no otrā vai trešā ķekara, taču praksē pārbaudīts, ka sēklas, kas ņemtas no pirmā ķekara augļiem, arī atbilst šķirnes parametriem.
- Mīksto, gatavo tomātu pārgriez uz pusēm, šķidro sēklu masu salej glāzē un novieto raudzēšanai siltā telpā uz 2–5 dienām. Ik pa laikam to kārtīgi samaisi.
- Raudzējamajai masai nedrīkst pieliet ūdeni!
- Kad gļotainā masa sadalās – tā peld trauka virspusē, bet pilnvērtīgās sēklas nogrimst glāzes dibenā –, šķidrumu nolej, bet sēkliņas pārliec uz smalka sieta un skalo tekošā ūdenī, līdz kļūst tīras.
- Noskalotās sēklas 2 stundas žāvē speciālā aparātā 35 grādu temperatūrā. Ja šādas iespējas nav, sēklas var arī izklāt plānā kārtiņā uz papīra un žāvēt istabas temperatūrā labi vēdināmā telpā.
- Uzglabā papīra vai auduma maisiņā. Pieraksti šķirnes nosaukumu!
- Pavasarī pirms sēšanas pašu ievāktās sēklas dezinficē kālija permanganāta šķīdumā (0,5 g zilo graudiņu izšķīdini puslitrā ūdens). Šķīdumu pārlej sēklām, paturi 20 minūtes, tad nolej, sēklas apžāvē un sēj.
Cits variants: pašu vāktās sēklas pirms sējas apstrādā ar barības vielām. Tātad 10 stundas tās mērcē augšanas stimulatora HB-101 šķīdumā (japāņu ražojuma dabīgs ciedru, priežu, ciprešu, ceļmallapu ekstrakts, ko var iegādāties www.amazon.com).