Pazīmes, ka kālija trūkst
Augs nespēj veidot pietiekami sulīgus augļus, pārvietot cukurus un cieti, uzkrāt ūdeni arī ziemai, palielinās dažādu slimību izplatība. Kā tas izpaužas praktiski?
- Gurķi veidojas nelielāki, ir mazāk sulīgi, ar īpatnēju – velkošu – rūgtumu. Starp citu, gurķiem kālijs nepieciešams 1,5–2 reizes vairāk nekā slāpeklis.
- Tomātiem rodas tā sauktie zaļie pleciņi – cietas, zaļas šķiedras. Īpaši tā notiek lielaugļu, vērša sirds tipa tomātiem. Parasti maldīgi tiek vainota šķirne, tomēr patiesā problēma ir nepietiekams kālija nodrošinājums.
- Augļu kokiem, kam hroniski trūkst kālija, raksturīga lielāka zaru, dzinumu vēžu izplatība, kas, sākot augus pienācīgi nodrošināt ar kāliju, samazinās.
Kad lietot?
Kāliju bieži uzskata par rudens mēslojumu, bet tā nav. Tas vajadzīgs, jau sākot ar augļu aizmešanos. Galvenokārt tas jālieto divos augšanas periodos – no ziedēšanas līdz augļu briešanai, kā arī vēlāk rudenī.
Kāliju (K) mēdz jaukt ar kalciju (Ca) līdzīgo nosaukumu dēļ, bet tie ir atšķirīgi elementi!
Citi lasa
BIO drošs
Kālijs ir viens no tiem elementiem, ko augiem var nodrošināt bioloģiski, jo galvenie kālija mēslošanas līdzekļi – kālija magnēzijs (saukts arī par patentkāliju) un kālija sulfāts – tiek iegūti raktuvēs un ir atļauti lietošanai bioloģiskajā saimniekošanā.
Kuru izvēlēties?
- Kālija magnēzijs – to lieto daudzgadīgajiem augiem, sākot no to pamošanās un ziedēšanas sākuma.
- Tomātiem, gurķiem labi derēs patentkālijs, ko augsnē iestrādā, augus stādot vai īsi pirms ziedēšanas.
- Kālija sulfāts ir bāze daudziem šķīstošajiem mēslojumiem, piemēram, sarkanajam Kristalonam, kas piemērots augļu fāzei. Gan zemenēm, gan tomātiem to sāk lietot, tiklīdz aizmetas augļi, pamīšus ar citiem mēslojumiem vai papildus, ja augsne sagatavota bagātīgi.
- vai monokālija fosfātu lieto arī rudenī – daudzgadīgajiem augiem, lai nodrošinātu augu rudens, ziemas vajadzības. Tas palīdzēs augiem labāk pārziemot.