- Sīpolu un ķiploku sasmalcina, pannā vai katliņā uzkarsētā sviestā apmaisot cep mīkstus, raugoties, lai tie nesabrūnē.
- Liek klāt spinātlapiņas, apmaisot karsē, līdz tās zaudē apjomu un sašļūk. Vēl brīdi pakarsē, lai iztvaiko liekais šķidrums, iemaisa pustējkaroti citronpiparu, no uguns noņem un atdzesē.
- Tad pievieno sadrupinātu fetas sieru un, ja vajag, nedaudz sāls.
- No iepakojuma atdala četras filo mīklas plāksnes un visas kopā sagriež četros kvadrātos, pārdalot tās īsākajā malā uz pusēm un tikpat garus vai nedaudz garākus gabalus nomērot un nogriežot plākšņu garākajā malā.
- Ēdamkaroti sviesta izkausē. Atdala pa vienai mazajai mīklas plāksnītei, viegli ar otu to pārsmērē ar kausēto sviestu, liek virsū otru plāksnīti, arī to pārsmērē un pārklāj ar trešo, tāpat dara ar ceturto plāksnīti. Tā izveido 4 četru plāksnīšu salikumus, katru apmēram 17 × 17–18 cm lielumā.
- Katram vidū liek ceturto daļu spinātu un fetas masas, klāt liek četrās daļās sagrieztu tomātiņu.
- Plāksnīšu stūrus un malas paceļ uz augšu, saņem kopā, virs pildījuma saspiež, aptin ar paresnu aukliņu un savelk to, lai veidojas it kā sainīša pārsējums, tad aukliņu noņem.
- Sainīšus liek pannā uz cepampapīra, krāsnī 180 grādu temperatūrā cep apmēram 20 minūtes, līdz sainīšu stūri apcepas brūni.
- Tad no pannas noņem, atdzesē.
- Filo ir papīrplāna, neskaitāmās kārtās salocīta mīkla, ko mēs pazīstam no tādiem kraukšķīgiem eksotiskiem gardumiem kā baklava, boreks, spanakopita un citiem. Iekožoties svaigi ceptā filo mīklas gardumā – kraukšķīgā, bet tik gaisīgā, gandrīz uz mēles kūstošā.
- Mūsdienās filo lielākoties gatavo rūpnieciski – un tā ir nopērkama saldēta (cena apmēram 12 eiro kilogramā).
- Kaut arī papīrplānas filo mīklas darināšana ar rokām ir piņķerīgs pasākums, strādāt ar gatavu mīklu patiesībā ir vienkārši, un rezultāts ir skaists un garšīgs.
- Filo būs lieliska kā pamats gan sātīgos pīrāgos, gan arī elegantās uzkodās. Tā ir viegla, gandrīz gaisīga, tāpēc īpaši veiksmīgi saskan ar dārzeņiem un augļiem, kam nav nepieciešama ilga termiska apstrāde.
- Svarīgi, lai pildījums nav pārāk šķidrs, citādi mīkla kļūs pļeckaina un izjuks. Tāpat jārauga, lai pildījums būtu istabas temperatūrā (ne karsts).
- Strādājot ar saldētu mīklu, pareizai atlaidināšanai ir milzīga nozīme – pārāk strauji atlaidināta filo mīkla būs mitra un ļoti lipīga. Tāpēc pēc saldētavas to vēlams vispirms nakti noturēt ledusskapī un tikai tad izņemt (vismaz stundu pirms darba sākšanas).
- Ar filo mīklu jāstrādā uzmanīgi un veikli, tā ir trausla, plīstoša un ātri žūstoša.
- Plāksnes pa vienai ņem un apstrādā, pārējās tur pārklātas ar mitru dvielīti.
- Filo mīklas izstrādājumi garšīgāki ir tikko izcepti.
- Pildījumus var pagatavot vairākas dienas iepriekš un uzglabāt ledusskapī vai saldētavā, lai galdā celtu ātri un vienkārši nule uzceptu gardumu.
- Ja darbojamies veikli un uzmanīgi, filo mīkla ar tās daudzajām kārtām būs pateicīgs izejmateriāls izskatīgām pirkstiņuzkodām!