Sviests, tāpat kā eļļa, ir tauki, bet sviests sastāv no ūdens un taukiem – ja cep kaut ko sviestā, rēķinies, ka tas sadegs ātrāk nekā rafinēta eļļa. Jo tas notiek diezgan ātri.
Ja vienā brīdī karsētā sviesta smarža šķiet patīkama, tad, cepot pārāk ilgi, tas sāks sabrūnināties, smirdēt un dūmot!
Ja sviests ir labas kvalitātes, viena no labākajām iezīmēm ir tā, ka sviestā var pagatavot karamelizētus ēdienus ar neatkārtojamo, omulīgo sviesta garšu. Tas derēs īsam cepšanas laikam, piemēram, viegli apceptiem sparģeļiem, iepriekš apvārītiem dārzeņiem, tīģergarnelēm ķiploku sviestā utt.
Savukārt, ja jācep ilgāk, labāk cepšanai lietot gan rafinētu eļļu, gan sviestu kopā – ēdienam būs labā sviesta garšiņa, taču eļļas piedeva neļaus sviestam sākt brūnēt un sadegt, jo eļļas izturība pret augstu temperatūru ir labāka.
Ir vērts izmēģināt arī gī sviestu, kas ir ilgstoši karsēts, lai atdalītu olbaltumvielas un rezultātā iegūtu dzidrinātu sviestu, kurš piemērots arī cepšanai, jo iztur augstas temperatūras.
Gī sviestam piemīt īpašs, karamelizēts aromāts.
Pamēģini arī šo garšīgo ieteikumu! Proti, nākamreiz, cepot brokastu pankūkas vai oliņu, sviesta vietā izmanto saldo krējumu. Cepoties saldais krējums karamelizējas, radot patīkamu, riekstainu garšu, kā arī piešķirot ēdienam viegli kraukšķīgu maliņu.