Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā viegli iebiezināt zupu – tai pievienot saldo krējumu. Grēcīgais krējums zupu padara ne vien tumīgāku, bet patīkami zīdainu, un brīnišķīgi izceļ tās garšu. Ne visai vēlama saldā krējuma blakne ir tā augstais kaloriju saturs, tāpēc pastāv dažādi viltīgi paņēmieni saldā krējuma aizvietošanai ar liesākiem produktiem.
Ar ko aizstāt saldo krējumu?
- Ar kokospienu. Gan liess, gan arī vegānisks saldā krējuma aizstājējs ir kokospiens (krēmīgais, kas iegādājams skārda kārbās). Tā konsistence ir gandrīz identiska saldā krējuma konsistencei, turklāt zupai kokospiens dos patīkamu, drusku eksotisku garšu un aromātu.
- Krēmsiers vai grieķu jogurts zupai sniegs papildu olbaltumvielu un kalcija devu – turklāt grieķu jogurtā būs ievērojami mazāk kaloriju. Tos zupai visērtāk pievienot sajauktus ar pienu. 200 ml krējuma aizvietošanai ņem 100 g krēmsiera vai jogurta, kas sablendēts ar 100 ml piena.
- Liess aizvietotājs būs piena un kukurūzas vai kartupeļu cietes maisījums: 200 ml saldā krējuma vietā zupai var pievienot 200 ml piena, kurā izšķīdināta 1 liela ēdamkarote kukurūzas vai maza karote kartupeļu cietes.
- Vegānisks saldā krējuma aizstājējs būs sojas piena un olīveļļas maisījums: 200 ml saldā krējuma vietā ņem 150 ml sojas piena ar 50 ml olīveļļas. Cits labs variants: vienādās daļās sablendēts zīda tofu un sojas piens (200 ml saldā krējuma = 100 g zīda tofu un 100 ml sojas piena).
Kā vēl var iebiezināt zupu?
Ar blenderi. Elementārs paņēmiens, kā biezzupā varam pārvērst teju jebko – sablendēt. Visērtāk šim nolūkam kalpo rokas blenderis – kad visas zupas sastāvdaļas sasniegušas vēlamo gatavību, ar tā palīdzību turpat katlā zupa pārvēršas krēmīgā kolosālībā. Profesionāli pavāri priekšroku dod blenderkrūzei – tajā zupas sastāvdaļas tiek ne vien samaltas, bet vienlaikus arī viegli saputotas, un zupa izdodas krēmīgāka un gaisīgāka. Lai pagatavotu biezzupu (ne krēmzupu), labs paņēmiens – sablendēt daļu zupas (apmēram trešdaļu), bet pārējās sastāvdaļas atstāt, kā ir: saskatāmos un sakošļājamos gabaliņos.
Ja zupas sastāvā ir kartupeļi vai pupiņas (arī lēcas, zirņi vai turku zirņi), zupa sablendējot būs īpaši krēmīga un tumīga arī bez citu palīgproduktu pievienošanas.
Ar maizi vai riekstiem. Vidusjūras reģionā – Itālijā, Spānijā, Grieķijā un citviet – zupas bieži pieņemts iebiezināt ar maizi. Taupības nolūkos šādi zupas šeit kreptinātas no seniem laikiem. Tie var būt pastāvējušas, jau apkaltušas maizes gabali, apceptas un/vai ar sieru pārkaisītas šķēles, kā arī rīvmaize. Rīvmaizes vietā reizēm tiek izmantoti samalti rieksti – jo īpaši reģionos, kur meži ir riekstiem bagāti. Tie var būt lazdu rieksti, valrieksti, zemesrieksti un citi, bet vislabāk – Indijas rieksti. Riekstu pievienošana zupai, starp citu, izmantota pavisam senos laikos – vēl pirms tajā nonāca maize, graudi vai piena produkti. Lai zupu iebiezinātu, bet nepadarītu graudainu, vislabāk riekstus samalt gandrīz līdz pastas konsistencei, sajaukt ar nelielu daudzumu zupas buljona un tad maisot pievienot zupas katla saturam.
Lai izceltu riekstu garšu, tos pirms malšanas var apgrauzdēt.
Ar sviestu un miltiem. Beurre manie ir vienkāršs, bet ģeniāls franču kulinārijas triks, kas, tulkojot no franču valodas, nozīmē – izmīcīts sviests. Ar karotes palīdzību mīkstu sviestu rūpīgi sajauc ar tādu pašu miltu daudzumu (1:1), iegūstot biezu, viendabīgu, maigu pastu. To īsi pirms gatavības iemaisa mērcē vai zupā, padarot to krēmīgas un zīdainu, neriskējot iedzīvoties miltu kunkuļos. Beurre manie iemaisa tikai karstā vai siltā šķidrumā, citādi sviests neizkusīs un milti paliks jēli un saies kunkuļos.