Pirmajos mēnešos sauļošanos neiesaka
Vairums ārstu uzskata, ka mazuli līdz sešu mēnešu vecumam nedrīkst sauļot un turēt tiešos saules staros. Arī ģimenes ārste Ilze Skuja ir pārliecināta, ka ar bēbīti līdz triju (pat sešu) mēnešu vecumam atklātā saulē speciāli nevajadzētu atrasties, bet netieši saules stari ir pieļaujami. «Nav tā, ka saulainā laikā bēbīti nedrīkst vest ārā. Bet nevajag bērna ratiņus griezt tieši pretī saules stariem un tā atstāt bērnu guļam. Labāk ar bēbīti doties ārā rīta pusē vai pēcpusdienā. Mazuli var ratos guldīt paēnā (zem kokiem), kur saules stari ir samazināti – tā kādu brīdi bērniņš var pagulēt, jo D vitamīns arī mazajam bērniņam ir jāsaņem. Ja ar mazu bēbīti karstā laikā tomēr jādodas ārā, tad uz kādu laiku mazo ratu kulbiņā var ielikt arī pliku, apsegtu vien ar vieglu paladziņu. Karstā laikā būtu ieteicams vienreizlietojamo autiņbiksīšu vietā izmantot arī auduma autiņu, jo autiņbiksītes bērna dupsi ļoti karsē. Mazajam var uzvilkt bodiju ar īsām piedurknēm, bet kājās – zeķītes,» iesaka Ilze Skuja. Lai mazo paslēptu no tiešiem saules stariem, var arī izmantot pie ratiem piestiprināmos saules aizsargus.
Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bērnu guļam automašīnā, – tas lielā karstuma dēļ var beigties ar vispārēju ķermeņa pārkaršanu!
Labāk ar bēbīti dzīvoties ēnā
Mazuļa organisms pats nespēj regulēt savu iekšējo temperatūru, bērna āda ir ļoti jutīga un var ātri apdegt – tādēļ pirmajā dzīves gadā bērnu speciāli nevajadzētu vest aktīvajā saulē. Lai gan līdz bērna sešu mēnešu vecumam neiesaka lietot saules aizsargkrēmu, tomēr, ja ārā jādodas tieši karstākajā dienas laikā vai ģimene dodas ceļojumā uz siltajām zemēm, arī mazulim jālieto saules aizsargkrēms. Tas uz neapsegtajām ķermeņa daļām jāsmērē arī tad, ja bēbītis guļ ratiņos. Tā kā saule palīdz organismā sintezēties D vitamīnam, no tās nevajag pilnībā izvairīties.
Speciālisti uzskata, ka optimālais laiks, kuru bērns pirmajā dzīves gadā var pavadīt saulē, ir aptuveni 20 minūtes.
Turklāt labāk, ja mazais neatrodas tiešos saules staros, bet gan guļ vai rotaļājas ēnā, apģērbts plānās vasaras drēbēs un galvā jābūt cepurītei. Ar pliku dupsi mazulim pa pludmali gan nevajadzētu ļaut dzīvoties, jo, kā norāda ģimenes ārste Ilze Skuja, smiltis var nokļūt gan meitenīšu, gan puisīšu dzimumorgānos un pēc tam radīt dažādas komplikācijas. Esot pludmalē, no tiešiem saules stariem var paslēpties arī speciālā pludmales teltī, kas aizsargā no saules un vēja, bet jāraugās, lai šo telti varētu izvēdināt un neveidotos siltumnīcas efekts.
Ratiņos kā siltumnīcā
Rati ar mazuli vienmēr jānovieto ēnā, lai, guļot dziļajā ratu kulbā, mazais netiktu pārkarsēts. Ratos vienmēr būs par 5 grādiem siltāks nekā ārā (ja gaisa temperatūra ārā ir +25 grādi, tad bēbītim ratu kulbā ir +30 grādi!). Ratiņu kulbu nevajag apklāt ar biezu aizsargtīklu vai marli, lai pasargātu no kukaiņiem vai saules, tad bēbītim ratos būs vēl sutīgāk! Izņēmums ir speciālie, gaisu caurlaidīgie saules aizsargtīkli, ko var iegādāties bērnu preču veikalos. Ik pa laikam ieteicams pataustīt bērniņa skaustu. Ja sprandas daļa un mugura ir sasvīdusi, mazajam ir par karstu, un viņš jānogādā vēsākā vietā.
Ja ir aizdomas, ka mazais ir pārkarsis, viņam nekļūst labāk vai vecākus uztrauc bērna uzvedība un veselības stāvoklis, obligāti jākonsultējas ar ārstu!
Ja mazulis tomēr pārkarsis
Ne vienmēr jāpaiet ilgam laikam, lai mazulis būtu pārkarsis un viņam rastos veselības traucējumi. «Ja bēbītis ir pārkarsis saulē, viņš var kļūt vai nu ļoti apātisks, vai nemierīgs. Mazais nevēlas ne ēst, ne dzert vai arī gluži pretēji – viņu moka lielas slāpes. Pirmajā brīdī mazuļa āda ir mitra un it kā vēsa, bet pēc tam bērns kļūst karsts. Bērniņš sāk straujāk elpot, parādās atūdeņošanās simptomi (arī iekrities avotiņš mazuļa galviņā, sausas lūpas). To, ka bērns kļūst lēns un apātisks, mamma maldīgi var uztvert, ka bērns vienkārši ir noguris un grib gulēt,» skaidro ģimenes ārste Ilze Skuja. Ko darīt? Pirmkārt, bērns jānogādā ēnā vai vēsās iekštelpās. Mazo vajag atvēsināt. Viņš ir jāizģērbj un jānoslauka ar mitru, vēsu dvielīti, var likt vēsas kompreses. Ja bērnam ir vairāk par sešiem mēnešiem, mazajam var ļaut paspēlēties vēsā ūdenī. Bērnam jādod dzert daudz šķidruma. «Jāraugās, lai zīdainis karstā laikā biežāk tiktu likts pie krūts, un padzertos. Pavisam karstā laikā – arī ar krūti barotam bērnam (ja nav iespēja tajā brīdī iedot mammas pienu) vajadzētu piedāvāt padzerties tīru ūdeni (to var darīt gan no pudelītes, gan ar karotīti),» iesaka Ilze Skuja.