Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Viss, kas jāzina par mazuļa vannošanu

    Bērns
    Zane Blanka
    Zane Blanka
    Mans Mazais
    Mans Mazais
    3. novembris, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ja bēbītim ūdenī patīk, vannošanās var kļūt par brīnišķīgu ikvakara rituālu. Kā pareizi vannot mazulīti? Uz svarīgākajiem jautājumiem atbild pediatre Gerda Lielause.

    Kurā dienā pēc dzimšanas zīdainīti drīkst pirmo reizi vannot, un cik bieži to darīt?

    Pirmo vanniņu mazajam var ieplānot jau pirmajās dienās pēc dzimšanas, bet ne pirmajā vakarā pēc tuberkulozes (BCG) vakcinācijas. Ja nabiņas klipsis nav vēl nokritis, tas nekas – vannot drīkst. Arī, ja nabiņa vēl dzīst, ūdens tai pat palīdzēs ātrāk sadzīt. Sākumā bērniņu var vannot pavisam neilgu brīdi, vien dažas minūtes, ar laiku vannošanās ilgumu palielinot.

    Bēbīša vannošana var kļūt par ikdienas rituālu, kas palīdz nostiprināt viņa ikdienas režīmu, tomēr ne visi bērniņi ir sajūsmā par vannu.

    Ja vannošanās nav ikvakara rituāla sastāvdaļa, pilnīgi pietiek ar bēbīša vannošanu vienu līdz trīs reizes nedēļā.

    Lielākus, jau dažus mēnešus vecus mazuļus, iesaka vannot ne biežāk kā katru otro dienu, jo pārlieku bieža saskare ar ūdeni sausina ādu.

    Kādam jābūt jaundzimušā vannas ūdenim?

    Kādreiz ir dzirdēti ieteikumi ūdeni mazuļa vannai novārīt, bet vajadzības to darīt nav. Galvenais, lai ūdens ir tīrs. Ja gribas, ūdenim var pievienot kumelīšu novārījumu, taču bez tā noteikti var iztikt. Zīdainīša vannas ūdenim jābūt 37 grādu temperatūrā, un vislabāk to kontrolēt, izmantojot ūdens termometru. Vannu ar ūdeni piepilda apmēram līdz pusei, lai ūdens apņem visu bērniņa ķermeni.

    Vai, apmazgājot bēbīti, jāizmanto kādi kosmētikas līdzekļi – ziepes, šampūns, ķermeņa losjons pēc vannas?

    Vismaz pirmos pāris mēnešus nekādus kosmētikas līdzekļus izmantot nevajag. Arī vēlāk, kad bērniņš jau paaudzies, šampūnus un ziepes vajadzētu lietot ne biežāk kā reizi nedēļā. Ja bērniņš piedzimis ar matiņiem, pirmajos mēnešos tos mazgā tikai ar tīru ūdeni. Pēc vannas mazuļa ādu var ieziest ar kādu bērnu losjonu vai pieniņu, kas ir atbilstošs bērna vecumam.

    Kādu vannu izvēlēties?

    Daudzi vecāki izvēlas vannot bērniņu lielajā vannā. Bet ir pieejamas arī speciālās zīdaiņu vannas. Gan klasiskas zīdaiņu vannas, gan arī tā dēvētās ergonomiskās vannas, kurās bērniņu var ieguldīt uz vannā iebūvēta paliktņa. Galvenais, lai vecākiem vannošanas process ir ērts – lai ir viegli pie vannas noliekties un mazuli noturēt.

    Var iegādāties zīdainīšu vannas statīvu, lai, mazuli vannojot, nav jānoliecas.

    Tāpat ir nopērkami arī dažādi vanniņu ieliktņi, ko var ielikt klasiskajā vannā, un uz tiem guldīt mazuli. Visgrūtāk mazuli vannot, kad viņš jau ir mazliet paaudzies un pieņēmies svarā, bet pats vēl nesēž. Iespējams, tieši šajā posmā vecākiem var noderēt kādi vannošanās palīglīdzekļi.

    Ko darīt, ja bērniņš vannošanās laikā raud?

    Ja bērniņam vannā nepatīk, pirms ielikšanas ūdenī viņu var ietīt mīkstā frotē dvielītī vai kokvilnas autiņā un tikai tad likt ūdenī, tad ādas saskare ar ūdeni nebūs tik strauja, jo, iespējams, tieši tas bērniņam nepatīk. Var gadīties, ka bērniņam vannošanās nepatīk nevis ūdens dēļ, bet tāpēc, ka pati vannasistaba ir pārāk vēsa vai arī tajā ir kaut kas cits, kas bērniņam šķiet neierasts. Labi, ja telpā, kur vanno bērniņu ir ne mazāk par 21–22 grādiem.

    Ja mazulis ir apslimis – klepo, puņķojas, viņam ir paaugstināta temperatūra –, šajā laikā viņu nevanno!

    Kā pareizi turēt mazuli?

    Liekot mazuli ūdenī, vispirms tajā jāiemērc kājiņas un tikai pēc tam pārējais ķermenis. Pirms likšanas ūdenī bērniņu var apslacīt ar plaukstu, lai saskare ar ūdeni viņam nav pārsteigums. Pleciņus un galvu balsta ar vienu roku. Ar otru roku mazuli pietur zem dupsīša. Jāraugās, lai bērniņš var pakustināt gan rokas, gan kājas. Citiem bērniņiem labāk patīk, ja viņus vanno ar vēderu uz leju. Tad mazo uzgulda uz rokas tā, lai plauksta stabili balsta krūšu daļu un pie padusēm, bet bērniņa zodiņš uzguļas apakšdelmam. Tad ar otru roku bērniņu var apmazgāt.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē