Darba likumā ir ietverts skaidrs regulējums bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanai – šī atvaļinājuma pieprasīšanai, tā ilgumam un citiem ar to saistītiem jautājumiem, kā arī darbinieka pienācīgai aizsardzībai. Darba likums paredz, ka darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu. Tātad likumdevējs ir noteicis pienākumu savlaicīgi informēt par šī atvaļinājuma izmantošanu.
Arī tēti, kurš dodas bērna kopšanas atvaļinājumā, nepamatoti atlaist nevar.
Darba likums paredz aizliegumu radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš/viņa darba tiesisko attiecību ietvaros pieļaujamā veidā izmanto savas tiesības. Darba devēja tiesības uzteikt darba līgumu ar darbinieku ir paredzētas tikai Darba likumā strikti noteiktos gadījumos, un darbinieka vēlme izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu nevar būt pamats darbinieka atlaišanai.
Citi lasa
Vienlaikus Darba likums aizliedz darba devējam uzteikt darba līgumu laikā, kad darbinieks ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ, un paredz, ka darbiniekam, kurš izmanto bērna kopšanas atvaļinājumu, tiek saglabāts iepriekšējais darbs. Ja tas nav iespējams, darba devējs nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem. Darbiniekiem, kas savu tiesību izmantošanā saskaras ar jebkāda veida pāridarījumiem no darba devēja puses, ir tiesības vērsties Valsts darba inspekcijā vai tiesā.