Sāpes remdējošie gēli pirmajiem zobiņiem
– Kā palīdzēt mazulim remdēt zobu šķilšanās sāpes? Vai aptiekās nopērkamie geli nenodara kaitējumu zobiņiem?
– Daļai bērnu sāpes remdējošie geli diskomfortu nesagādā, bet daļai bērnu tie negaršo, rada dīvainu sajūtu, un tad viņi vairāk kliedz, nekā gūst kādu labumu. Tāpēc ieteiktu skatīties, kā mazais reaģē. Taču, ja zobi aug ļoti smagi, ar lielām sāpēm un paaugstinātu temperatūru, tad tomēr iesaku izmantot speciālos gelus.
Vairumam sāpju remdējošo gelu pievienots nedaudz anestētiķu, kas mazina smaganu jutīgumu un sāpju sajūtu. Nelielu daudzumu gela paņem ar vates kociņu un iemasē smaganā, tieši tajā vietā, kur aug zobiņi. Vislabāk to darīt pirms ēšanas.
Vēl zobu augšanas laikā bērniņam var dot dažādas kožamās mantiņas – efektīvākās ir tās, kuras iespējams paturēt aukstumā un vēsas dot mazulim. Arī vēsums noņem smaganu jutīgumu un atvieglo zobu šķilšanos. Mazajam var piedāvāt grauzt arī lina krelles, īrisa sakni, ko var iegādāties eko veikaliņos un kas paredzētas zobu nākšanas periodam.
Lai gan bērns parasti gelu norij, tas nekādu kaitējumu ne zobiem, ne smaganām un organismam kopumā nodarīt nevar. Sliktākajā gadījumā, iespējams, var palikt nelaba dūša. Tāpēc iesaku izmantot nelielu daudzumu gela, bet, ja sāpes nav lielas, var iztikt arī bez tā.
Augsta temperatūra un caureja
– Kā rīkoties, ja bērnam zobu šķilšanās laikā ir augsta temperatūra un caureja? Vai tas ir normāli?
– Zobu augšana ir ļoti sāpīga – visvairāk sāp brīdī, kad zobs lien ārā no kaula. Kad smagana jau pārplīsusi un zobiņš izlīdis, jutīgums mazinās. Taču katram bērnam tas ir individuāli – daļai mazuļu zobi izaug, vecākiem to pat īsti nemanot, bet daļai tas notiek ar lielām sāpēm, paaugstinātu temperatūru un caureju. Domāju, ka tas atkarīgs no bērna jūtīguma un sāpju sliekšņa, kas atšķirīgs katram jau kopš dzimšanas.
Zobu augšanas laikā bērns sarijas daudz siekalu, kuņģa zarnu traktā veidojas fermenti, un rodas caureja, ko nereti jauc ar rota vīrusu. Taču vienu dienu ilgusi temperatūra un caureja parasti ir zobu augšanas dēļ. Ja pēc divām dienām simptomi nemazinās, jākonsultējas ar bērna ārstu.
Ja temperatūra ir virs 38 grādiem, ieteicams iedot ibuprofēnu saturošu bērnam paredzētu preparātu, jo tas gan mazina temperatūru, gan noņem sāpes un mazina iekaisumu.
Zobi šķiļas dienu vai divas dienas, tad iestājas miera periods, un pēc laika atkal var sāpēt, sevišķi, ja bērnam aug vairāki zobi reizē.
Izšķīlušies tikai seši zobiņi
– Meitai jau ir pāri gadam, un viņai ir tikai seši zobiņi. Bērna ārste teica, ja tuvākajā laikā neizaugs vairāk zobu, būs jāgriež smagana. Vai tiešām tas jādara?
– Mūsdienās tādas lietas vairs nedara! Mammai ieteiktu neuztraukties, jo piena zobi bērnam aug līdz divu gadu vecumam, bet sakodiens veidojas līdz trīs gadu vecumam. Jā, savulaik mēdza griezt smaganu, bet tagad uzskata, ka katrs bērns attīstās savā tempā un arī zobi aug atšķirīgā laikā. Turklāt seši zobi gada vecumā ir diezgan daudz un arī pārējie drīz vien izaugs.
Turklāt uzskatu: jo vēlāk zobi izaug, jo mazāk bojājas. Kādreiz, kad šķiļas zobi, tie nospiež kādu asinsvadu mutē un tad veidojas hematoma – zils bumbulītis. Ir gadījumi, kad šo maisiņu pārgriež, atvieglojot zoba izaugšanu, bet parasti tas pārplīst pats, un to neviens pat nepamana.