Kas mammām jāzina par olbaltumvielu uzņemšanu?
Ziemeļvalstu uztura rekomendācijas iesaka sievietēm pēcdzemdību periodā un kamēr bērniņš tiek barots ar krūti papildus uzņemt 18–20 gramus olbaltumvielu (normālos apstākļos rēķina vienu gramu uz vienu tavu kilogramu). Olbaltumvielas saturoši produkti jālieto katru dienu, katrā ēdienreizē. Ja organismā trūkst olbaltumvielu, var būt nespēks, nogurums, izteikta saldumu kāre, neremdināms izsalkums. Pilnvērtīgi olbaltumvielu avoti ir kvalitatīva gaļa (bet ne žāvēta, desas vai pusfabrikāti), piens un tā produkti, olas, zivis, ko ieteicams ēst divas reizes nedēļā, pilngraudu produkti, kas ir bagātāki ar olbaltumvielām, – kvinoja, amarants, griķi, arī pākšaugi, no kuriem tev nav jāvairās. Tāpat labs olbaltumvielu avots ir sojas produkti, teiksim, tofu, īpaši tad, ja tu neēd gaļu.
Kādi ogļhidrāti mammām ir labi, bet kādi – ne tik labi?
Ik dienas nepieciešams uzņemt arī ogļhidrātus, kas nodrošinās organismu ar nepieciešamo enerģiju, balastvielām, B grupas vitamīniem un citām bioloģiski aktīvām vielām. Piena veidošanās procesiem nepieciešams vismaz 200 gramu ogļhidrātu. Labākā izvēle būs pilngraudu produkti – maize (rudzu, graudu, saldskābmaize), pilngraudu brokastu pārslas (nesaldinātas), biezputras, kartupeļi (vārīti, cepti krāsnī, sautējumos, zupās). Bet jāierobežo vienkāršie ogļhidrāti: konfektes, cepumi, cukurs, saldie jogurti, biezpiena sieriņi, barankas, bulciņas un kūciņas. Atceries, ka arī augļi un ogas satur cukuru. Ieteicamais daudzums dienā ir 200–300 grami. Žāvēto augļu ieteicamais daudzums ir apmēram 30 grami jeb maza saujiņa dienā.
Ja ārsts nav norādījis citādi, jaunajām mammām nav jāievēro nekādi ēšanas ierobežojumi, vien jāatturas no alkohola un termiski neapstrādātiem dzīvnieku izcelsmes produktiem.
Ko mammām var dot pietiekama šķiedrvielu uzņemšana?
Balastvielas jeb šķiedrvielas ir ļoti būtiskas sievietei pēc dzemdībām un barojot ar krūti, lai zarnu trakts strādātu kā pulkstenis, jo šajā laikā samērā bieži mēdz piemeklēt aizcietējumi. Dienā nepieciešamo balastvielu (30–35 gramus) daudzumu var nodrošināt, ēdot pilngraudu produktus, svaigus vai termiski apstrādātus dārzeņus, augļus, pākšaugus, riekstus, sēklas.
Vai mammām vajadzētu ēdienkartē ierobežot taukus?
Reizēm sievietes pēc dzemdībām strauji sāk domāt par figūras atgūšanu un tāpēc no uztura izslēdz taukus. Mammīt, šis nav īstais brīdis sākt tievēt! Ēdot normāli, staigājot, viss notiks dabiski, rāmi, mierīgi un veselīgi gan tev, gan bērniņam. No taukiem atteikties nav prātīgs solis, jo taukiem ir liela loma piena veidošanās procesos – tie ietekmē piena tauku procentu, un tas ir svarīgi normālai bērna attīstībai un augšanai. Tāpat liela nozīme ir garajām polinepiesātinātajām taukskābēm (n-3 un n-6), kas nepieciešamas bērna imūnsistēmai, redzei, kognitīvajām spējām nākotnē. Vienkāršākais veids ir divas reizes nedēļā ēst zivis. Ja zivis galīgi negaršo, ieteicams izvēlēties linsēklu eļļu, papildināt uzturu ar sēklām, riekstiem un aprunāties ar ārstu, vai nevajag papildus arī zivju eļļu. Savukārt taukvielas ieteicams uzņemt ar dabīgiem pārtikas produktiem – gaļa, zivis, piena produkti, sviests, labas kvalitātes olīveļļa, avokado.
Populārākie raksti
Populārākie raksti
Vai vēl kas papildus par uzturvielām jāzina mammām – veģetārietēm vai vegānēm?
Mammām, kuras ir veģetārietes vai vegānes, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai nepietrūkst visu vajadzīgo uzturvielu, bet jo īpaši B12 vitamīna, kuru, iespējams, vajadzēs uzņemt papildus ar aptiekās nopērkamajiem preparātiem. Bet par šo jautājumu gan jāaprunājas ar savu ārstu.
Izrēķināts, ka laikā, kad sieviete baro bēbīti ar krūti, viņai dienā papildus vajag aptuveni 500 kaloriju.