Gatavojas rāpošanai
Daži bērni šajā vecumā sāk rāpot, bet citi rāpošanai gatavojas – aktīvi veļas no vēdera uz muguras un no muguras uz vēdera, rotē no viena sāna uz otru, stāv četrrāpus un šūpojas vai lien uz vēdera. Bērns mērķtiecīgi spēj doties noskatītajā virzienā. Mazais kļūst arvien stabilāks un stiprāks, guļot uz vēdera, prot balstīties arī uz plaukstām. Tas ir pirmais solis, lai nostātos četrrāpus. Šādas pozas ieņemšanu vecāki var arī speciāli veicināt, piedāvājot mazajam uz grīdas pārvarēt dažādus šķēršļus, līst pāri vecāku ceļgaliem vai spilvenam.
Padoms! Ja bērns tomēr negrib atbalstīties uz plaukstiņām, tad vēlams konsultēties ar fizioterapeitu.
Visa dzīve ir uz grīdas
Bērnam visa aktīvā dzīve un spēlēšanās notiek uz grīdas. Šis ir pēdējais brīdis, lai istabā novāktu visu, kas var apdraudēt bērna drošību. Lai iejustos mazuļa gaitās, varat izrāpot dzīvokli kopā ar bērnu – tad ieraudzīsiet viņam bīstamās vietas. Bīstamas var kļūt kāpnes, virtuves tehnika, traumas var izraisīt arī paviršība un neuzmanība, tāpēc nekad neatstājiet ar karstu šķidrumu piepildītus traukus tuvu galda malai, nedzeriet un neēdiet karstu, ja mazulis ir jums klēpī!
Padoms! Mazais šajā vecumā ir ļoti kustīgs un straujš, tādēļ labāk jau laikus parūpēties par drošību! Jānoliek augstāk lietas, kas mazajam var uzkrist virsū – smagas grāmatas, vāzes, grīdas lampa, dators, jānorobežo vadi, kontakti utt.
Labākās rotaļlietas
Bērnam nav vajadzīgs daudz rotaļlietu, svarīgākais, lai mantiņu var pētīt un ar to darboties. Mazajam šajā vecumā ļoti patīk skatīties, kā mainās tas, ko viņš ir paņēmis rokā, – ēnu, gaismas, krāsu spēles, kas rodas, mantiņu kustinot un grozot. Piemēram, tukšā plastmasas pudelē var iebērt krāsainas podziņas, tas var būt arī grabulītis, kurā ir bumbiņa, vai spogulītis, ko var aplūkot. Labi derēs arī dažādi sadzīves priekšmeti, piemēram, burku vāciņi, plastmasas bļodiņas, – galvenais, lai priekšmets ir viegls un ar to var darboties, paņemt rociņā, pārlikt no vienas rokas otrā.
Padoms! Mazulim lielu prieku radīs mantiņas, kam jādodas pakaļ, piemēram, dažādas bumbiņas, arī Oball bumba, ko viegli var paņemt rokās, pagrauzt, paripināt uz priekšu.
Ēšana nav galvenais!
Mazais ēd četras piecas reizes dienā, viņa ēdienkartē ir mammas piens (vai tā aizstājējs), graudu putras, dažādu dārzeņu sautējums, augļi. Šajā vecumā var sākt piedāvāt nogaršot arī pirmo gaļu – tā var būt ekoloģiskā saimniecībā audzēta vistas gaļa, kā arī jaunlopu vai truša gaļa. Ar gaļu, tāpat kā citiem jauniem produktiem, mazais jāiepazīstina pakāpeniski. Taču jāņem vērā, ka ēdiens šajā vecumā bērnam vairs nav prioritāte, galvenais ir iepazīt jaunas kustības, veidot attiecības ar vecākiem, paust emocijas. Vēl jāņem vērā, ka ir bērni, kuri vairs tik daudz nepieņemas svarā (varbūt vien 200–400 gramu mēnesī) – tas tādēļ, ka mazuļi kļūst arvien kustīgāki un aktīvāki. Taču garumā bērnam gan vajag stiepties, vismaz par centimetru mēnesī!
Padoms! Nevajag satraukties, ja kādu dienu bērns ēd mazāk vai atsakās no dārzeņiem vai putras. Kamēr bērniņš ir smaidīgs un priecīgs, viņam ar ēdienu nevajag uzbāzties! Jādod ēst tad, kad mazais ir izsalcis.
Zināji?
Ja bērnam patīk celties kājās, turoties pie dīvāna vai krēsla malas, tam priekšā var piebīdīt dīvāna spilvenus vai kartona kasti (vai koferi, apgāztu atvilktni, autiņbiksīšu iepakojumu), kas nav tik augsta kā dīvāna mala. Tad mazajam vai nu jāatbalstās uz kastes, ieņemot pusslīpu pozu, vai arī jāmēģina uzrāpties uz kastes un tikai pēc tam uz dīvāna. Tas ir labāk, nekā slieties stāvus!