Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Svarīgākais par mazuļa sesto dzīves mēnesi

    Mazulis
    Santa.lv
    Santa.lv
    25. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Šo periodu mazuļa uzvedībā reizēm salīdzina ar pubertātes vecumu. Bērniņš kļūst patstāvīgāks, prasīgāks, skaļāks un neatlaidīgāks. Kas vecākiem jāņem vērā mazuļa sestajā mēnesī, skaidro bērnu neiroloģe, pediatre Vizma Meikšāne.

    Jāļauj pabūt arī vienatnē

    Sešu mēnešu vecumā daudzi mazuļi jau apguvuši velšanās prasmi (vismaz uz vienu pusi). Tiem bērniem, kuri uz vēdera vēlušies jau no 4 mēnešu vecuma, nu būtu jāiemācās apvelties no vēdera uz muguras. Ja bērns tikai guļ un, nolikts uz vēdera, raud un nesaprot, ko iesākt ar savām rociņām, nespēj pacelt galviņu, tad noteikti jākonsultējas ar speciālistu! Bērniņam šajā vecumā ir laba telpiskā redze, viņš redz dziļumu, attālumu, viņš labi izjūt savu ķermeni, tā puses. Mazais arī saprot, no kuras puses nāk skaņa. Sešu mēnešu vecumā mazais jau pazīst savējos, bet pret svešiniekiem izturas rezervētāk, dažu klātbūtnē pat sāk raudāt. Mazulis kopē vecāku emocijas, sāk skaļi smieties par dažādām skaņām, grimasēm, atkārto savas un vecāku izdotās skaņas.

    Padoms! Mammai un tētim nevajadzētu mazo visu laiku izklaidēt – tā bērnam ir liela emocionālā slodze. Bērnam ir jādod pašam savs laiks, jo viņam vajag pabūt arī vienatnē.

    Sākam iepazīt papildēdienu

    Ja mamma mazo baro no krūts, tad sešu mēnešu vecumā var sākt piedāvāt pirmo papildēdienu, bet tas nav jādara par katru cenu. Ir arī bērni, kas ilgi negrib ēst neko citu kā mammas pienu. Katrs gadījums ir individuāls un jāizvērtē kopā ar bērna ārstu. Pediatre Vizma Meikšāne ir pārliecināta, ka nav būtiski, vai piebarošanu sāk ar dārzeņiem, augļiem vai putru. Līdz gada vecumam bērna pamatēdiens ir piens (mammas piens vai piena maisījums), un mazajam ir jāsaņem arī graudaugi (putras), dārzeņi un augļi. Bet ar augļiem ēdienreizi aizvietot nevar, tas ir kā launags, protams, arī vitamīnu un kaloriju avots! Jauno ēdienu sāk piedāvāt pa vienai karotītei un vēro, kā bērns reaģē, kāda ir vēdera izeja, vai nav izsitumu. Nākamajā dienā jau dod divas tējkarotes, tā pamazām pieradinot bērna zarnu traktu pie jaunā ēdiena. Padoms! Bērns pats parādīs, vai viņam šis ēdiens der, – ja mazajam nav problēmu ar vēderu, nav izsitumu, viņš taisa muti vaļā un ēd ar prieku, tas nozīmē, ka viss ir kārtībā.

    Dārzeņi pusdienās, putra – brokastīs

    Teorētiski vajadzētu būt tā, ka vienā nedēļā bērns iepazīst vienu dārzeni, nākamajā nedēļā – otru utt. Bet tas darbojas tikai teorijā. Visbiežāk bērnam sāk dot vienu dārzeni, pēc 3–4 dienām liek klāt vēl vienu (piemēram, 4 tējkarotes ķirbja un tējkarote kartupeļa). Vienā ēdienreizē var piedāvāt ne vairāk kā 4 dārzeņus! Ja bērns labi pieņem ēdienu, tad parasti pēc divām nedēļām dārzeņi jau veido vienu ēdienreizi. Sešu mēnešu vecumā pusdienās bērns var apēst līdz 150 gramiem dārzeņu biezeņa. Dārzeņi ir pusdienu, putra – brokastu ēdiens. Kā pirmo neizvēlas auzu pārslu vai mannas putru, jo tās satur glutēnu. Visbiežāk sāk ar nesaldinātu rīsu vai kukurūzu putru. Arī ar putru mazuli sāk iepazīstināt pa vienai karotītei, katru reizi dodot padzerties pienu (mammas pienu vai piena maisījumu).

    Padoms! Parasti neliek kopā divus oranžos dārzeņus (burkānu un ķirbi). Arī burkāns viens pats kā pamatēdiens nederēs, tas izmantojams vairāk kā garšaugs. Un bērnam jaunu ēdienu nekad nesāk piedāvāt vakariņās!

    Mācāmies dzert ūdeni

    Ja divas ēdienreizes tiek aizvietotas ar putru un dārzeņiem, tad starp ēdienreizēm bērnam jāpiedāvā padzerties ūdeni. Kādā veidā mazajam dod ūdeni, paliek vecāku ziņā. Ūdeni var dot ar karoti, no pudeles (ja no pudeles nedzer pienu), no parastās krūzītes vai snīpīškrūzes. Bērns ūdeni mācās dzert līdz gada vecumam. Tas ir treniņa jautājums. Ja mazajam netiek dots papildēdiens vai mazulis ēd vien pāris karotīšu biezeņa vai putras, bez ūdens dzeršanas var iztikt!

    Zināji?

    Nevajag satraukties, ka bērns negrib dzert ūdeni, jo šķidruma apjoms, ko mazais saņem ar mammas pienu, ir pietiekami liels. Ja bēbītis pačurā un uz autiņa paliek dzeltens pleķis, tad gan varētu būt, ka viņam ūdens jādod papildus!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē