Katram vecumam savs krēsliņš!
Likumā noteikts, ka bērniem, kuri nav garāki par pusotru metru, jāsēž autosēdeklītī un jābūt piesprādzētiem. Autosēdeklīšus iedala vairākās grupās, atbilstoši vecumam un svaram. Vismaz divi sēžamie pirmajos dzīves gados mazajam būs vajadzīgi. Bērni vecumā no četriem līdz 12 gadiem jāsēdina uz paliktņa. Galvenais, lai krēsliņš, kurā pārvadājat savu bērnu, atbilst viņa vecumam un svaram.
Ir pierādīts, ka atbilstoša autosēdeklīša lietošana var samazināt bērna bojāejas risku par 71 procentu zīdaiņiem un par 54 procentiem bērniem no gada līdz četru gadu vecumam.
Labāk sēdēt pretēji braukšanas virzienam
Ir nopērkami divu veidu autosēdeklīši – ar seju braukšanas virzienā un pretēji braukšanas virzienam. Likumā nav noteikts, kādā vecumā un cik ilgi bērns jāpārvadā ar seju pretēji braukšanas virzienam, tomēr arvien plašāk visā pasaulē runā par to, ka to būtu ieteicams darīt vismaz līdz divu gadu vecumam, jo tik maza bērna ķermeņa proporcijas nav tādas pašas kā pieaugušam cilvēkam un arī muskulatūra un skelets vēl nav pietiekami attīstījušies.
Tāpēc pat nelielas sadursmes gadījumā traumas ir daudz nopietnākas nekā pieaugušajiem. Latvijā ar seju pretēji braukšanas virzienam lielākoties pārvadā tikai pašus mazākos bērniņus, bet tos, kuri jau stabili sēž un pārgājuši uz otro autosēdeklīti, lielākoties sēdina ar skatienu braukšanas virzienā.
Tomēr arī pie mums, iedvesmojoties no Zviedrijas prakses, arvien vairāk vecāku izvēlas arī lielākus bērnus sēdināt autosēdeklītī pretēji braukšanas virzienam.
Zviedrijas likumdošanā jau kopš 1965. gada ir iestrādātas rekomendācijas bērniem atrasties autosēdeklītī pretēji braukšanas virzienam vismaz līdz četru gadu vecumam un 18 kg svaram. Tur veiktajos pētījumos pierādīts, ka braukt ar skatienu pretēji braukšanas virzienam mazam bērnam ir piecas reizes drošāk.
Izvēloties autosēdeklīti, pievērsiet uzmanību šādiem parametriem:
- Autosēdeklīša rokturis
Galvenais, lai ērti satverams! Parasti tas fiksējams vairākos līmeņos, piespiežot slēdžus abās pusēs, lai tad, kad bērniņš no krēsliņa jāizņem vai tajā jāieliek, rokturi var nolaist un tas netraucē.
- Materiāls
Vairākums auduma detaļu izgatavotas no sintētiska, viegli kopjama materiāla. Tās ir noņemamas, lai varētu izmazgāt. Daudziem pirmajiem krēsliņiem komplektā nāk papildu polsterējums, ko ievietot krēsliņā, lai pirmajos mēnešos nodrošinātu mazulim atbilstošāku guļus pozīciju.
- Jumtiņš
Pasargā no saules, kas iespīd pa automašīnas logu, arī no vēja, kad mazais tiek pārnēsāts. Parasti – noņemams.
- Kāju pārsegs
Uzsprādzējams, gan lai pasargātu mazuli no sliktiem laikapstākļiem, gan lai uzturētu siltumu.
- Atzveltne
Daļai krēsliņu regulējama vairākos līmeņos, lai mazais varētu atrasties gan sēdus, gan guļus.
- Galvas balsts
Labi, ja to var regulēt atbilstoši bērna augumam. Ja šāda funkcija krēsliņam ir paredzēta, drošības jostu augstums regulējas kopā ar galvas balsta augstumu.
- Drošības jostas
Lielākajai daļai krēsliņu ir piecu punktu drošības sistēmas jostas, kad siksna ir uz katra pleca un starp kājiņām. Drošības jostām var regulēt garumu un ir polsteri, lai bērniņam nespiež. Viena no lietām, kam pievērst uzmanību, – kāds ir jostu aizdares mehānisms. Vai ērti lietojams?
- Stiprināšana
Pirmos autosēdeklīšus var stiprināt ar drošības jostām vai daļu no tiem (kam paredzēta šāda funkcija) stiprināt uz Isofix bāzes, kas nopērkama atsevišķi. Tad, katru reizi izņemot autosēdeklīti no mašīnas, tas nav jāsprādzē ārā, tikai jāpiefiksē uz bāzes. Ir arī autosēdeklīši, kas jau nopērkami kopā ar pamatni.
- Uz ratu rāmja
Daļu pirmo autosēdeklīšu var stiprināt arī uz ratu rāmja, bet tad jāpērk viena ražotāja sēdeklītis un rati vai arī jāpārliecinās, ka tie ir salāgojami.
- Sānu malas
Jo tās augstākas, jo drošāk bērniņam.