Gan sievietes, gan vīrieši mīlēšanās laikā baidās nodarīt pāri bērniņam.
Taču mazo nav iespējams savainot! Mazulītis peld augļūdens pūslī, dzemdes kakliņš ir divus trīs centimetrus garš, un tas ir kā aizvērti vārtiņi. Vēl priekšā ir gļotu korķis, tāpēc līdz bērnam nekas nonākt nevar. Reizēm sievietei šķiet, ka vīrietis ieiet pārāk dziļi, tad to abi var pārrunāt un mazliet pakoriģēt, izvēlēties pozas, lai abi justos labi. Taču bērnam pāri nodarīt nevar. Tieši otrādi.
Lai gan to gan grūti izmērīt, secināts: ja mammai ir pozitīvas emocijas, arī mazulītis to sajūt un arī jūtas labi. Reizēm topošās māmiņas atzīst, ka pēc tuvības bērniņš kļūst aktīvāks. Ko viņš ar to grib pateikt? Vai viņam patika vai nepatika? Bet mazais ir aktīvāks tāpēc, ka mammai seksa laikā paātrinās sirdsdarbība, viņa kļūst enerģijas pilnāka, to sajūt arī bērniņš, un tas nav nekas slikts.
Pastāv arī mīts, ka vīrieša spermas dēļ bērniņš var izslīdēt ārā. Tas gan nav iespējams, tāpat kā nevar otrreiz palikt stāvoklī.
Orgasma laikā dzemde mazliet savelkas, bet arī tas ir normāli un nekādas problēmas bērnam nespēj radīt. Kā zina teikt Baiba Stikute, bērniņš drīzāk jūtas tā kā mazliet pamasēts no visām pusēm, turklāt šīs sajūtas ātri pāriet. Ja mammai ir liels vēders, bērns, vecākiem mīlējoties, nedaudz šūpojas un kustas līdzi, bet viņam droši vien tas ir patīkami – tā vismaz var domāt, jo piedzimstot bērniem arī patīk, ka viņus šūpo, tas viņus nomierina.
Grūtniecības pārtraukšanās risks ir vēl viens bubulis, no kā jaunie vecāki baidās.
Ja sieviete ir vesela, ja grūtniecība norit labi un nekādu risku nav, šīm bažām nav itin nekāda pamata. Protams, ja iepriekš piedzīvota neveiksmīga grūtniecība vai aborts, tad gan ārsts iesaka no intīmās tuvības atturēties, vismaz pirmajā trimestrī.
Daļa mammu baidās no intīmās tuvības, jo domā, ka viņas ķermenis vairs nav tik skaists un ka viņa nav tik iekārojama.
Baiba Stikute skaidro, ka tas ir stāsts par sevis un savas sievišķības pieņemšanu un to, vai sieviete pieņem sevi arī kā mammu, ne tikai sievieti. Sabiedrībā valdošais skaistuma kults un vēlme izskatīties perfekti daudzas sievietes iedzen stresā, un arī tas ir stāsts par sevis pieņemšanu.
Vai pieņemu sevi tāda, kāda esmu, vai esmu skaista tikai tad, ja atbilstu kaut kādiem standartiem.
Grūtniecības laikā mainās arī dzimumorgāni, tiem vairāk pieplūst asinis, tie kļūst tumšāki, un daļa sieviešu uztraucas par to, kā izskatās tur lejā. Parādās arī vairāk izdalījumu, un, lai gan tuvībai tas ir labi, sievietes tas mulsina. Nereti arī vīrietis izmet kādu neveiklu vai kritisku frāzi par sievietes vizuālajām izmaiņām – tas viņas izjūtas tikai pasliktina un var būt pat traumējoši. Taču no dabas tā ielikts, ka gaidību laikā sieviete kļūst sievišķīgāka, skaistāka un no viņas nāk īpašs starojums.
Pastāv arī mīts, ka vīrieša spermas dēļ bērniņš var izslīdēt ārā.
Tas gan nav iespējams, tāpat kā nevar otrreiz palikt stāvoklī. Tā kā dzemdes kakliņš ir slēgts, tas spermu tālāk nelaiž un mazuli nekādi nevar ietekmēt. Turklāt grūtniecības beigās sperma var lieti noderēt – proti, ar to sievietes organismā nokļūst prostaglandīni, līdzīgi tiem, ko izmanto dzemdību ierosināšanai un kas palīdz sākties dzemdībām.
Bet tas strādā tikai tad, kad sievietes ķermenis ir gatavs dzemdībām – pašā grūtniecības beigu posmā. Tāpat spermā ir daudz vērtīgu vielu, kas sievietei dod enerģiju, dzīvesprieku, uzlabo ādu. Dabiska tuvība, kad vīrieša sperma nonāk sievietes organismā, svarīga arī pirms pāris ieņēmis mazuli, jo tā samazina preeklampsijas jeb vēlīnās toksikozes risku grūtniecības laikā.
Kad no intīmās tuvības atturēties?
Ginekoloģe Daiga Baranovska skaidro, ka mīlēties grūtniecības laikā nav ieteicams tikai atsevišķos gadījumos.
- Ja ir nopietni grūtniecības pārtraukšanās draudi, piemēram, asiņošana hematomas dēļ vai placentas atslāņošanās neatkarīgi no grūtniecības laika. Hematoma biežāk mēdz būt grūtniecības pirmajā trimestrī, kad tā uzsūcas, apmēram pēc divām nedēļām var atsākt mīlēties.
- Ja ir dzemdes kakla nepietiekamība un tas priekšlaicīgi sāk īsināties un vērties vaļā. Tad jādara viss, lai to noturētu ciet vai vismaz stāvoklī, kādā tas ir, un tas parasti nozīmē mierīgu režīmu, medikamentu lietošanu un nekādu intīmo tuvību.
- Ja ir placentas daļēja vai pilnīga priekšguļa, tomēr šī situācija jāpārrunā ar savu ārstu vai vecmāti.
- Reizēm ārsti sievietei iesaka atturēties no intīmās tuvības, ja ir dzemdes tonuss. Taču gan Daiga Baranovska, gan Baiba Stikute atzīst, ka 90% gadījumu dzemdes tonusu izraisa stress un tā drīzāk ir izdomāta diagnoze, nevis nopietns iemesls.
- Parasti neiesaka mīlēties arī tad, ja iepriekšējā grūtniecība pārtraukusies, taču tas vairāk atkarīgs no spontānā aborta iemesla. Ja tas bijis, piemēram, ģenētiskas patoloģijas vai traumas dēļ, ar seksu tam nav nekāda sakara, taču tas jāpārrunā ar savu ārstu.
- Visbiežāk sievietes nobīstas, ja pēc mīlēšanās sākas smērēšanās vai kaut kas sāk sāpēt. Kā atzīst Daiga Baranovska, smērēšanās pēc seksa visbiežāk mēdz būt, ja ir kāda dzemdes kakla problēma, piemēram, erozija vai infekcija, vai zemu guloša placenta. Taču parasti šādos gadījumos satraukumam nav pamata. Arī tad, ja sievietei sekss sagādā diskomfortu, tas uzreiz nenozīmē medicīnisku diagnozi. Taču, ja topošajai māmiņai mīlēties negribas, nevajag sevi mocīt, labāk meklēt citus tuvības veidus.