Vecāku darbs ar sevi
Jāstrādā ar sevi, lai izprastu jaunieti. Proti, ir jāsāk ar sevi, nevis pusaudzi. Piemēram, psiholoģiski strādāt ar sevi, censties izprast jaunieti, lasot literatūru, apmeklējot atbalsta grupas vecākiem, iegūstot zināšanas un sapratni par pusaudžu vecumposmu, līdz ar to arī par savu bērnu. Pieredze rāda, ja mainās vecāki, mainās arī bērni. Turklāt pozitīvās pārmaiņas palīdz ne tikai atbrīvoties no smēķēšanas netikuma, bet arī kopumā uzlabot savstarpējās attiecības, veido cieņu, uzticēšanos un sapratni.
Jāmeklē speciālistu atbalsts
Sarežģītākos gadījumos, kad vecākiem neizdodas izprast jaunieti vai problēmas jau ir ieilgušas, palīdzību var meklēt pie speciālistiem – bērnu un jauniešu narkologa, psihologa, psihoterapeita vai atkarību profilakses speciālista. «Pieaugušajiem nav jābaidās vai jākautrējas vērsties pēc palīdzības pie profesionāļiem. Bērnam vai jaunietim būs labāk, ja vecāki meklēs veidus, kā kopīgiem spēkiem risināt situāciju, nevis ignorēs problēmu,» uzver speciāliste. «BKUS Pusaudžu resursu centrā pieejama bezmaksas programma jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kuriem ir datora, interneta, mobilo telefonu, dažādu vielu atkarība vai risks iegūt šādas atkarības. Turklāt programmā darbojas un ar jaunieti pēc katra individuālās situācijas strādā vairāki starpdisciplināri speciālisti – mentors, sociālais darbinieks, bērnu psihiatrs, bērnu narkologs, psihologs, psihoterapeits, sporta pedagogs un citi.»
Konsultācijas un vairāk informācijas par programmu var iegūt, zvanot +371 29164747, rakstot [email protected], kā arī www.facebook.com/pusaudzim.