• Pusaudži sāk smēķē t 11 gados! Skumji, bet tā ir mūsdienu realitāte

    Bērns
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    15. aprīlis, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Sabiedrības veselības mērījumi liecina, ka puse jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem mēdz uzsmēķēt, turklāt trešā daļa jeb 28% to dara regulāri. Tāpat eksperti norāda, ka smēķēšanas problēma sākas jau ievērojami agrāk – kritiskais vecumposms ir 11–15 gadu. Pusaudžu narkoloģe Maija Žuka-Jēkabsone skaidro, kādi ir divi pirmie soļi, kas šādā situācijā jāsper vecākiem!

    Vecāku darbs ar sevi

    Jāstrādā ar sevi, lai izprastu jaunieti. Proti, ir jāsāk ar sevi, nevis pusaudzi. Piemēram, psiholoģiski strādāt ar sevi, censties izprast jaunieti, lasot literatūru, apmeklējot atbalsta grupas vecākiem, iegūstot zināšanas un sapratni par pusaudžu vecumposmu, līdz ar to arī par savu bērnu. Pieredze rāda, ja mainās vecāki, mainās arī bērni. Turklāt pozitīvās pārmaiņas palīdz ne tikai atbrīvoties no smēķēšanas netikuma, bet arī kopumā uzlabot savstarpējās attiecības, veido cieņu, uzticēšanos un sapratni.

    Jāmeklē speciālistu atbalsts

    Sarežģītākos gadījumos, kad vecākiem neizdodas izprast jaunieti vai problēmas jau ir ieilgušas, palīdzību var meklēt pie speciālistiem – bērnu un jauniešu narkologa, psihologa, psihoterapeita vai atkarību profilakses speciālista. «Pieaugušajiem nav jābaidās vai jākautrējas vērsties pēc palīdzības pie profesionāļiem. Bērnam vai jaunietim būs labāk, ja vecāki meklēs veidus, kā kopīgiem spēkiem risināt situāciju, nevis ignorēs problēmu,» uzver speciāliste. «BKUS Pusaudžu resursu centrā pieejama bezmaksas programma jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kuriem ir datora, interneta, mobilo telefonu, dažādu vielu atkarība vai risks iegūt šādas atkarības. Turklāt programmā darbojas un ar jaunieti pēc katra individuālās situācijas strādā vairāki starpdisciplināri speciālisti – mentors, sociālais darbinieks, bērnu psihiatrs, bērnu narkologs, psihologs, psihoterapeits, sporta pedagogs un citi.»

    Konsultācijas un vairāk informācijas par programmu var iegūt, zvanot +371 29164747, rakstot [email protected], kā arī www.facebook.com/pusaudzim.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē