Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Padomi saldākam miedziņam grūtniecības otrajā pusē

    Bērni
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    22. oktobris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SHUTTERSTOCK
    Grūtniecības otrajā pusē daudzām topošajām māmiņām vairs nav tik viegli atrast ērtu pozu gulēšanai, ir grūtāk aizmigt, un arī naktīs bieži jāmostas, lai apmeklētu labierīcības. Kas var palīdzēt topošajai māmiņai, skaidro Rīgas Dzemdību nama vecmāte Baiba Zelka.

    Kāpēc grūtniecības otrajā pusē naktīs kļūst grūtāk gulēt?

    Līdz ar dzemdes palielināšanos un puncī esošā bērniņa svara pieaugumu topošajai māmiņai nereti ir grūtāk atrast ērtu gulēšanas pozu. Dzemdei augot, sievietes organismā nobīdās iekšējie orgāni (kuņģis, zarnas, sirds), tiek nospiests urīnpūslis. Tās ir normālas fizioloģiskas izmaiņas, kas grūtniecei liek dzīvot mierīgākā un lēnākā režīmā, bet rada arī papildu diskomfortu. Labs miegs topošajai māmiņai ir īpaši svarīgs, tāpēc, ja slikti gulēts naktī, lai to kompensētu, jāmēģina pagulēt pa dienu.

    Naktīs bieži jāceļas, jo gribas iet uz tualeti. Vai kaut ko var darīt, lai to mazinātu?

    Grūtniecības otrajā, īpaši trešajā trimestrī ir arī vajadzība biežāk iztukšot urīnpūsli. Jāpadomā, cik daudz šķidruma ir lietots pirms gulētiešanas un dienas laikā vispār, kad ir bijusi pēdējā ēdienreize. Tas atstāj iespaidu uz to, kāds būs grūtnieces miegs naktī un cik bieži būs jāceļas, lai ietu uz labierīcībām. Līdz ar šķidrumu, ko sieviete lieto ikdienā, papildu slodzi nierēm rada arī puncī augošais bērniņš. Grūtniecības laikā palielinās labā niere, un tās darbība kļūst apjomīgāka, bet kopumā urīnpūslis darbojas kūtrāk. Tāpēc ieteicams ik reizi kārtīgi iztukšot urīnpūsli, nevis ātri pačurāt un skriet tālāk. Tas ir būtiski, lai urīnpūslī nevairotos baktērijas, kas var izraisīt urīnceļu infekcijas. Ja ir kāda urīnceļu slimība, svarīgi to izārstēt, lai infekcija nenokļūst dzemdību ceļos (atsevišķos gadījumos tas var būt pat par iemeslu priekšlaicīgām dzemdībām). Visiem zināms zelta likums, ka pēc plkst. 18.00 nav vēlams daudz ēst, – grūtniecības laikā to derētu paturēt prātā. Ja būsi pamatīgi saēdusies vēlā vakarā, naktī var traucēt kuņģa dedzināšana (bērniņam augot mammas vēderā, tiek saspiests arī kuņģis un aizkuņģa dziedzeris).

    Kādas pozas ir visvairāk ieteicamas, lai naktī labi izgulētos?

    Gulēšanas pozas var būt dažādas, galvenais, lai sieviete justos ērti. Palīdzēt iekārtoties miegam var, izmantojot lielā pakaviņa spilvenu kā atbalstu starp kājām, zem gurniem vai aiz muguras. Bet obligāti pakaviņš nav jāpērk, atbalstam var ņemt arī sarullētu segu vai vairākus spilvenus. Svarīgi, lai ķermenis būtu novietots simetriski un vienai ķermeņa pusei nebūtu lielāka slodze kā otrai.

    Kāpēc grūtniecei nav ieteicams gulēt uz muguras?

    Guļot uz muguras, palielinātā dzemde nospiež lielo dobo vēnu (kas novada asinis no ķermeņa lejasdaļas atpakaļ uz sirdi) – tas var radīt diskomfortu un dažām grūtniecēm pat izraisīt ģīboni. Guļot uz muguras ilgāku laiku, tiek traucēta asiņu un barības vielu nonākšana līdz placentai un mazulim. Gulēt uz muguras nav ieteicams arī tad, ja grūtniecei ir paaugstināts asinsspiediens. Bet, ja diskomforta nav, gulēt uz muguras neviens neaizliedz. Bieži vien arī mazulis mammas puncī ziņo par to, ka viņam šī poza nepatīk (kļūst aktīvāks, nemierīgāks). Parasti bērniņam patīk, ja māmiņa guļ uz to pusi, kur ir novietojies pats mazulis. Iespējams, ērtāk būs gulēt uz kreisajiem sāniem, jo labā plauša ir nedaudz lielāka par kreiso, grūtniecības laikā sirds pabīdās vairāk uz kreiso pusi, un arī kuņģis, esot šādā pozā, uzvedīsies rāmāk.

    Palīdzēs, ja topošajai māmiņai ir grūti iemigt:

    • Dodies mierīgā vakara pastaigā.
    • Aktīvas fiziskas nodarbes ieplāno dienas pirmajā pusē, ne vēlāk kā četras stundas pirms naktsmiera.
    • Pēdējo ēdienreizi ieplāno ne vēlāk kā divas stundas pirms miega, bet, ja esi izsalkusi, izvēlies vieglas uzkodas.
    • Ieej siltā dušā – tas palīdz atslābināties muskuļiem.
    • Kārtīgi izvēdini guļamistabu (miegam vislabākā temperatūra ir 18–20 ºC).
    • Aizvelc tumšos aizkarus un izslēdz gaismu, jo miega hormons (melatonīns) rodas tumsā.
    • Centies katru dienu iet gulēt un mosties vienā un tajā pašā laikā, ieskaitot nedēļas nogales un brīvdienas.
    • Būtiski arī, kāds ir emocionālais fons, cik sakārtotas ir attiecības un ikdienas dzīve, lai pirms miega nav pilna galva satraucošu domu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē