Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Nezināju, ka esmu stāvoklī un… piedzēros!

    Grūtniecība
    Iveta Troalika
    Iveta Troalika
    12. augusts, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Shutterstock
    Shutterstock
    Uzzinot par grūtniecību, pēc pirmā emociju viļņa sieviete parasti veic divas matemātiskas darbības. Izskaita deviņus mēnešus uz priekšu. Tad paskaita kādu mēnesi atpakaļ, lai saprastu, kad sēkliņa ir aizķērusies. Un šajā brīdī reizēm iesaucas: «Ak šausmas, es jau biju stāvoklī, kad…» Kādas tam var būt sekas, skaidro ginekoloģe Daiga Baranovska.

    …lietoju alkoholu

    Izlietu ūdeni nesasmelsi: kas iedzerts – iedzerts, to vairs ārā nedabūsi, un sevis šaustīšanai nav pamata. Ja grūtniecība ir uzķerta agri, ceturtajā piektajā nedēļā, jāsaprot, ka kopējā asinsrite – mikroskopiski asinsvadiņi – sievietei ar augli ir izveidojušies vien aptuveni nedēļu. Ja šīs nedēļas laikā arī ir bijusi ballīte, kad ir lietots alkohols, tas nav iemesls pašpārmetumiem. Taču brīdī, kad sieviete apzinās, ka gaida bērniņu, jāizturas atbildīgi un jāatturas no alkohola lietošanas.

    Nākamie divi mēneši – ceturtā līdz 12. grūtniecības nedēļa – noteikti ir daudz būtiskāki nekā pati pirmā nedēļa vēl pirms testa veikšanas, jo šajā laikā notiek ļoti aktīva bērniņa orgānu sistēmu un struktūru veidošanās.

    …smēķēju

    Jāsaka tāpat: kas bijis – bijis, visdrīzāk līdzšinējo grūtniecības attīstību tas nav pārāk ietekmējis, bet no brīža, kad zināms par gaidāmo bērniņu, smēķēšana ir jāpārtrauc. Sabiedrībā joprojām ļoti dzīvs ir mīts, ka smēķēšanu, iestājoties grūtniecībai, nedrīkst strauji pārtraukt, īpaši, ja sieviete smēķē sen un daudz, jo tas palielina spontāno abortu risku. Tā nav patiesība!

    Turpinot smēķēšanu, spontānā aborta vai citu sarežģījumu risks vienmēr ir augstāks, nekā ja smēķēšanu pārtrauc. Jebkurš ārsts teiks: ja saprotat, ka esat stāvoklī, un jūs smēķējat, jums ir jāpārtrauc to darīt pēc iespējas ātrāk. Ir sievietes, kam tas izdodas momentāni, ir tādas, kam nesokas tik viegli, jo viņas smēķē daudz un gadiem. Tad tik un tā programma ir: iespējami mazāk, iespējami retāk, ar mērķi – pārtraukt.

    Smēķēšanas turpināšanai nav nekāda attaisnojuma. Un, pat ja pēc smēķēšanas pārtraukšanas notiks kaut kas nelāgs, ir jāsaprot, ka tas nenotika atmešanas dēļ.

    Protams, vienmēr ir stāsti – draudzene smēķēja un viņai un bērnam viss labi. Dzīvē nekas nav absolūts, bet, ja papētām statistiku un uz pierādījumiem balstītus pētījumus, neviens nopietns informācijas avots nemēģinās apgalvot pretējo. Smēķēšana, grūtniecība un krūts barošana ir nesavienojamas. Ja negribam apdraudēt grūtniecības norisi un mazuļa veselību, smēķēt nedrīkst.

    …bija anestēzija vai narkoze

    Lokālā anestēzija un pat pilna narkoze, ja tā tiešām ir nepieciešama, grūtniecēm nav aizliegtas, tāpēc nav jāpārdzīvo, ja, par savu grūtniecību vēl nezinot, esi bijusi, piemēram, pie zobārsta un saņēmusi atsāpinošus līdzekļus. Taču tagad, zinot par savu jauno stāvokli, ārstiem pirms jebkuras manipulācijas vienmēr vēlams atgādināt, ka esat grūtniece, pat ja šķiet, ka dakteris to zina.

    Anestēzija ir lokāla medikamenta ievadīšana, ko izmanto zobārstniecībā, arī tad, ja ir jāsniedz palīdzība pie nelielām traumām. Tā sistēmiski visu organismu neietekmē un grūtniecību neapdraud.

    Grūtniece drīkst labot zobus, un tas pat ir vēlams. Ginekologi iesaka nogaidīt pirmo trimestri, tad padsmit nedēļās iet pie zobārsta un darīt visu, kas nepieciešams, arī lietojot anestēziju, kad tas vajadzīgs, protams, informējot ārstu, ka gaidāt bērniņu, lai viņš zina, kādus medikamentus un devas izvēlēties. Neviens neieteiks grūtniecei veikt plānveida operācijas, bet, ja grūtniecei būs akūts apendicīts, kas jāoperē, ārsti to darīs un sievietei tiks dota narkoze. Protams, pastāv īslaicīgi riski, bet šādi gadījumi nav tik reti, lai ārsti nezinātu, ko darīt. Katrs speciālists veiks savu darbu, tiks kontrolēta mātes veselība, augļa veselība. Narkozes vielas arī darbojas īslaicīgi un vairāk uz mātes centrālo nervu sistēmu, kaut gan protams, viss, kas nonāk asinīs, nonāk arī pie bērna.

    …tika veikts rentgens

    Mūsdienās rentgena izmeklējumu starojums ir pietiekami lokāls un ļoti dozēts, lai, ja, piemēram, ir veikts rentgenuzņēmums zobam vai lauztam rokas pirkstam, pat krūškurvim, auglis tā starus praktiski nesaņemtu. Taču, ja sieviete plāno bērniņu, cer, ka varbūt šomēnes mēnešreizes izpaliks, kaut testu vēl nemaz nav veikusi, tik un tā vienmēr var palūgt speciālu svina aizsargpriekšautu un uzlikt to uz vēdera, lai vēl vairāk mazinātu iespējamo ietekmi un risku. Tiešām riskanti ir tad, ja veikts rentgena izmeklējums mazajam iegurnim, piemēram, ja bijusi trauma, vai specifiski nieru izmeklējumi, kā arī, lai saprastu muguras lejasdaļas sāpju cēloni.

    Ja pēc tam atklājas, ka ir iestājusies grūtniecība, situācija jāvērtē un jākontrolē īpaši uzmanīgi. Iespējams, būs jāveic papildu izmeklējumi augļa veselības precizēšanai, bet ir arī paaugstināts risks, ka starojuma ietekmē grūtniecība var pārtraukties. Tāpat kopā ar ginekologu ļoti kritiski jāizvērtē gadījumi, ja grūtniecība iestājas ciklā, kad sievietei veikti izmeklējumi vēderam vai mugurai ar datortomogrāfu vai kodolmagnētiskās rezonanses aparātu.

    …dzēru spēcīgas zāles

    Piemēram, pretmalārijas līdzekļus, noteiktas grupas antibiotikas vai citus medikamentus, kas ir aizliegti grūtniecības laikā. Šis ir iemesls nopietnai, atklātai sarunai ar ginekologu, jo ir medikamenti, kuru lietošana rada lielu potenciālo veselības risku jaundzimušajam. Te katrs individuālais gadījums ir rūpīgi jāizsver – kas, cik daudz un kad ir lietots.

    Viss, kas nonāk grūtnieces asinīs, nonāk arī pie bērna.

    Ja tiek izrakstīti medikamenti, kurus nedrīkst lietot grūtniecības laikā, tiem pretī ir jāliek arī droša kontracepcija. Piemēram, ja braucat uz eksotiskām valstīm, kur jādzer pretmalārijas zāles, pret savu veselību ir atbildīgi tās lietot, lai nesaslimtu, bet tad arī būsim atbildīgi līdz galam, izvēlēsimies kontracepciju, lai neiestājas negaidīta grūtniecība! Ja ārsts jums grasās izrakstīt antibiotikas un jūs esat bērniņa plānošanas procesā, lai gan pagaidām grūtniecība vēl nav iestājusies, noteikti apspriediet šo jautājumu. Jo ir antibiotikas, ko drīkst lietot grūtniecības laikā, un ir tādas, kas ir kategoriski aizliegtas. Ja kādas slimības dēļ jālieto antibiotikas, ko topošās māmiņas nedrīkst dzert, šajā mēnesī ieturiet pauzi un pie grūtniecības plānošanas atgriezieties pēc zāļu kursa beigšanas!

    …noskrēju maratonu

    Ļoti satraukties nevajag. Ja tas ir izdarīts un tam nav bijušas tūlītējas negatīvas sekas, visdrīzāk tas paliks tikai kā interesants fakts, ko vēlāk varēsiet stāstīt savam bērnam: redz, kā tu jau vienu maratonu esi noskrējis! Cits jautājums ir: vai pēc pāris nedēļām skriet maratonu, kam esat gatavojusies gadu, ja tikko uzzinājāt par grūtniecību? Tad ir jādomā, jārunā ar ārstu un jāvērtē individuāli.

    …ēdu jēlas zivis vai gaļu

    Grūtniecēm neiesaka lietot uzturā termiski neapstrādātus dzīvnieku izcelsmes produktus – jēlu gaļu, zivis, olas, arī nepasterizētus piena produktus –, jo ir potenciāls inficēšanās risks no mikroorganismiem vai parazītiem, kas tur var būt. Šīs infekcijas sievietei visbiežāk neizraisa nopietnas, smagas slimības, izpaužas vienkāršās formās ar nelielu nelabumu, varbūt caureju, bet viņas dzīvību neapdraud, taču auglim dzemdē var izraisīt nopietnas komplikācijas, kas var radīt neizārstējamas sekas visai bērna dzīvei.

    Ja šāda infekcija bijusi ļoti, ļoti agrīnā grūtniecības laikā, kad sieviete par to pat nenojauš, viena iespēja, ka infekcija nemaz nenonāks līdz auglim un grūtniecība normāli ritēs savu gaitu, bet var būt arī, ka tik agrīni radušies bojājumi rada fatālas sekas un grūtniecība beidzas, tikko sākusies.

    …saņēmu vakcīnas

    Ir vairākas vakcīnas, kas grūtniecības laikā nav aizliegtas, bet pēc daudzu ekspertu domām ir pat ieteicamas, piemēram, vakcīna pret gribu, Covid vai ērču encefalītu. Taču tāpat jāņem vērā, ka katras grūtnieces situācija ir atšķirīga, tāpēc pirms jaunu vakcīnu plānošanas, ir vērts konsultēties ar savu ārstu.

    …lietoju avārijas vai regulāro hormonālo kontracepciju

    Ja avārijas kontracepcija nav nostrādājusi, tā vienkārši nav nostrādājusi un nekādā veidā neietekmē grūtniecības turpmāko gaitu. Ja kaut kas ir nogājis griezi, lietojot regulāro hormonālo kontracepciju, un grūtniecība tomēr ir iestājusies, bet sieviete ir turpinājusi dzert tabletes, jau esot stāvoklī, risku augļa attīstībai nav. Tas tiešām ir izpētīts.

    Reti, bet gadās, ka grūtniecība iestājas, ja sievietei dzemdē ir ievadīta spirāle.

    Tad katru gadījumu vērtē individuāli. Ja anatomiskā situācija ļauj, labāk spirāli būtu izņemt. Bet, ja spirāles novietojums un tās izņemšana ir riskanti, labāk to nedarīt un novērot sonogrāfijā, kā process attīstās. Vēlākos grūtniecības laikos potenciālie riski ir ļoti minimāli.

    …dzēru uztura bagātinātājus

    Rīcības plāns šāds: tiklīdz sieviete uzzina par grūtniecības iestāšanos, viņa pārtrauc lietot visus vitamīnus, uztura bagātinātājus un minerālvielu kompleksus un, ejot pie ginekologa, paņem kārbiņas līdzi, parāda ārstam, lai izlemtu, vai tos var lietot tālāk. Vienīgie izņēmumi, ko noteikti drīkst turpināt lietot, ir folijskābe, D vitamīns, dzelzs preparāti vai kompleksie vitamīni, kas paredzēti sievietēm reproduktīvajā vecumā.

    …tīrīju kaķa kasti

    Šeit ir runa par risku saslimt ar toksoplazmozi, kas var apdraudēt augļa attīstību. Šo slimību pārnēsā kaķi ar savām fekālijām. Ar to var saslimst vienu reizi mūžā, un, to izslimojot, saglabājas antivielas uz mūžu. Tā kā slimošana notiek bez izteiktiem simptomiem, parasti mēs nezinām, vai esam ar to slimojuši, ja vien nav veikts īpašs tests. Latvijā grūtnieču standarta izmeklējumos šīs asinsanalīzes nav iekļautas, bet, ja sievietei mājās ir kaķis, tās var veikt par saviem līdzekļiem, lai rastu skaidrību.

    Iespējams, sievietei jau ir antivielas, tātad par šo tēmu vispār var nedomāt. Ja antivielu nav, labāk lai turpmāk par kaķi rūpējas citi ģimenes locekļi un pašai pēc katras kaķa pabužināšanas vēlams nomazgāt rokas. Toksoplazmoze arī ir viens no iemesliem, kāpēc vienmēr ir jāmazgā augļi un dārzeņi pat no sava dārza, jo – kā gan mēs varam zināt, kurš kaķis ir skrējis cauri mūsu zemeņu dobei?    

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē