• Mazuļa piektais mēnesis

    Bērns
    25. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Šis ir pārsteigumu pilns mēnesis gan vecākiem, gan bērniņam – mazulis atklāj, ka pasaulē ir ne tikai viņš, mamma un tētis, bet arī citi cilvēki! Mazais var kļūt nemierīgāks un sliktāk gulēt naktī. Vai pie vainas zobiņi, vai daudzie iespaidi un jaunie atklājumi ik dienu? Skaidro pediatre Sarma Gaveika un fizioterapeite Klaudija Hēla.

    Nemierīgāks naktīs

    Ieraugot tuvos un mīļos cilvēkus, mazais reaģē emocionāli pozitīvi, bet, ieraugot svešākus ļaudis, var reaģēt tikpat emocionāli, tikai – negatīvi. Mazais kļūst aizvien kustīgāks un, iespējams, vēlas darīt vairāk, nekā pats spēj, daži bērni naktī var biežāk mosties. Bērniņam var būt nemierīgs nakts miegs vairāku iemeslu dēļ – viņam var nākt zobiņi, dienā gūts daudz jaunu iespaidu, kas jāapstrādā, bērna kustības un motorika ir kļuvusi daudz aktīvāka u.c. Šajā vecumā bērnu pamazām jau būtu ieteicams sākt atradināt no nakts barošanas, un arī mierināšanai mammai neiesaku izmantot zīdīšanu! Labāk bērniņu mēģināt nomierināt, paglaudot mazo vai iedodot knupīti. Padoms! Bieži vien mazuļi nomierinās no tā vien, ka izdzird mammas balsi, sajūt viņas pieskārienus. Protams, bērni ir ļoti atšķirīgi, un, ja kādu mazuli ir iespējams nomierināt, tikai dodot krūti, tad nevajag to par visām varītēm liegt.

    Pats sniedzas pēc mantiņām

    Uz grīdas mazais var pavadīt lielāko dienas daļu. Bērna stūrīša iekārtojums ir tāds pats kā iepriekšējos mēnešos (uz grīdas noklāta sega vai nolikts ciets paklājiņš, apkārt ir norobežojums – lielais pakaviņš vai sarullēta sega), visapkārt mazulim var novietot gan lielākas, gan mazākas mantiņas. Mazais apzināti cenšas sniegties pēc mantām, arī pagriežoties uz sāniem, meklē rotaļlietu, kas izkritusi no rociņām. Tādēļ mantas jāliek pietiekami tālu no mazuļa, lai, apveļoties uz vēdera (tie, kuri šo prasmi jau ir apguvuši), viņam būtu vēl jāceļ galva uz augšu, lai mantas labāk redzētu. Ja mantiņa bērnu ieinteresē, viņš pēc tās var sniegties. Ja neinteresē, var sniegties pēc nākamās, bet jāskatās, lai mantu nav par daudz. Lieliska rotaļlieta var būt plastmasas bļoda, kurā ielikta viena mantiņa. Padoms! Vecāki mazulim ir līdzās, bet rotaļās aktīvi neiesaistās, neuzrunā bērniņu, necenšas ar viņu saskatīties. Kad mazais rotaļājas patstāvīgi, viņš saprot, ka spēj paveikt arvien vairāk un vairāk.

    Zobiņu nākšanas laiks

    Pirmie zobiņi mazulim parasti šķiļas ap 6–8 mēnešu vecumu, daļai bērnu tas notiek ātrāk (pat no 4 mēnešiem), daļai – vēlāk. Kad mazulim sāk nākt zobiņi, var pasliktināties nakts miegs un bērniņš it kā bez redzama iemesla var sākt raudāt, pastiprināti var izdalīties siekalas, var pasliktināties apetīte, var būt mazliet uztūkušas vai apsārtušas smaganas, bērniņš var sākt sliktāk zīst krūti, jo smaganiņas ir ļoti jutīgas, var būt arī paaugstināta ķermeņa temperatūra. Taču tas nenozīmē, ka visiem mazuļiem zobiņu šķilšanās būs sāpīga.

    Kā mazajam palīdzēt, kad šķiļas zobiņi?

    Ja zobiņu šķilšanās rada kreņķus, bērnam var dot smaganas masējošas rotaļlietas. Lai mazinātu sāpes un nepatīkamās sajūtas, var lietot arī homeopātiskos līdzekļus (piemēram, Dentokind tabletes). Ja smaganas ir pietūkušas un sāp, var izmantot kādu aptiekās nopērkamu gelu, ko smērē uz smaganām (piemēram, Dentokind, Kamistad, Calgel). Gelu divreiz dienā plānā kārtiņā smērē uz sāpošās vietas, nevis visā mutē! Ir mammas, kuras mazuļiem zobiņu nākšanas laikā ap kaklu liek dzintara krellītes. Pediatre Sarma Gaveika atzīst, ka ir novērots un pierādīts, ka dzintaram piemīt ārstnieciskas īpašības. Tikai jāpievērš uzmanība, lai krellītes neraisītos vaļā un bērnam nebūtu aizrīšanās risks!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē