• Mazuļa otrais mēnesis

    Mazulis
    Santa.lv
    Santa.lv
    26. februāris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Otrajā dzīves mēnesī bērniņš jau ir kļuvis aktīvāks un vairāk laika pavada nomodā. Jaunajiem vecākiem rodas arvien jauni jautājumi un lietas, kas vēl jāapgūst. Vai mazulim nepieciešams noteikts dienas režīms, kas palīdz, ja mazajam sāp puncis un vai viņam jau ir vajadzīgas rotaļlietas? Konsultē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neonatoloģe Dace Tropa.

    Vai ņemt mazo rokās, kad viņš raud?

    Arī otrajā mēnesī galvenais veids, kā mazulis komunicē ar ārpasauli, ir raudāšana. Kad bērniņš raud, vairākums vecāku jūt iekšēju trauksmi un galvenais, par ko domā, – ka mazulim ir jāapklust. Bet bērniņš tikai sāk aptvert, kāda ir pasaule, kurā viņš ienācis. Protams, arī mamma jūtas nogurusi un bērna raudāšana viņu var ļoti satraukt, tādēļ svarīgi, lai viņai būtu tuvi cilvēki, kuri gatavi palīdzēt un atbalstīt. Ja mazais raud un mamma bēbīti paņem rokās, panēsā viņu, tad viņa pati arī nomierinās. Ja mamma ieklausīsies savās sajūtās, tad vairumā gadījumu viņa visu darīs pareizi. Un ar laiku viņa iemācīsies saprast, ko mazais ar raudāšanu vēlas pateikt, un apmierināt mazuļa vēlmes, nevis vienkārši apklusināt raudāšanu.

    Padoms! Mazuļi kļūst mierīgāki, kad viņus liegi un lēni šūpina – jo tas atgādina sajūtas, kādas bija, esot mammai puncī. Pasaucot palīgā tēti, bērniņu var pašūpināt autiņā.

    Dienas režīms

    Mazulis pats jau būs izveidojis savu dienas ritmu, kas gan, visticamāk, ik pa laikam mainīsies. Tomēr bērniņam nevajag uzlikt par pienākumu, piemēram, ēst ik pēc 3 stundām. Mazais var aizgulēties (ja ir gana stiprs un labi pieņēmies svarā), nosapņot savu sapnīti līdz galam, pēc tam pamosties un tikai tad ēst. Ja mazais kopš dzimšanas ir vēl pieņēmies svarā aptuveni par kilogramu, viņš neēdis var nogulēt arī četras piecas stundas.

    Padoms! Ja mazulis pa nakti saldi guļ un ēst negrib, arī tad viņu modināt nevajag, lai gan lielākoties divu mēnešu vecumā visi bēbīši naktī prasa ēst.

    Puncis sāp!

    Biežākās vēdera problēmas zīdaiņiem rodas govs piena olbaltuma nepanesības dēļ, ja bērns ēd adaptēto piena maisījumu, tāpat arī mammas piena cukura nešķelšana ar krūti zīdītiem mazuļiem un kolikas, kas otrajā mēnesī bieži ir pašā plaukumā. Taču tās ir pārejošas grūtības, ko var mazināt, pareizi izvēloties mazuļa nēsāšanas pozas un bērniņu maigi šūpojot. Parasti mazuļiem vislabāk palīdz poza, guļot uz muguras ar mazliet paceltu dupsīti un pie vēdera piespiestiem celīšiem – tā vislabāk atslābina vēdera muskulatūru un palīdz izdalīties gāzītēm.

    Padoms! Ja mazais ir ļoti nemierīgs un vecāki patiešām nespēj viņu nekādi nomierināt, ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu.

    Zīšanas reflekss un māneklītis

    Bieži mammām šķiet – ja mazais zīž, viņam gribas ēst, bet tā nav, jo zīšana ir primārais mazuļa nomierināšanās reflekss. Dažkārt bērniņš jau ir pieēdis pilnu vēderu, jūt diskomfortu, vēlas nomierināties, kliedz, un mamma viņu atkal pieliek pie krūts. Protams, mazulis zīž atkal, jo tas viņu nomierina, bet tādā veidā bēbītis atkal pieēdas, un puncis sāp kā sāpējis. Tā veidojas apburtais loks.

    Padoms! Mazuļa otrajā mēnesī mammām vajadzētu sākt piedāvāt bēbītim citus nomierināšanās veidus, piemēram, sūkāt īkšķīti vai māneklīti.

    Pirmās rotaļlietas

    Mazulim divu mēnešu vecumā vajadzētu mācēt salikt kopā savas rociņas un uz tām skatīties, jāsāk sekot ar acīm līdzi mantiņai, bet rociņās neko likt nevajag. Pirmās mantiņas jāliek bērnam sānos, tas veicinās pagriešanos uz sāniem un vēlāk arī velšanos. Bet mazuļa gultiņā nevajag likt daudz rotaļlietu un virs tās kārt karuselīti! Kad mazulis jau izrāda vēlmi kaut ko satvert, labāk viņam piedāvāt dažādu faktūru auduma gabaliņus, nevis grabuļus. Ja arī rāda mazulim grabuli, tas jādara lēnām. Padoms! Vecāki visu grib darīt ļoti ātri, un tādēļ mazais sāk kliegt. Pirmajos dzīves mēnešos viss jādara lēnām un mierīgi (gan mazo ģērbjot, mainot autiņbiksītes utt.) – bēbītim nekur nav jāsteidzas.

    Padoms! Divu mēnešu vecumā ar mazuli vēl nevajag īpaši nodarboties, vingrināt viņu, vest uz masāžām, ūdens procedūrām utt. Bērns vēl ir mazs, viņam ir jāsāk augt un nevajag, lai ar viņu kā īpaši nodarbojas.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē