Runājas savā valodiņā
Desmit mēnešu vecumā mazais ne tikai ar prieku ļauj mantām krist zemē, bet arī ar vēzienu met tās projām. Lai gan vecāki nereti par šādu rīcību nav sajūsmā, bērnam tas šķiet ļoti interesanti. Tādā veidā viņš ne tikai izjūt telpiskumu un izbauda paša radīto troksni, bet arī gūst pieredzi, ka viņš spēj valdīt pār lietām.
Attīstās bērna runa, mazais runā savā valodā, tāpēc ar bērnu pēc iespējas vairāk jārunā vienkāršiem teikumiem. Ja vecāki skaidri saka priekšā zilbes, mazais tās cenšas atkārtot. Tāpat viņš aptver pirmos, daudzas reizes dzirdētos vārdus. Piemēram, viņš spēj atšķirt, kur ir lampa un kur – kaķis. Ja mazulim pajautā: Kur ir tētis?, viņš tūlīt pagriež galvu, lai meklētu, kur ir tētis.
Bērns rūpīgi vēro vecāku žestus un cenšas tos atdarināt, piemēram, atā-atā, cepu, cepu kukulīti. Rotaļājoties bērns atkārto dažādas darbības, kas rada skaņas vai kustību. Mazais jau spēj koncentrēt uzmanību uz lietām, kas viņu interesē. Bērns sāk atšķirt intonācijas, kad vecāki viņu uzslavē, un kad – viņam aizrāda.
Padoms! Ja bērns ir aizņemts ar sev interesējošo lietu (piemēram, zemē atrastu zeķi), vecākiem nevajadzētu viņu traucēt. Bērnam jāļauj pabeigt iesākto, tādā veidā vecāki viņā nostiprina patstāvības un uzmanības koncentrēšanas iemaņas.
Ļaujiet darboties pašam!
Ir mazuļi, kuri desmitajā mēnesī tikai sāk rāpot vai sēdēt, vai celties kājās, bet citi bērni šīs prasmes apguvuši jau agrāk. Šī mēneša moto ir «Mamma, rokas nost!» – jo vairāk mēs cenšamies bērnu pasargāt, jo neuzmanīgāks viņš kļūst (jo paļaujas, ka vecāki viņu sargā). Ja mazais, turoties pie mēbelēm, jau mēģina spert pirmos solīšus, nevajag viņam palīdzēt staigāt, pieturot pie rociņām, tas tikai traucē attīstībai. Ja bērnam gribas tikt uz priekšu, pie kaut kā pieturoties, viņš var stumdīt pa istabu kasti, koferi vai savu krēsliņu.
Padoms! Lai mazais varētu rāpties un trenēt līdzsvara izjūtu, kartona kaste jāpadara izturīgāka, piemēram, to var sapakot ar veciem žurnāliem vai segu. Kasti var nolikt arī pie dīvāna, lai mazais var tajā ierāpties.
Joprojām mostas naktī
Desmit mēnešos parasti mazais guļ divas reizes dienā un vēl nevar nogulēt visu nakti, īpaši, ja mamma viņu baro no krūts. Ja bērns naktī bieži mostas, viņu nevajadzētu steigties likt pie krūts, bet būtu ieteicams padomāt, cikos vakarā ir bijusi beidzamā ēdienreize. Tai vajadzētu būt apmēram plkst. 21.00–22.00. Šajā maltītes reizē bērnam var iedot arī putru un tad māmiņas pienu, lai mazais saldā miedziņā varētu nogulēt visu nakti.
Šajā vecumā joprojām aug zobi, tāpēc bērnam jebkurā gadījumā var būt diskomforts, arī naktī. Bērnam var būt arī grūtības iemigt – tas saistīts ar to, ka pieaug mazuļa aktivitātes dienā, viss apkārt notiekošais viņam šķiet tik interesants, ka grūti aizmigt. Tāpēc vakaros vajadzētu izvēlēties mierīgākas nodarbes, lai neveicinātu mazulim lielus emociju uzplūdus. Ir bērni, kuriem vieglāk iemigt palīdz vannošanās, taču tas nenozīmē, ka šis ieteikums derēs visiem mazuļiem.
Padoms! Pirms miega ieteicams izvēdināt istabu, tad būs saldāks miedziņš. Ja vecāki vēlas, šajā vecumā var sākt mēģināt mazo likt gulēt savā istabā (telpā var atstāt degam mazu gaismiņu, vaļā durvis), bet mazais var gulēt arī līdzās vecākiem, svarīgākais – lai gan vecāki, gan bērns ir apmierināti.
Zināji?
Šajā vecumā bērnam jau jāpiedāvā rupjākas konsistences ēdiens, tāpēc vārītos dārzeņus var tikai saspiest ar dakšiņu. Mazajam var piedāvāt arī dažus gabaliņos sagrieztus dārzeņus vai augļus, ko mazais varētu paņemt pirkstiņos.