Drošības pamatlikumi
- Saglabā savā telefonā ģimenes un draugu telefona numurus! Taču noteikti ir vērts arī iemācīties mammas, tēta un citu tuvāko ģimenes locekļu tālruņa numurus no galvas. Tas ir svarīgi brīžiem, ja telefons nozaudēts, bet steidzami vajag sazināties.
- Neatbildi uz svešiem numuriem un neatzvani uz tiem, vienalga, vai tas ir Latvijas vai ārzemju numurs. Tie var būt gan krāpnieciski paaugstinātas maksas numuri, gan nepazīstami cilvēki, kas grib uzzināt tavu personīgo informāciju.
- Neatbildi arī uz īsziņām, kas sūtītas no svešiem numuriem, pat ja sūtītājs uzdodas par tavu vienaudzi.
- Vienojieties par savu drošības kodu, piemēram, četru ciparu kombināciju, kuru zināt tikai jūs! To norādīsiet īsziņā, ja, piemēram, jums būs vajadzība nosūtīt ziņu bērnam no cita, nezināma numura.
- Iemāciet bērnam, ka nedrīkst vērt vaļā saites uz nezināmām interneta vietnēm. Un nekādā gadījumā nedrīkst ievadīt bankas kartes numuru vai kodu, ja bērnam ir sava naudas karte.
- Nepieņem draudzības uzaicinājumus no nepazīstamiem cilvēkiem! Nedalies ar personīgu informāciju – neatklāj svešiniekiem savu telefona numuru, mājas adresi, dienas kārtību, skolu, kurā mācies, nesūti bildes.
- Ja rodas nepatīkama situācija vai nezini, kā rīkoties, noteikti pastāsti par to vecākiem – viņi zinās, ko darīt!
Kautiņš sociālajos tīklos?
Dažkārt bērni neiedomājas, ka internetā ir jāievēro tie paši pieklājības likumi, kas skolā, pulciņos vai rotaļu laukumā. Ja vecāki vai pedagogi to nav izrunājuši ar bērniem, viņiem var rasties maldīgs priekšstats, ka, piemēram, slēgta WhatsApp grupa ir vieta, kurā var teikt arī dažādas rupjības vai citas aizskarošas lietas un dažkārt pat mutiski izkauties.
Tāpēc pašiem vecākiem būs mierīgāka sirds, ja pārrunāsiet ar bērnu, ka arī grupu sarakstēs sociālajos tīklos ir ļoti jāpiedomā par to, kas un kā tiek runāts. Jo īpaši tāpēc, ka internetā nekas nepazūd arī pēc komentāra izdzēšanas.