Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Kāpēc bērni dzimst arvien lielāki?

    Zīdainim liels svars
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    Mans Mazais
    Mans Mazais
    13. februāris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    5700 gramu un 6200 gramu smags jaundzimušais!? Tas nav citāts no Ginesa rekordu grāmatas. Ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā pēdējos gados arvien biežāk dzimst lieli mazuļi. Ar ko tas izskaidrojams? Un vai liels piedzimšanas svars nozīmē lielāku svaru arī vēlāk? Konsultē vecmātes Kristīne Embure-Zapoļska un Aija Mikova.

    Vainīgi ēšanas paradumi?

    Vecmātes darba praksē pārliecinājušās, ka mazuļi ar četru un vairāk kilogramu piedzimšanas svaru sastopami arvien biežāk. Kristīne Embure-Zapoļska uzskata, ka tam varētu būt vairāki iemesli. Pirmkārt, arvien vairāk topošo mammu slimo ar cukura diabētu, līdz ar to viņām dzimst lielāki bērni. Otrkārt, mazuļa svaru ietekmē ēšanas paradumi – topošās mammas bieži ēd ātrās uzkodas, pusfabrikātus, treknus ēdienus, kas sievietei rada lieko svaru.

    Visā pasaulē vērojama akcelerācija, kad katras nākamās paaudzes cilvēki kļūst arvien lielāki, tāpēc arī mazuļi dzimst lielāki.

    Arī vecmāte Aija Mikova pieļauj, ka lielāks mazuļu svars varētu būt saistīts ar pārtiku, kādu mūsdienās uzņem topošās māmiņas. «Diemžēl neviens nav pētījis, kādu ietekmi uz organismu atstāj veikalos nopērkamajiem pārtikas produktiem pievienotās e-vielas. Vienreiz saskaitīju, ka tortē ir 21 emulgators un krāsviela! Ja kēksa derīguma termiņš ir pāris gadu, tad jautājums, kas kēksā ir iekšā,» spriež Aija Mikova, atgādinot, ka agrāk veikalos arī nebija nopērkams tik daudz importa augļu un produktu, par kuru sastāvu īstas skaidrības nav.

    Vai pastiprinātu mazuļa augšanu grūtniecības laikā varētu radīt mammu apēstie grūtnieču vitamīni? Vecmātes tam nepiekrīt, norādot, ka tādu pētījumu nav, un uzsver, ka arī agrāk topošās mammas lietoja vitamīnus, taču tāpēc viņām nedzima lielāki bērni. Turklāt lielāki mazuļi nereti dzimst arī sievietēm, kas šos vitamīnus nelieto. «Manuprāt, pārtikas piedevu, kas ir arī grūtnieču vitamīni, lietošana katrā reizē jāizvērtē individuāli. Ja mamma ēd pilnvērtīgi un viņas organismā visa pietiek, kādēļ būtu jālieto kompleksie vitamīni? Pilnīgi pietiek, ja sieviete uzņem to, kā viņai trūkst, piemēram, folijskābi, dzelzi,» uzsver Embure-Zapoļska.

    Liels mazulis nenozīmē ķeizargriezienu

    Vairākums lielo mazuļu piedzimst dabiskās dzemdībās, lai gan mammai tā ir lielāka slodze un bērnam vajag vairāk laika, lai izslīdētu cauri mammas iegurnim.

    Vecmāte Aija Mikova ir pārliecināta, ka katrai māmiņai ir tāds bērniņš, kādu viņa var piedzemdēt. «Kādreiz dzemdē 58 kilogramus smaga un 150 centimetru gara mamma, un viņai samērā viegli piedzimst tuvu pieciem kilogramiem smags bērniņš.»

    «Mani novērojumi liecina, ka lielie mazuļi var nākt ārā ar visu spēku, bet mazāka svara mazuļi ir lieli spītnieki un nereti nāk daudz grūtāk.»

    Lai gan varētu domāt, ka mazuļa lieluma dēļ mammai varētu būt lielāki starpenes plīsumi, tā nav. Kā skaidro Kristīne Embure-Zapoļska, plīsumi lielākoties atkarīgi no mammas starpenes audu veseluma un elasticitātes, viņas organisma īpatnībām, jo reizēm mazi bērniņi rada vairāk plīsumu nekā lielie. Tāpat arī liels mazulis noteikti nenozīmē to, ka dzemdības būs jāpabeidz ar ķeizargriezienu.

    «Precīzu bērna svaru var noteikt tad, kad viņš ir piedzimis. Sonogrāfijā iegūtie dati var svārstīties 500 gramu robežās. Ja mazulis ir aptuveni 4000 gramu smags, viņa patiesais piedzimšanas svars var būt gan 4500, gan 3500 gramu. Tāpēc dzemdību laikā jāskatās, kā mazulis slīd uz leju, cik viņš ir gatavs dzimt, cik gatava strādāt ir sievietes dzemde, jo nereti liela mazuļa gadījumā dzemde ir pārstiepta un pietiekami aktīvi nestrādā, un tad gan jādomā par cita veida dzemdību atrisinājumu,» skaidro Dzemdību centra vecākā vecmāte.

    Veselība atkarīga no dzemdībām

    Bērna turpmākā veselība ir ļoti atkarīga no dzemdībām – ja tās noritējušas labi un bez sarežģījumiem, bērnam parasti veselības problēmu lielā svara dēļ nav.

    Vecmāte Kristīne Embure-Zapoļska gan novērojusi, ka daļai lielo mazuļu pēc piedzimšanas var būt lēnāka adaptācija. Proti, lielam mazulim ir grūtāk izslīdēt cauri mammas iegurnim, tas no viņa prasa lielāku piepūli, līdz ar to viņš piedzimst vairāk piekusis un viņam vajag vairāk laika un gādības, lai varētu, piemēram, paēst (jo ēšana atkal ir liela slodze).

    Savukārt Aija Mikova uzskata, ka lielie bērni ir izturīgāki: 4000 gramu un smagāks mazulis pirmajās dienās mierīgi var ieturēt diētu, ēdot mazāk, un viņam svara zudums būs vieglāk panesams nekā bērniņam ar mazāku svaru.

    Lielais mazulis nekļūst apātisks un vārgs, viņam tik strauji nekrītas cukura līmenis, kā tas nereti notiek maziem bērniņiem.

    Aija Mikova stāsta, ka pirms 20 gadiem visiem mazuļiem, kas piedzima virs četriem kilogramiem, pārbaudīja cukura līmeni, lai pārliecinātos, vai nav notikušas izmaiņas endokrīnajā sistēmā. Mūsdienās to vairs nedara, jo liels piedzimšanas svars ne vienmēr nozīmē problēmas.

    «Manā praksē bija mazulis, kas piedzimstot svēra 4700 gramu. Pirmajā mēnesī, ēdot tikai mammas pienu, viņš pieņēmās par divarpus kilogramiem. Gada vecumā viņš svēra 17 kilogramu, bija lielāks un druknāks par vienaudžiem, vēlāk sāka sēdēt un staigāt, taču nekādu veselības vai attīstības problēmu viņam nebija. Tomēr parasti ir tā, ka lielie mazuļi tik strauji svarā nepieņemas. Kad viņi sāk rāpot un staigāt, svars izlīdzinās un kļūst līdzīgs vienaudžu svaram,» stāsta Aija Mikova.

    Arī Embure-Zapoļska atzīmē – ja bērns ēd sabalansētu ēdienu un viņam ir pietiekami daudz fizisko aktivitāšu, ap gadu, pusotru viņš ir vienā svara kategorijā ar vienaudžiem. Tāpēc lielāks piedzimšanas svars vēl nenozīmē, ka arī vēlāk dzīvē bērnam būs liekais svars. Tas lielākoties atkarīgs no ģimenes dzīvesveida – ja visi sēž pie televizora ar popkorna bļodu rokās, arī bērns pārņem šos paradumus, un tad gan mazkustīgums un neveselīgs ēdiens var novest pie liekā svara problēmām.

    Vai svaru var ietekmēt?

    Lai gan, veicot ultrasonogrāfiju, var redzēt, ka mazulis ir lielāks, ietekmēt viņa augšanas tempu īsti nav iespējams, uzsver vecmātes. Nav tiešas sakarības – jo vairāk kilogramu mammai, jo lielāks bērns. Pat tad, ja mamma uzsēdīsies uz stingras diētas, bērns tāpat no viņas paņems visu sev nepieciešamo. «Reizēm ap 100 kilogramu smaga mamma piedzemdē mazuli, kas sver knapi trīs kilogramus, bet mammai ar 55 kilogramiem piedzimst četrus kilogramus smags mazulis. Tāpēc tas, ka mamma gaidību laikā ievērojami pieņemas svarā, neietekmē bērniņa svaru,» uzsver Aija Mikova.

    Domājot par savu un mazuļu veselību, visām topošajām mammām ieteicams ēst veselīgu un sabalansētu uzturu, ieturēt normāla apjoma un biežuma ēdienreizes un kustēties.

    Grūtniecība nav slimība, tāpēc arī grūtniece uz otro stāvu var kāpt kājām, viņai nav jābrauc ar liftu! Ja topošajai mammai ir cukura diabēts, svaru var mazliet regulēt, stingrā endokrinologa uzraudzībā sekojot līdzi veselības stāvoklim, jo tas var ietekmēt arī mazuli. Taču jāatceras vēl kas: mēs nekad nevaram paredzēt, cik liels mammas puncī izaugs mazulis, varbūt viņam liktenis lēmis būt druknākam un lielākam – tāda gluži vienkārši ir viņa īpatnība.

    Cik sver jaundzimušais?

    • Vidējais optimālais jaundzimušā svars: 3400–3600 gramu
    • Liels jaundzimušais: 4000–4500 gramu
    • Gigantisks jaundzimušais: 5000 gramu un vairāk

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē