Viltīgais ekomarķējums
Ja vecāki vēlas sava bērna ādai atrast labāko un nekaitīgāko mazgāšanas līdzekli, tad vienīgais drošais kritērijs ir līdzekļa ekoloģiskā izcelsme. Tomēr nepietiks ar to, ka uz veļas pulvera iepakojuma minēts vārds eko –uz pārtikas precēm Eiropas Savienībā attiecas noteikums, ka nosaukumā nedrīkst būt vārdi eko, eco, ekoloģisks, bio, bioloģisks, organic un līdzīgi jēdzieni, ja produkts nav atbilstoši sertificēts, bet sadzīves ķīmijai, tostarp veļas mazgāšanas līdzekļiem, šāda noteikuma nav.
Nepaļaujies tikai uz to, ka veļas pulvera nosaukumā minēts eko, bet gan pievērs uzmanību, vai līdzeklis ir atbilstoši sertificēts.
Tomēr arī te jāpēta rūpīgi – ir tikai daži ekomarķējumi, kam var droši ticēt un kas apliecina sadzīves ķīmijas bioloģisko izcelsmi. Turklāt ražotāji mēdz šmaukties – paši izdomā savu logo, kam var būt šķietama līdzība ar ekomarķējumu. Godīgas komercprakses likums aizliedz uz precēm izvietot maldinošu informāciju, bet vides inženierzinātņu doktore Jana Simanovska zina teikt, ka Latvijā šis noteikums īpaši labi nedarbojas, jo trūkst ekspertu, kas varētu izvērtēt produkta organisko izcelsmi. Tāpēc, lai saprastu, kas katrā mazgāšanas līdzeklī ir iekšā, ļoti rūpīgi jāpēta tā sastāvs. Turklāt tas jādara regulāri, jo ražotāji jebkuram sadzīves ķīmijas produktam sastāvu mēdz mainīt.
Balts un vēl baltāks
Pastāv uzskats, ka eko – tas ir dārgi. Tomēr tad pirmā lieta, no kuras atteikties, mazgājot zīdaiņa, bērna un pat pieaugušā veļu, ir veļas mīkstinātājs. Jā, tas smaržo, un var rasties izjūta, ka smaržojošs apģērbs ir tīrāks, tomēr smaržvielas var radīt galvassāpes, sliktu pašsajūtu un citas alerģiskas reakcijas. «Tā tomēr ir papildu ķīmija, un es neredzu iemeslu, kāpēc apģērbu vajadzētu ķīmiski mīkstināt. Patiesībā ir vērts padomāt, vai to vispār vajag. Jebkurā vecumā!» rezumē Jana Simanovska.
Ir dzirdēts arī par optiskajiem balinātājiem, kas mēdz būt veļas pulveru sastāvā – parasti tajos, par kuriem mums reklāmās tiek solīts žilbinošs baltums. Tās ir mazas vielu daļiņas, kas ieķeras audumā un rada baltuma efektu mūsu acu priekam. Tomēr tā lielākoties ir tikai ilūzija – pelēcīgie traipi nekur nepazūd un reizēm pat parādās atkal, ja vēlāk mazgājam drēbes ar mazgāšanas līdzekli, kurā optisko balinātāju nav. Cilvēka organismam šīs vielas nekaitē, toties rada virkni vides problēmu, nokļūstot dabā. Savukārt, ja, vēloties saglabāt gaišas un tīras sava mazuļa drēbītes, papildus mazgāšanas līdzeklim lietojam veļas balinātāju, der atcerēties, ka balinātāja daļiņas paliek apģērbā vēl ilgi pēc mazgāšanas, un tas gan var kairināt bērna jutīgo ādu un kaitēt organismam.
Kas ir svarīgāk – žilbinoši balts krekliņš vai apziņa, ka pēc mazgāšanas bērnam nekaitēs ķīmisko vielu daļiņas, kas uzkrājušās veļā pat pēc skalošanas?
Pulveris vai šķidrais mazgāšanas līdzeklis?
Ja jāizvēlas starp šķidro veļas mazgāšanas līdzekli un pulveri, mazgājot bērna vai zīdaiņa veļu, labākā izvēle būs šķidrais mazgāšanas līdzeklis – tas labāk šķīst, un tādēļ uz apģērba paliek mazāk līdzekļa daļiņu. Lai mazgājamais līdzeklis savu darbiņu paveiktu iespējami labi, ir svarīgi izvēlēties pareizo devu un mazgāšanas režīmu. Ļoti ieteicams šķirot un mazgāt atsevišķi balto un krāsaino veļu. Nekaitēs papildu skalošana, jo tad, ja līdzekļa ir par daudz, tas uzkrāsies apģērbā.
Vecmāmiņas reizēm iesaka bērnu drēbītes mazgāt ar visparastākajām veļas ziepēm. Tas tomēr nebūs labākais mazgāšanas līdzeklis, jo var būt pārāk kairinošs mazuļa maigajai ādiņai un nav draudzīgs videi.
Savukārt ekoloģisko preču un interneta veikalos nopērkami Indijas ziepju rieksti. Tas ir dabisks produkts, tāpēc par ķīmijas atstātajām pēdām apģērbā jābaidās nebūs. Turklāt ziepju rieksti ir ekonomiski – puskilograms maksā aptuveni 9–11 eiro, un parasti četru cilvēku ģimenei ar šo iepakojumu, mazgājot veļu divas trīs reizes nedēļā, pietiek pusgadam. Tiesa, neceriet, ka maza bērna veļa, kura būs nosmērēta ar biezeni, pēc mazgāšanas ar ziepju riekstiem vienmēr atgūs sākotnējo tīrību un visi traipi izzudīs. Bet kas ir svarīgāk – žilbinoši balts krekliņš vai apziņa, ka pēc mazgāšanas bērnam nekaitēs ķīmisko vielu daļiņas, kas uzkrājušās veļā pat pēc skalošanas?
Ko iesaka alerģijas asociācija?
Uz mazgāšanas līdzekļiem mēdz būt atzīme, ka produktu iesaka Latvijas Astmas un alerģijas biedrība. Tā ir garantija, ka veļas mazgāšanas līdzekļa sastāvā nav alergēnu, tomēr tas vēl nenozīmē, ka produkta sastāvā nav ķīmisko vielu, jo ne visas ķīmiskās vielas ir alergēni. Latvijas Astmas un alerģijas biedrībā parasti vēršas mazgāšanas līdzekļu ražotāji, kas izplata ekoloģiskas jeb bioloģiskas preču sērijas ar lūgumu saņemt šīs biedrības ieteikumu. Tā kā organizācijai nav savas laboratorijas, speciālisti savu vērtējumu par veļas mazgāšanas līdzekļiem sniedz, pamatojoties uz mazgāšanas līdzekļu sertifikātiem un sastāvdaļu aprakstu, kā arī pārrunājot to visu ar ķīmiķi.
«Vienmēr mazgāšanas līdzekļus testējam paši un tikai tad, ja nevienam nav bijušas sūdzības, dodam savu ieteikumu. Šādu pieredzi vērtēšanā esam pārņēmuši no Zviedrijas Astmas un alerģijas asociācijas, bet jāņem vērā tas, ka katram cilvēkam var būt sava individuālā jutība, tāpēc arī mēs simtprocentīgi garantēt neko nevaram, jo var būt neskaitāmas vielu kombinācijas, pret kurām cilvēkiem var būt paaugstināta jutība,» skaidro Latvijas Astmas un alerģijas biedrības vadītāja Rita Paeglīte.
Kaitīgās vielas, kas var būt veļas mazgāšanas līdzekļos
- Formaldehīds – kancerogēns, kairina ādu un gļotādu, mēdz izraisīt paaugstinātu jutīgumu.
- Smaržvielas, kuras var pazīt pēc norādēm fragrance, parfum, aroma – var izraisīt alerģiju, kairināt ādu, kaitēt hormonālajai sistēmai.
- Šķīdinātāji: 1,4-dihlorbenzols, 2-metoksietanols, 2-etoksietanols, 2-etoksietilacetāts – kaitē ieelpojot, norijot un saskaroties ar ādu, var negatīvi ietekmēt auglību un vēl nedzimušu bērnu.
Noderīgs padoms! Ikdienu atvieglos, ja mājās būs atsevišķs netīrās veļas grozs baltajam un krāsainajam apģērbam – tā drēbes var uzreiz sašķirot un ietaupīt laiku. Šķirot savas drēbes patiks arī bērniem!