Lai mazulītis varētu augt un veiksmīgi attīstīties mammas puncī, māmiņai ar produktiem pietiekamā daudzumā jāuzņem enerģija, olbaltumvielas, minerāli, ogļhidrāti, vitamīni.
Daba iekārtojusi tā, ka jau grūtniecības laikā organisms uzkrāj enerģijas rezerves, kas būs vajadzīgas, lai bērniņu ēdinātu ar krūti.
Svara pieaugumu grūtniecības laikā nosaka daudzi faktori, piemēram, sievietes vielmaiņa, hormonālais balanss organismā, asinsrites funkcionālais stāvoklis, kā arī augļa attīstība un svars. Pēdējos gados dažādos pētījumos izskan viedoklis, ka svara pieaugumu grūtniecības laikā ietekmē īpašs gēns, tālab to, par cik kilogramiem grūtniece pieņemsies svarā, nereti ir ļoti grūti koriģēt ar uzturu. Dažkārt novēro, ka slaida sieviete grūtniecības laikā pieņemas svarā par 25 kilogramiem, lai gan ikdienā uzturā nelieto saldumus, ātrās uzkodas vai neveselīgus našķus. Un ir sievietes, kuras ēd, cik un ko vēlas, bet svarā pieņemas «kā pēc grāmatas».
Kāds ir optimālais svara pieaugums?
Katra sieviete grūtniecības laikā svarā pieņemas dažādi, turklāt arī katra grūtniecība ir atšķirīga. Tas saistīts ar vielmaiņas svārstībām organismā dzīves laikā. Parasti ar gadiem vielmaiņa kļūst lēnāka. Nereti vielmaiņu izmaina arī dzemdības – dažas sievietes nepilna gada laikā izdilst, savukārt citām tā arī neizdodas tikt galā ar grūtniecības laikā uzkrātajiem liekajiem kilogramiem.
Speciālisti atzīst, ka neatkarīgi no tā, cik sieviete sver grūtniecības sākumā, bērniņa gaidīšanas laikā jāpieņemas svarā vismaz par septiņiem kilogramiem.
Par normālu svara pieaugumu uzskata 12–16 kilogramus.
Ja grūtniecības sākumā sievietei ir samazināts ķermeņa svars, tad viņai vajadzētu pieņemties par 13–18 kilogramiem; ja svars ir normāls – par 12 līdz 16 kilogramiem; ja palielināts – par 7 līdz 11 kilogramiem. Svara pieaugums īpaši jāuzrauga sievietēm, kas slimo ar diabētu, gaida vairākus mazuļus, un grūtniecēm – pusaudzēm. Par svaru regulāri jākonsultējas ar ginekologu un endokrinologu.
Mūsdienās ārsti vairāk uztraucas, ja grūtniece svarā pieņemas par maz, nevis par daudz.
Ja svara pieaugums nav vismaz septiņi kilogrami, ir lielāks risks, ka mazulītis piedzims ar samazinātu svaru (zem trim kilogramiem), būs uzņēmīgāks pret slimībām.
Ja svara pieaugums ir pārāk liels
Ja svaru bultiņa uz priekšu steidzas ātrāk, nekā gribēts, der atcerēties, ka liels svara pieaugums ir tie kilogrami, kas pašai vien visu grūtniecības laiku būs jānes. Jo lielāks svars, jo smagāka nasta un – grūtāk.
Svara pieaugums virs 25 kilogramiem ir apgrūtinošs un var sievietei radīt veselības problēmas.
Izplatītākās veselības problēmas ir sāpes mugurā, pēdās, kāju locītavās, palielinās arī risks saslimt ar vēnu varikozi, grūtnieču diabētu, palielināties asinsspiedienam. Dažos avotos minēts, ka pārlieku pieauguša svara dēļ (virs 25 kilogramiem) mazulis var piedzimt liels vai arī – piedzimt pirms laika. Prakse liecina, ka šādi gadījumi ir ļoti reti, turklāt grūti pierādīt, ka iemesls bijis tieši māmiņas lielais svara pieaugums. Bieži vien māmiņām pat ar 25–30 kilogramu svara pieaugumu dzimst 3,5–4 kilogramus smagi mazuļi, un to uzskata par normālu bērniņa svaru.
Soli pa solim
Katra sieviete grūtniecības laikā svarā pieņemas atšķirīgā tempā – dažai svars pieaug lēnām un pakāpeniski, citai strauji, citai lēcieniem. Vislabāk, ja svara pieaugums ir pakāpenisks, jo tad organismam pietiek laika, lai aprastu ar jauno situāciju (vēdera āda spēj stiepties līdzi punča apjomam, un ir mazāks risks, ka izveidosies strijas).
Ikmēneša vizītē pie ginekologa, vecmātes vai ģimenes ārsta grūtnieci nosver, lai sekotu svara pieaugumam.
Palielinoties svaram, pieaug arī slodze mugurai, sirdij. Bieži vien grūtnieču svars pieaug ar diviem lēcieniem, pēc kuriem seko mērens svara pieaugums. Pirmais lēciens nereti seko uzreiz pēc pirmā grūtniecības trimestra – īpaši, ja tā laikā bijusi slikta dūša un vemšana. Tad, sākoties otrajam trimestrim, neiegūtais vai pat zaudēties svars tiek atgūts pāris nedēļās. Otrs lielais svara kāpums bieži vien vērojams laikā no 26. līdz 34. grūtniecības nedēļai, kad mazulis māmiņas puncī sāk strauji augt.