Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kādēļ bērnam var sāpēt vēders?

    Mans Mazais
    Zane Kazāka
    Zane Kazāka
    18. jūnijs, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ja mazajam sasāpējies vēderiņš, iemesls var būt gan aizcietējums, gan vēdervīruss, dažkārt arī kāds kreņķis, bet atsevišķos gadījumos tas pat var liecināt par citu nopietnu slimību. Kā vecākiem zināt, kurš iemesls ir īstais? Konsultē Liene Smane, pediatre Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

    Vēdersāpes mēdz būt ļoti dažādas – asas, durošas, dedzinošas, velkošas, un arī vieta, kur tās koncentrējas, var būt atšķirīga – vēdera augšdaļa, lejasdaļa, labā paribe u. c. Bērni līdz noteiktam vecumam to nav spējīgi ne īsti izšķirt, ne raksturot, tāpēc vecākiem nekas cits neatliek kā pašiem uz brīdi kļūt par bērna vēdersāpju iemesla ekspertiem. Ja bērniņš vēl ir tik mazs, ka neprot pateikt: «Man sāp vēderiņš,» – der zināt, ka bērns fizisku vēdersāpju gadījumā mēdz būt nemierīgs, raut kājiņas pie vēdera, nepārtraukti un ilgi raudāt. Bet ir arī citas pazīmes, kas var palīdzēt spriest par sāpju izcelsmi un palīdzēt saprast, kā rīkoties tālāk – tikt galā pašu spēkiem vai steidzami braukt uz slimnīcu.

    Aizcietējumi

    Viena no klasiskajām lietām, kas bērniem sagādā vēdersāpes, ir aizcietējumi. Ir labi, ja vecāki ikdienā apzinātāk vai mazāk apzināti seko līdzi bērna vēdera izejas biežumam un var pamanīt, kādas izmaiņas ir radušās. Ja vēdera izeja ir retāk nekā trīs reizes nedēļā, fēces ir cietu spiru veidā un tas ilgst vairāk nekā divas nedēļas, tad var teikt, ka bērnam ir aizcietējumi. Sāpes, ko tie rada, var būt spazmveida, un tās var uzrasties jau pirmajā reizē, kad bērns ilgāku laiku nebūs kārtīgi pabijis tualetē. Liene Smane stāsta, ja bērnam vēderiņš nav izgājis trīs dienas, jāņem talkā palīglīdzekļi (tādi medikamenti kā Microlax klizma vai Bisacodyl svecīte, zīdaiņiem – glicerīna svecītes). Vecāki šādi pa reizei var izlīdzēties atsevišķos gadījumos, bet zāļu lietošana noteikti nevar būt ikdienas prakse. Lai noregulētu bērna vēdera izeju, jālieto šķiedrvielām bagāta pārtika, pilngraudu produkti, jāierobežo saldumu daudzums, ātrās uzkodas, jādod dzert daudz tīra ūdens. Jāsamazina sulu un saldo gāzēto dzērienu lietošana. Ieradumu maiņai palīdz arī tualetes treniņš, kad vecāki vienreiz dienā konkrētā laikā piedāvā bērnam apmeklēt tualeti.

    Ja pēc pirmās aizcietējumu reizes vecāki seko līdzi uzturam un tualetes treniņam, bet tie joprojām atkārtojas, jāmeklē palīdzība pie ģimenes ārsta un jāveic izmeklējumi, lai noskaidrotu aizcietējumu rašanās cēloni.

    Vēdera vīrusi

    Otrs izplatīts vēdersāpju iemesls bērniem līdz piecu gadu vecumam ir kāds no vēdera vīrusiem. Ja bērnam līdz ar vēdersāpēm ir arī šķidra vēdera izeja, vemšana, augsta vai ne tik augsta temperatūra (līdz 38 °C), vaininieks var būt rotavīruss, adenovīruss, norovīruss, saprovīruss, koronavīruss vai cita kuņģa un zarnu trakta infekcija.

    Un, starp citu, arī viena Covid-19 pazīmēm bērniem var būt tieši gremošanas traucējumi un vēdersāpes.

    Bērns var atteikties ēst un dzert, būt saguris. Vecāki šādos gadījumos bērnam var piedāvāt regulāri padzerties nelieliem malkiem, organizējot to kā rotaļu (ar salmiņu, no krāsainas glāzītes u. tml.). Minimālais šķidruma daudzums, ko bērnam vajadzētu uzņemt, ir puse no bērna svara mililitros ik pēc piecām minūtēm (ja bērns sver 12 kg, tad 6 ml ik pēc piecām minūtēm). Dzert vajadzētu negāzētu ūdeni, vieglas tējas. Ja ir vemšana nevajadzētu bērnu īpaši barot un spiest ēst. Ēdienu var piedāvāt tad, ja vemšana nav atkārtojusies 2–4 stundas un bērns pats izrāda vēlmi ēst. Tad var piedāvāt sausiņus, banānus, uz ūdens bāzes vārītu putru, kartupeļus, makaronus, sausus cepumus. Jāatceras, ka vemšanas un caurejas cēlonis var būt arī saindēšanās ar pārtiku vai bakteriālas zarnu trakta infekcijas, ko izraisa salmonellas, šigellas, jersiniozes, kampilobaktērijas (bieži sastopamas bērniem) u. c. Tāpēc, ja runa ir par stiprām vai ilgstošām vēdersāpēm, ļoti svarīgi konsultēties ar ģimenes ārstu.

    Citi iemesli gremošanas traktā

    Gremošanas traktā var atgadīties arī daudz kas cits, kas bērnam var izraisīt vēdersāpes. Piemēram, gastroezofageālā atviļņa slimība. Tās gadījumā kuņģa skābe nonāk barības vadā vai pat līdz rīkles galam un rada ļoti nepatīkamas sajūtas. Parasti šīs sāpes rodas pēc ēšanas, guļus stāvoklī, kā arī regulāri atkārtojas. Sāpes jūtamas aiz krūšu kaula, ir dedzinošas. Reizēm bērns var sūdzēties par skābu garšu mutē. Atviļņa dēļ var būt arī bieži kakla iekaisumi, piemēram, faringīts, bet cēlonis patiesībā ir no kuņģa. Izrādās, bērniem gremošanas traktā var būt arī čūlas, tad sāpes ir vēdera dobumā, ar izteiktu dedzināšanas, graušanas sajūtu. Interesanti, ka tad ēšana sāpes atvieglo un īpaši ieteicams ir piens. Vēders var sāpēt arī citu nopietnu slimību gadījumos, piemēram, ja ir Krona slimība vai čūlainais kolīts. Tad noteikti būs nepieciešama ģimenes ārsta palīdzība, lai saprastu, kādi izmeklējumi ir vajadzīgi, lai noteiktu precīzu diagnozi un noteiktu atbilstošu ārstēšanu.

    Parazīti

    Bērni ikdienā diezgan viegli var inficēties ar parazītu oliņām (spalīšu, cērmju, lenteņa), īpaši, ja mājās ir mājdzīvnieks, ko regulāri neattārpo, vai arī ja bērns spēlējas nepieskatītā un uz nakti neapklātā smilškastē. Parazītu gadījumā vēderiņš var sāpēt pakāpeniski, īpaši, ja cērmju dēļ ir radusies zarnu necaurejamība, nosprostojums. Papildu pazīme parazītu klātbūtnei bērna organismā var būt nemierīgs miegs, bieža mošanās. Bērns var knosīties arī niezes apkārt anālajai atverei dēļ. Vecāki papildus var papētīt podiņa saturu, vai tur nav manāmi parazīti, kā arī tie var būt apkārt bērna anālajai atverei. Parazītu gadījumā jālieto prettārpu medikamenti.

    Pēkšņas sāpes

    Vēders var sasāpēties arī pēkšņi, negaidīti un spēcīgi. Viens no pirmajiem variantiem, kas vecākiem šādās reizēs nāk prātā, ir aklās zarnas piedēkļa iekaisums jeb apendicīts. Tad sāpes visbiežāk ir jūtamas apkārt nabai, vēdera lejasdaļā, vēdera dobumā un labajā apakšējā stūrī. Var būt arī kreisajā pusē, ja piedēklis vēderā ir novietots netipiski. Sāpes ir ļoti asas, tās bieži pavada drudzis, slikta dūša, vemšana, var būt arī aizcietējumi vai caureja, var būt sāpes urinācijas laikā. Cits iemesls asām, pēkšņām sāpēm ir akūts aizkuņģa dziedzera iekaisums. Tā gadījumā sāpes ir konstantas, asas, urbjošas, spēcīgas. Bērnam arī var būt slikta dūša, vemšana. Bērns var sūdzēties arī par sāpēm mugurā, jo tās mēdz tur izstaroties. Gan vienā, gan otrā gadījumā steidzami jābrauc uz slimnīcu.

    Sistēmiskās slimības

    Sāpes vēderā var izraisīt arī pilnīgi citas slimības, piemēram, plaušu karsonis, nieru vai urīnceļu iekaisums, sirds iekaisums, dažādas mugurkaula patoloģijas, kaulu iekaisums (osteomielīts) vai onkoloģiskas kaites. Arī plaušu karsonis var radīt sāpes vēderā .Meitenēm, īpaši tuvojoties pusaudžu vecumam, sāpes vēderā var radīt iekaisumi mazajā iegurnī vai arī tuvojošās menstruācijas. Tikpat labi sāpes vēderā var izraisīt arī piena olbaltumvielu, cukura nepanesamība vai cita pārtikas alergēna nepanesamība. Tad sāpes vēderā ir lēkmjveida, vēders ir piepūties, ir šķidra vēdera izeja. Visos neskaidrajos gadījumos vislabāk palīdz ārsta un vecāku saruna. Atkarībā no simptomiem un vecāku stāstījuma ārsts var noteikt atbilstošākos izmeklējumus un nonākt līdz precīzam sāpju cēlonim.

    Noteikti sazinies ar ārstu

    Lai kāds arī būtu vēdersāpju iemesls, ja ir viens vai vairāki no šeit minētajiem simptomiem, palīdzība noteikti jāmeklē slimnīcā.

    • Paaugstināta ķermeņa temperatūra (vairāk nekā 38 °C)
    • Nav urinācijas (6 h un vairāk)
    • Atūdeņošanās pazīmes (bērns raud bez asarām, ir sausa mute, lūpas, āda, aplikta mēle, bērns nedzer)
    • Fēces ar asiņu piejaukumu (aveņu krāsā)
    • Vemšana ar asiņu piejaukumu vai žults vemšana
    • Nepārtraukta vemšana (visu iedoto uzreiz atvemj)
    • Nepārtraukta caureja
    • Apziņas traucējumi
    • Bērns pukst, sten
    • Bērns ir apātisks, grūti pamodināms
    • Ja ir hroniskas slimības (piemēram, cukura diabēts)

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē