• vīrietis var palīdzēt dzemdībās?

    Grūtniecība
    Agnese Meiere
    Agnese Meiere
    5. februāris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Dzīvojam gadsimtā, kad vīrieša dalība dzemdībās ir teju vai pašsaprotama. Tikai – vai tiešām vīrietis var palīdzēt dzemdībās? Un kā īsti? Konsultē vecmāte un dūla Līga Giniborga.

    Dzemdību somas salikšana un paņemšana

    Tuvojoties dzemdību brīdim, tieši vīrietis ir tas, kam būtu jāpārbauda, vai dzemdību soma ir salikta, vai paņemts viss nepieciešamais. Kas ir šis nepieciešamais? Pamatā viss, par ko runā dzemdību sagatavošanas kursos, – higiēnas preces, naktskrekls, halāts, čības… sievietei un arī vīrietim pašam. Tāpat iepriekš jānoskaidro, kādas lietas no mājām nepieciešamas, lai dzemdību laikā sievietei radītu komfortu. Kādai tā būs lampiņu virtene vai sveces, kādai īpaša mūzika, īpaši ērts spilvens, ēteriskās eļļas, kas palīdz grūtos brīžos. Par to visu vīrietim jāpadomā.

    Atpūta

    Dzemdību sākumā (latentajā periodā), kad process teju sācies, bet uz slimnīcu vēl nav pienācis laiks doties, vīrietim būtu jāpalīdz sievietei ērti iekārtoties gultā un atpūsties.

    «Šeit svarīga horizontāla poza, turklāt sieviete gultā jāiekārto tā, lai viņai būtu ērti, silti, labi un droši. Ja nepieciešams, jānopolsterē ar spilveniem, pakaviņiem. Tad pašam jāliekas blakus un jāguļ, ik pa laikam pareizi elpojot un gaidot stiprāku dzemdību darbību. Pirms lielā darba jāatpūšas abiem,» saka Līga Giniborga. Ja abi ir izgulējušies, vīrietis var pagatavot brokastis, parūpēties par skaistu pastaigu. Kad kontrakcijas kļūst stiprākas, vīrietis palīdz sievietei saģērbties, tikt līdz stacionāram. Mājdzemdību gadījumā vienkārši saģērbties un ērti iekārtoties.

    Alas izveidošana

    Dzemdību laikā vīrietim jābūt kā lauvu tēviņam, kurš sargā alu, kurā viņa lauvene laiž pasaulē bērnu. Alā tiek ielaisti tikai īpaši cilvēki un īpaša atmosfēra. Pirmkārt, vīrietim jāsaliek dzemdību telpā visas lietas, kas sievietei svarīgas un nepieciešamas.

    Tēva uzdevums ir aicināt izslēgt telefonus, aizvērt durvis, izslēgt spilgtas gaismas, pieklusināt sarunas vai vispār palūgt nerunāt.

    «Atmosfērai jābūt absolūti mierīgai. Tas viss ir tēva rokās. Starp citu, tas būtu svarīgi arī plānota ķeizargrieziena gadījumā. Ja neko citu, tad vismaz palūgt klusumu vai uzlikt īpaši izvēlētu mūziku,» norāda Līga Giniborga.

    Miers un oksitocīns

    Dzemdībās vissvarīgākais ir, lai process virzītos uz priekšu, nevis tiktu konstatēts, piemēram, dzemdību darbības vājums. Lai izdalītos oksitocīns (hormons, kas veicina dzemdību darbību), nepieciešams siltums, drošības sajūta, intimitāte, vieta, kur paslēpties no citu acīm un uzmanības. Jo lielāks stress, jo lielāks var būt dzemdību darbības vājums.

    Ja oksitocīns neizstrādājas dabiski, nepieciešamības gadījumā dzemdību darbības stimulēšanai (kontrakciju pastiprināšanai) var izmantot tā dēvēto sintētisko oksitocīnu jeb pitocīnu. Vīrieša uzdevums ir palīdzēt sievietei radīt vidi, kas veicina oksitocīna izstrādi – ar jau pieminēto mierīgo apskāvienu, glāstiem, apskāvieniem. Reizēm pietiek, ja vīrietis vienkārši apguļas blakus savai sievietei un apskauj viņu, – dzemdību darbība atkal atjaunojas, pastiprinās, un viss normalizējas.

    Kontrakciju mērīšana, pozu ieņemšana, pareiza elpošana

    Vīrietis ir tas, kurš palīdz ieņemt sievietei ērtākās dzemdību pozas. Viņa uzdevums ir arī uzņemt laiku, cik gara ir kontrakcija un cik garš ir laiks starp tām. Sievietei par to vispār nebūtu jāuztraucas – viņai tikai jāstrādā, kad ir kontrakcija, un jāatpūšas starp kontrakcijām. Vīrietim arī jāatgādina par pareizu elpošanu, jāpalīdz elpot pareizi, kad sievietei tas aizmirsies.

    «Tāpat vīrietis no malas ļoti labi var redzēt, kāda ir sievietes poza – viņa ir saspringusi vai atslābinājusies. Ja sieviete savilkusi plecus vai kāju pirkstus, vīrietim viņa jānoglauda, jānopaijā, jāpamasē plecus, jāuzliek sava siltā roka. Jāiedod drošības izjūta – viss ir kārtībā, tagad atslābināmies, tagad elpojam. Skaties uz mani, un elposim kopā!» uzsver vecmāte.Vīrietis var arī sievieti uzmundrināt vārdiski – slavēt, mierināt vai vienkārši klusēt un mīļi skatīties uz viņu. Bet palīdzībai jābūt neuzkrītošai, neuzbāzīgai.

    Iedot dzert, noslaucīt sviedrus…

    Arī visas praktiskās lietas – dzeršana, čurāšana (jā, arī tā!) un citas – dzemdību laikā ir uz vīrieša pleciem. «Vīrietim jāpalīdz aiziet līdz dušai, noģērbties, vēlāk atkal saģērbties un atnākt atpakaļ. Tāpat viņam jāatgādina, ka nepieciešams pačurāt, un jāpalīdz aiziet līdz tualetei. Tas ir ļoti svarīgi, jo, iztukšojot urīnpūsli, bērniņam ir vieglāk virzīties uz priekšu pa dzemdību ceļiem, viņam ir vairāk vietas,» saka Līga Giniborga.

    Vīrietis arī palīdz sievietei ērti iekārtoties uz lielās bumbas. Iedod padzerties. Viņš neprasa, vai dzemdētāja grib padzerties, viņš vienkārši dod.

    Vīrietim šajā brīdī jābūt gatavam kalpot savai sievietei. Vienkārši tāpēc, ka tā ir viņa mīļotā sieviete, kas laiž pasaulē abu bērnu.

    Masāža

    Protams, vīrietis dzemdību laikā var arī masēt savai partnerei muguru, kājas. Bet, lai to varētu darīt, jāzina, tieši kur, kā un cik stipri masēt. To visu iespējams apgūt dzemdību sagatavošanas kursos, kur parāda un praktiski ļauj izmēģināt, kuri ir tie punkti, kas atslābina, un kuri punkti veicina, piemēram, stiprākas kontrakcijas.

    Komunikācija ar mediķiem

    Vīrietis arī var pajautāt mediķiem to, ko mamma jautā klusām. Piemēram, ja jāveic kāda manipulācija, viņš palūdz paskaidrot, kāpēc šī manipulācija nepieciešama un ko tā dos. Mediķu uzdevums būtu izskaidrot katru darbību, bet reizēm sieviete vienkārši vairs nedzird, ko viņai saka.

    Atrast stipru kontrakciju

    Vecmātes uzsver – svarīgi, lai vīrietis tomēr būtu apmeklējis vismaz kādu dzemdību sagatavošanās lekciju. Kāpēc? Lekcijā vīriešiem māca saskatīt, ja sieviete bēg no kontrakcijām – meklē pozas, kurās mazāk sāp, kurās vieglāk atslābināties. «Bet dzemdībās vajag to stipro, labo kontrakciju! Ja visu laiku tikai izvairās un meklē pozas, kurās ir komforts un nesāp, tas neizbēgami novedīs pie medicīniskas iejaukšanās,» uzskata Līga Giniborga. Šādā brīdī vīrietim ir svarīgi pateikt – izskatās, ka tu bēdz no kontrakcijas. Kontrakcija ir palīgs, mums vajag, lai sāp.

    Iedrošinājums, spēka došana

    Nekur nav teikts, ka vīrietim no sākuma līdz beigām jāpiedalās dzemdību procesā, par to abiem jāvienojas jau iepriekš un jānorunā, ka viņam tiks dota brīva izvēle, cik cieši būt blakus sievietei. Galvenais, lai viņš vajadzīgajā brīdī ir sasaucams un sasniedzams. Kad sieviete vairs nespēj, kad zaudējusi spēkus…

    Ārsts vai vecmāte tad parasti saka: «Tagad tev sieviete jāsamīļo, jāiedod viņai spēks.» Tieši to no vīrieša gaida medicīniskais personāls, vecmāte, dūla. Vīrieti sauc palīgā arī brīžos, kad vecmāte saka – bērniņš tepat ir, tagad spied. Bet sievietei nesanāk, viņa vairs nevar. «Gadās, ka pēkšņi ir kāds bloks, kas to neļauj izdarīt, – vai nu sieviete neļaujas, vai ir kāda cita problēma. Šajā brīdī mediķos ieslēdzas trauksme – tātad jāķeras pie medicīniskiem paņēmieniem. Ja nepieciešams, protams, to var darīt. Taču vispirms vajadzētu nākt talkā vīram un sievieti iedvesmot, dot viņai spēku,» saka Līga Giniborga.

    Mazuļa aprūpe

    Vīrietis ir arī tas, kurš bērniņam piedzimstot ne tikai pārgriež nabassaiti, bet arī rūpējas, lai mazulim ar mammu pēc iespējas ilgāk nodrošinātu ādas kontaktu. Kādreiz mediķi ļoti steidzas, viņiem svarīgi bērniņu pēc iespējas ātrāk saģērbt un mammai pie krūts pielikt jau saģērbtu. Bet tēvs var lūgt, lai mazuli pieliek pie krūts neapģērbtu, lai bērniņš sajustu mammas sirdspukstus un siltumu, saņemtu viņas baktērijas. Arī tētis var bērnu uzlikt sev uz krūtīm.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē