• Kā uzveikt bailes ar mākslas terapiju?

    Grūtniecība
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    27. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Bailes par gaidāmo bērniņu, bailes no dzemdībām, trauksme, dažbrīd depresīvas domas un stress ir pazīstami daudzām grūtniecēm un nelielās devās uzskatāmi par normu. Taču, ja šīs nepatīkamās izjūtas sāk traucēt, var palīdzēt mākslas terapija. Konsultē ginekoloģe, dzemdību speciāliste, mākslas terapeite Dita Baumane-Auza.

    Svarīgi meklēt palīdzību

    Izjūtas, ko sieviete piedzīvo grūtniecības laikā, nav tikai untumi un kaprīzes. Bērniņa gaidīšana ir nopietns pārdzīvojums ķermenim, prātam un emocijām. Tāpēc ir tikai dabiski, ka grūtniecības laikā pieaug bailes, bažas un stress, un to nedrīkst ignorēt. Bažas, vai viss ir un būs kārtībā, vai bērniņš būs iznēsāts un vesels, bailes no dzemdībām – tās ir gluži dabiskas izjūtas un daļa no mātes instinkta. Jautājums ir, kā mēs ar šīm bailēm sadzīvojam un cik lielā mērā spējam tās pārvarēt. Pētījumi liecina, ka tieši bailes, trauksme un depresija ietekmē sievietes un gaidāmā mazuļa veselību, kā arī grūtniecības un dzemdību norisi. Neārstēti depresijas un trauksmes simptomi grūtniecības laikā ir arī pēcdzemdību depresijas simptomu pamatā. Katrai no mums ir savi resursi un slepenie ieroči, kā uzveikt bailes, stresu un depresīvas domas. Vienai palīdz meditācija un vizualizācija, citai – pastaiga svaigā gaisā, silta tēja, saruna ar labu draudzeni, mammu vai nomierinoša mūzika. Taču, ja ierastie rituāli nelīdz, ir jāmeklē profesionāla palīdzība un atbalsts.  «Sievietēm šajā dzīves posmā vajadzētu vairāk ieklausīties sevī, būt sievišķīgākām un rūpes par ģimenes nodrošinājumu atstāt vīrieša ziņā. Ja pati sieviete nemīlēs sevi un savu gaidāmo bērniņu, arī apkārtējie neizrādīs cieņu pret viņas vajadzībām. Bet ir svarīgi jau grūtniecības laikā atlicināt laiku sev, jo pēc dzemdībām sievietei vairs nebūs iespējas aizbēgt un paslēpties no savām emocijām darbā vai pie draudzenes. Tad viņa paliks aci pret aci ar savām izjūtām pilnā apmērā un tās pārvarēt būs daudz grūtāk, jo jaunā māmiņa būs ierobežota laikā un telpā,» skaidro Dita Baumane-Auza un kā vienu no efektīvākajiem veidiem, lai strādātu ar savām emocionālajām grūtībām, iesaka tieši mākslas terapiju.

    mākslas terapija palīdz?

    Ir pierādīts, ka mākslas terapija rada pozitīvas emocijas, jo aktivizē limbisko sistēmu, kas atbild par emocijām, kā arī stimulē parasimpātisko nervu sistēmu, kas veicina nomierināšanos. Mērķtiecīgi virzīts radošais process, kāds tas ir mākslas terapijā, veicina ne vien simbolisko un tēlaino domāšanu, bet arī izpratni par notiekošo. Radošais process mākslas terapeita klātbūtnē kļūst jēgpilns, jo saudzīgā veidā palīdz  pārvarēt dažādas emocionālas grūtības, piemēram, bailes un trauksmi pēc iepriekš pārdzīvota spontānā aborta, bērniņa zaudējuma vēlīnā grūtniecības laikā vai citiem sarežģījumiem, kas var traucēt izbaudīt esošo grūtniecību. «Strādājot ar šīm emocijām – bailēm un trauksmi –, mainās arī sievietes attieksme pret sevi un gaidāmo bērnu,» skaidro Dita Baumane-Auza. «Mācu sievietēm lietot dažādas iztēles un relaksējošas tehnikas arī mājas apstākļos, lai mainītu izpratni par sevi un saviem iekšējiem procesiem, lai stiprinātu iekšējo pārliecību un paļautos uz notiekošo. Sieviete vieglāk dzemdē, ja ar pārliecību, ka viss būs kārtībā, uztver pati sevi un savu jauno mātes lomu. Tāpat mākslas terapija palīdz veidot stabilu pamatu savai esībai, māca strādāt ar saviem resursiem un citādi uztvert dzīves grūtības, pārvarēt tās.»

    Aptuveni astoņdesmit procenti ginekoloģisko slimību ir psihosomatiskas.

    Mākslas terapeite stāsta, ka viņas praksē ir daudz piemēru par mākslas terapijas pozitīvo ietekmi. Piemēram, kādai sievietei, kam bijis noteikts ķeizargrieziens paaugstināta asinsspiediena dēļ, izdevies dzemdēt bērniņu pašai, jo, pateicoties mākslas terapijai, viņai izdevies noticēt sev, sakārtot savas emocijas un asinsspiediens ir normalizējies. «Dzemdībās lielu lomu spēlē tas, cik liels ir sievietes sasprindzinājums, apzinātās un neapzinātās bailes no dzemdībām. Dažkārt sieviete grib dzemdēt pati, tomēr baidās. Ja bailes ir lielākas par spēju atbrīvoties un ļauties lielajām sāpēm, sasprindzinājums var kavēt dzemdes kakla atvēršanos,» teic ārste.

    Interesanti par mākslas terapiju

    Parasti pirmā doma par mākslas terapiju saistās ar zīmēšanu, taču atsevišķi izdala vizuāli plastisko mākslas terapiju, deju un kustību terapiju, drāmas terapiju un mūzikas terapiju. Lūk, dažas no adresēm, kur par mākslas terapiju vari uzzināt vairāk: www.terapijastelpa.lv, www.dramasterapija.lvwww.dkt.lv, arttherapy.lv.

    Terapijas process jāsāk laicīgi

    Mākslas terapiju vēlams sākt līdz 30. grūtniecības nedēļai, jo nopietnam darbam, lai sasniegtu kādu mērķi, parasti nepieciešamas vismaz divpadsmit sesijas. Atbalstāma ir sievietes vēlme sākt terapiju pirms bērniņa ieņemšanas, jo tad, ja esi gatava dziļāk un ilgāk strādāt ar sevi, vari gaidīt arī noturīgāku un stabilāku galarezultātu. Sievietes, kas sāk terapiju jau pirms grūtniecības, parasti ātrāk ieņem bērnu un vieglāk dzemdē, novērojusi mākslas terapeite. Viņasprāt, sievietes vispār mazāk slimotu ar miomām, olnīcu cistām, depresiju, trauksmi un retāk saskartos ar grūtniecības neiznēsāšanas problēmām, ja būtu iekšēji stabilas, sakārtotas, vairāk mīlētu sevi un vīrieti sev blakus. «Tas pierādīts arī pētījumos, savā ārsta praksē esmu novērojusi un ar pilnu pārliecību varu apgalvot, ka aptuveni astoņdesmit procenti ginekoloģisko slimību ir psihosomatiskas,» saka Dita Baumane-Auza.

    Lai apmeklētu mākslas terapiju, nav jāprot zīmēt

    Nereti, izdzirdot par mākslas terapiju, sieviete saka: es skolā slikti zīmēju, es neko neprotu. «Vērtīgākais ir tas, ka šeit nekas nav jāprot. Šeit nav būtisks rezultāts mākslinieciskā izpratnē. Māksla ir tikai instruments, kas palīdz iegūt informāciju un strādāt ar zemapziņu. Līdz ar mākslu cilvēks pauž savas emocijas, jūtas un uztveri simboliskā un tēlainā veidā. Māksla palīdz atbrīvot uzkrātās emocijas, uzliekot uz papīra, māla, kolāžās vai citos veidos,» skaidro mākslas terapeite. Citiem vārdiem – lai uzzīmētu savas bailes vai prieku, nav jāprot skaisti zīmēt. Tomēr, piešķirot nepatīkamajām izjūtām krāsu, formu, virzienu, ir iespējams izpētīt, no kurienes tās rodas, kas tās uztur un kā šīs izjūtas neitralizēt. Jo māksla palīdz ne tikai izprast, bet arī risināt un atbrīvot iekšējos blokus un ieraudzīt jaunus dzīves ceļus un risinājumus.

    Māksla palīdz atbrīvot uzkrātās emocijas, uzliekot uz papīra, māla, kolāžās vai citos veidos.

    Izlasot šo rakstu, kāda topošā māmiņa var nodomāt: ja jau māksla ir tik laba, zīmēšu, veidošu mālu vai veidošu kolāžu mājās. Un, kā saka Dita Baumane-Auza, mākslas skatīšana un radīšana noteikti nāks par labu gan sievietei, gan bērniņam, jo veicina patīkamas emocijas. Taču par mākslas terapiju tā kļūst tad, ja mākslas radīšanā piedalās profesionāls terapeits, kas ir ārstniecības persona, jo vada terapijas procesu pacientam nepieciešamā mērķa virzienā, to formulēdams pašā terapijas sākumā, balstoties uz konkrētā cilvēka vajadzībām.

    Pamēģini mājās!

    Šie vienkāršie mākslinieciskie uzdevumi tev var palīdzēt atslābināties, gūt pozitīvas emocijas, nomierināties, ja ikdienas skrējienā gadījies pazaudēt iekšējo līdzsvaru.

    • Krāso mandalas vai cita veida zīmējumus. Pašlaik grāmatnīcās nopērkamas daudzas un dažādas krāsojamās grāmatas pieaugušajiem. Iegādājies kādu no tām un brīžos, kad jūties satraukta vai nobijusies, ļaujies izkrāsošanai. Monotonā, ritmiskā darbība tevi nomierinās, prāts pārstās auļot un koncentrēsies tikai uz zīmējumu un krāsu izvēli.
    • Zīmē vai glezno, klausoties mūziku, kas tevi nomierina. Vari zīmēt asociācijas un tēlus, ko tevī raisa patīkamās mūzikas skaņas. Vari izmantot krāsas, ko iztēlojies ieskanamies melodijās.
    • Ja tevi kaut kas nomāc, uzzīmē to un zīmējumu sadedzini, izmet vai kādā citā veidā iznīcini. Ja neproti uzzīmēt precīzus tēlus vai objektus, zīmē emocijas, izmantojot krāsas, triepienus.    

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē