• Kā palīdzēt bērnam uzsākt rāpošanu?

    Mazulis
    Sindija Meluškāne
    Sindija Meluškāne
    28. jūnijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Foto no izdevniecības ŽURNĀLS SANTA arhīva
    Rāpošana ir ļoti svarīgs posms bērna fiziskajā attīstībā, ko nevajadzētu izlaist. Kā palīdzēt mazulim uzsākt rāpošanu? Pieredzē dalās deviņus mēnešus vecās Dārtas mamma un fizioterapeite Vija Tračuma.

    Tā kā tuvojoties deviņu mēnešu vecumam mazā Dārta vēl nav sākusi rāpot, viņas mamma Sindija aicina ciemos fizioterapeiti Viju Tračumu (vingrot.lv), kura profesionāli novērtēja, ko un kā Dārta dara, kā arī sniedza padomus, kam šajā vecumā būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība.Ļaujam Dārtai brīvi darboties savā nodabā, tikmēr abas vērojam, ko un kā viņa dara. Starp citu, tieši šādas mājas vizītes, kurās bērns var brīvi darboties sev pazīstamā vidē, esot vislabākās, jo, aizejot uz kabinetu pie neirologa vai fizioterapeita, bērnam ne vienmēr 15 minūšu vizītes laikā izdodas atraisīties un parādīt visu, ko viņš prot.

    Vērojot Dārtu, mums kopā izdodas pamanīt vairākas nianses, kas man ikdienas rutīnā paslīdējušas garām. Piemēram, ļoti labi, ka Dārta sēž uz sāniem, balstoties uz vienas rokas, taču jāpievērš uzmanība, lai viņa to darītu uz abiem sāniem, jo Dārtai mīļāka ir kreisā puse. Saprotu, ka pati vien esmu pie vainas, jo ļoti bieži nēsāju Dārtu, balstot uz savas labās rokas. Tāpēc fizioterapeite iesaka – vismaz liekot zemē, pievērst īpašu uzmanību, lai nelieku viņu taisni, bet gan uz labās puses. Arī mantiņu labāk pasniegt no kreisās puses, lai Dārta būtu spiesta atbalstīties uz labās rokas, bet rotaļlietu satvert ar kreiso».

     Ja bērniņš aktīvāk izmanto tikai vienu ķermeņa pusi, jāņem talkā viltība, ar dažādām mantiņām un rotaļām mudinot viņu izmantot arī mazāk aktīvo pusi.

    «Bērns ir kā mazs sūklītis, kas uzsūc visu, ko viņam piedāvājam, arī to, ko darām nepareizi. Galvenais to laikus pamanīt, un tad dažkārt pat ar viltu, māņiem vai pakaitināšanu varam mudināt bērnu darīt tā, kā ir pareizi,» saka Vija Tračuma, piebilstot, ka ir ļoti svarīgi, lai bērns izmanto gan labo, gan kreiso pusi, jo tas ietekmēs gan rāpošanu, gan piecelšanos kājās, staigāšanu un vēlāk arī gaitu.

    Jāpalīdz ilgāk palikt uz zemes

    Pamanot, ka Dārta ar interesi vēro apkārtējās mēbeles, kur varētu pieķerties, fizioterapeite no pieredzes saka, ka, tiklīdz viņai būs drusku vairāk spēka, viņa, iespējams, mēģinās celties kājās, tāpēc jācenšas panākt, lai tuvāko mēnesi viņai ir ļoti interesanti uz grīdas. Pirmkārt, ļoti svarīgi, lai pirms celšanās kājās Dārta tomēr iemācītos rāpot, otrkārt, ja bērns pārāk agri pieceļas kājās, viņš visai bieži tam vēl nav fiziski gatavs un nezina, ko ar to iesākt. «Tas var radīt nevajadzīgu sasprindzinājumu plecu, kakla daļā, arī žoklis var būt sasprindzināts, kas savukārt var kavēt valodas attīstību,» saka fizioterapeite. Turklāt, ja mazais agri pieceļas kājās, var izpalikt rāpošana, kas ir ļoti svarīga viņa attīstībai, jo nostiprina plecu joslu, mugurkaulu, plaukstas. Svarīgi pat tas, lai bērniņš iemācās rāpot, turoties uz pilnas plaukstas, jo tas veicina domāšanu, runāšanu un vēlāk arī lasīšanu.

    Vēl jāpievērš uzmanība grīdas segumam. Lamināta grīda nereti ir viens no kavēkļiem, kāpēc bērni šajā vecumā neceļas rāpus, – viņiem slīd kājiņas. Tad var palīdzēt neslīdīgi paklāji, kas vienlaikus būs arī stingrs un amortizējošs pamats.

    Aplūko istabu no bērna skatpunkta

    Tagad, kad bērns sācis pārvietoties pa visu grīdu, mammai un tētim ir ļoti svarīgi parūpēties par viņa drošību. Vislabāk ir apgulties uz zemes un izpētīt telpu no mazuļa skatpunkta. Tā var pamanīt rozetes, vadus vai kādus bīstamus priekšmetus, kas, skatoties no augšas, nav ieraugāmi. Mazulis uz grīdas pamanīs katru sīkāko kniepadatu, un, tā kā bērniņam ir attīstīts tā sauktais pincetes tvēriens, viņš arī mācēs to satvert.

    Interesantas rotaļlietas un lietas, kas palīdzēs bērnu ilgāk noturēt uz grīdas

    • Uz grīdas izkārtoti pakavi, spilveni, kastes.
    • Auduma maisiņi vai spilventiņi ar dažādiem pildījumiem: pistāciju čaumalām, ozolzīlēm, pupiņām, zirņiem.
    • Krelles, ko parasti izmanto kā eglīšu rotājumus, tikai jāpārbauda, vai tās nav viegli plīstošas un kādu no bumbiņām mazais nevar norīt.
    • Dažādas bļodas, katli, švammes un koka karotes.
    • Dažādu lielumu auduma bumbas.

     Bērna attīstībai labi, ja uz grīdas ir dažādi reljefi, mīkstāki un cietāki paklāji. Kad mazais tikko sācis velties un griezties ap savu asi, var iegādāties vingrošanas paklājiņu, kas noderēs arī pašai mammai mājas vingrojumiem. Jārēķinās, ka šajā vecumā paklājs ir tikai starta punkts un mazais tāpat pārvietosies pa visu telpu.

     Ļoti labas rotaļlietas šajā vecumā ir dažādu lielumu un smagumu bumbiņas, ko bērns var spaidīt, ripināt un līst vai rāpot tām pakaļ. Ļoti liels sasniegums – iemācīties bumbiņu satvert un mest, tas attīsta gan koordināciju, gan mazuļa spēju koncentrēties.

     Tunelis ir gan interesanta, gan attīstoša aktivitāte šā vecuma mazuļiem.

     Liekot bērnu uz zemes, var izmantot tā saukto atpūtnieka pozu – pussēdus uz gurna. Starp citu, šī poza ir ļoti sarežģīta, jābūt ļoti trenētam, lai tā izdarītu. Tas ir liels muskuļu darbs mazajam bērniņam. Pamēģiniet paši!

     Šis Dārtai ir iemīļots pārvietošanās veids – rāpot kā tarakānam. Fizioterapeite saka, ka tas arī esot labi, jo šādi viņa stiprina gan iegurni, gan arī rokas un kājas. Un vispār, jo vairāk dažādu pozu bērns izmēģina, jo labāk.

     Arī šis ir labs vingrinājums, kā maigi mudināt bērnu uz rāpošanu.

     Labs vingrinājums, šūpojot bērnu uz bumbas. Tas izkustina un stabilizē iegurni, korsetes muskuļus, kā arī vingrina līdzsvara izjūtu, kas mazajam būs ļoti svarīga brīdī, kad viņš piecelsies kājās.

     Sēdēšana uz sāniem ir ļoti laba, jo iegurņa josla kustas pret plecu joslu. Svarīgi vērot, lai sagriežas gan pa kreisi, gan pa labi.

     Mamma ir pievilcīgāks mērķis par jebkuru rotaļlietu. Ne jau velti saka, ka vislabākais rotaļu laukums bērnam pirmajā dzīves gadā ir vecāku gulta un labākie šķēršļi un trenažieri – mamma un tētis.

    ŠĀDI DARĪT NEDRĪKST!

    Lai arī ikdienā nereti pārvietojos pa māju, turot Dārtu vienā rokā un kādu sadzīves priekšmetu otrā, šis ir piemērs tam, kā darīt nevajadzētu. Pirmkārt, vienlaikus nest bērnu un karstu krūzi kafijas ir bīstami. Otrkārt, šādi nesot bērniņu, mazuļa kājas brīvi karājas uz leju, tām nav atbalsta, krūškurvis tiek saspiests un bērnam nav iespējas pagrozīties. Bērns ir iespiests, un, ja vēl pats neprot sēdēt, šāda poza ir arī pārāk vertikāla, pleci saspringti. Kad mazais jau sēž, daudz labāk nēsāt viņu uz gurna mērkaķīša pozā. Bērniņa gurni ir piefiksēti pie mammas, tai pašā laikā gūžas ir atvērtas, tām pieplūst vairāk asiņu. Savukārt augšpusē bērniņš var brīvi kustēties. Protams, svarīgi mazo nēsāt gan uz viena, gan otra gurna.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē