• Ja izvēlies medikamentozo abortu…

    Mans Mazais
    Elīna Līva
    8. novembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Ir vairāki veidi, kā pārtraukt nevēlamu grūtniecību. Viens no tiem – medikamentozais aborts jeb tablešaborts. Par to, kā tas notiek un kādas sekas atstāj uz sievietes veselību, stāsta ginekoloģe, dzemdību speciāliste Rīgas Dzemdību namā un Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzēja Dr. Ieva Briedīte.

    – Lai cik tas šausmīgi nešķistu, medikamentozais aborts daudzām izklausās patīkamāks, jo – netiek nekas mehāniski ietekmēts, vienkārši iedzer tabletītes… Kādas ir sajūtas medikamentozā aborta laikā?

    – Varbūt šķiet, ka ar tabletēm viss notiek ātri, bet tā nav, medikamentozais aborts aizņem ilgu laiku – līdz pat divām nedēļām. Sieviete, iespējams, redzēs daudz asiņu un jutīs lielākas vai mazākas sāpes. Anestēziju parasti izmanto reti, bet ir sievietes, kuras lieto pretsāpju līdzekļus. Tas tomēr ir sāpīgi, jo notiek grūtniecības audu izstumšana ar dzemdes saraušanos. Arī dzemdes kakla vēršanās nav nekas patīkams. Bet – katrai sievietei ir savs sāpju slieksnis, tāpēc tas, ka vienai neizturami sāp, vēl nenozīmē, ka visām sāpēs tieši tāpat.

    Jā, sievietes dzemdei šis ir maigāks, ne tik traumatisks process, bet tik un tā ir sievietes, kuras nespēj iedomāties, ka viņa varētu skatīties uz asinīm. It īpaši, ja, iespējams, redzami arī kādi grūtniecības audu fragmenti.

    Tabletes iedzer tikai ārsta uzraudzībā, medicīnas iestādē, turklāt noteiktā secībā.

    Ir sievietes, kuras grib visu tūlīt un tagad, un viņas izvēlas ķirurģisko abortu. Šīs procedūras laikā sievietei vēnā ievada anestēziju. Kad viņa aizmieg, tiek ķirurģiski paplašināts dzemdes kakls un evakuēts dzemdes dobuma saturs. Ir divu veidu ķirurģiskie aborti. Vakuuma metode ir maigāka – ar vakuuma principu iesūc audus, kuri tiek atdalīti no dzemdes sienas.

    Otrs augļa izņemšanas veids ir ar kireti jeb tā dēvētā abrāzija. Tas nozīmē, ka audus atslāņo, atdala no dzemdes sienas, līdz ar to vajadzīgas vairākas šādas mehāniskas kustības ar kireti, kas skar dzemdes sienu. Ja salīdzina šādi, tad ķirurģiskais aborts ir nedaudz traumatiskāks par medikamentozo. Turklāt ķirurģiskajai grūtniecības pārtraukšanai ir nepieciešama anestēzija, bet medikamentozajai nav.

    – Vai tabletes, kuras izraisa abortu, drīkst lietot arī mājās?

    – Nē, tabletes iedzer tikai ārsta uzraudzībā, medicīnas iestādē, turklāt noteiktā secībā. Pirmā tablete ir medikaments, kas apstādina grūtniecību, tātad augļa attīstību. Otra tablete, jau cits medikaments, domāta tam, lai auglīti izstumtu no dzemdes, – tā izraisa kontrakcijas līdzīgi kā dzemdībās, kad veras vaļā dzemdes kakls.

    Vēdera lejasdaļā rodas sāpes, un tad, pārsvarā ātri vien pēc otrās tabletes iedzeršanas, sākas asiņošana. Kā jau sacīju, ja viss notiek veiksmīgi, tablešaborts kopumā pilnībā norit divu nedēļu laikā.

    – Ja notiek veiksmīgi… Kas var noiet greizi?

    – Daudz kas atkarīgs no sievietes vispārējās veselības. Var būt ļoti stipra asiņošana, līdz ar to sieviete jūtas slikti un nepieciešama medicīniska palīdzība. Var gadīties, ka rodas infekcijas. Reizēm, ja materiāls nav pilnībā izvadījies no dzemdes, jāiejaucas ķirurģiski, un dzemdes tīrīšana var aizņemt papildu laiku.

    – Pieminējāt infekcijas… Kā tad tās var iekļūt?! Nekādi instrumenti taču netiek izmantoti, tikai tabletes.

    – Pirms procedūras ir svarīgi izslēgt jau esošas infekcijas iespējamību, kā arī pacientei jāievēro ārsta norādījumi. Pēc aborta dzemdes kakls ir pavērts, izdalās asinis, var būt svārstības imunitātē, tāpēc jābūt uzmanīgai.

    Pēc aborta veikšanas nedrīkst iet vannā un peldēties. Tas ir pēc abu tablešu iedzeršanas un pēdējās vizītes pie ārsta. Nedrīkst arī lietot tamponus, kamēr nav sākušās nākamās mēnešreizes. Jāiztiek ar higiēniskajām paketēm un ieliktnīšiem. Tāpat jāiztiek kādu laiku bez seksa! Vajadzētu pagaidīt līdz ārsta apskatei, kad tiek novērtēta sievietes veselība, kā arī izlemts par turpmāko izsargāšanos no grūtniecības. Prātīgāk ir lieki neriskēt.

    Medikamentozajam abortam savā ziņā ir mazāk komplikāciju nekā ķirurģiskajam.

    – Kas notiek pēc medikamentu iedzeršanas, vai ķermenis arī uz šīm zālēm kaut kā reaģē?

    – Katras sievietes organisms tomēr darbojas mazliet citādi. Gan aborta laikā, gan pēc tā var būt slikta dūša, vemšana, varētu paaugstināties temperatūra, parādīties drebuļu sajūta, sāpes vēdera lejasdaļā, izdalījumi no dzimumorgāniem, nogurums. Tas viss ir iespējams.

    Medikamentozajam abortam savā ziņā ir mazāk komplikāciju nekā ķirurģiskajam. Ķirurģija saistās ar jebkādiem sarežģījumiem. Mēs taču lietojam instrumentus, tiek izmantota anestēzija… Drīzāk jāteic, ka abām aborta metodēm ir noteiktas blaknes un blakusefekti, tāpēc man kā ārstei svarīgāk ir izvērtēt, kura metode pacientei der abāk. Izsveru arī iespējamos psiholoģiskos efektus, jo tādi varētu būt. Vienai sievietei psiholoģiski viss ir kārtībā gan pirms, gan pēc aborta veikšanas, bet citai ir ļoti grūti tikt galā ar šo procesu.  

    – Iespējams, svarīgi arī tas, cik ļoti sieviete nevēlējās šo grūtniecību.

    – Katrai psiholoģiskie efekti izpaužas atšķirīgi, bet bieži vien sievieti nomāc tukšuma sajūta, bailes, izmisums, vēlēšanās visu notikušo ātrāk aizmirst. Citām mēdz būt atvieglojuma sajūta, citām nav izteiktas reakcijas. Katra no reakcijām ir adekvāta, un nav jādomā par to – kā es šitā varu nepārdzīvot, jo katra taču to izdzīvo citādi. Ja ir grūti, jācenšas atrast kādu atbalstu, tas var būt jebkas – saruna ar uzticamu cilvēku vai profesionālu psihoterapeitu, mūzika, būšana pie dabas. Dari to, kas tevi nomierina.

    Ja medikamentozais aborts noticis bez sarežģījumiem, neauglības risks ir ārkārtīgi zems. Parasti sieviete var radīt veselīgu mazuli, neņemot vērā laiku, kas pagājis kopš aborta.

    – Kas liecina par to, ka pēctablešaborta nekavējoties jāatgriežas pie ārsta?

    – Pie ārsta noteikti jādodas, ja asiņošana ir daudz, daudz spēcīgāka, nekā ierasts, vēl jo vairāk, ja ir asins recekļi. Katra zina, kādas aptuveni ir viņas tipiskās mēnešreizes, kāds ir vismaz aptuvenais cikls… Ja kaut kas ir ārpus normas, jāzvana ārstam. Piemēram, ja mēnešreizes neparadās sešas nedēļas pēc aborta. Citas ir sūdzējušās par lēkmjveida sāpēm vēdera lejasdaļā, kas atkārtojas. Šīs sāpes arī saka priekšā, ka kaut kas nav līdz galam labi. Iepriekš teicu par temperatūru… Ja tā parādās jau kādu laiku pēc tablešu lietošanas, tad steigšus vajag tikt pie sava daktera.

    – Ja sieviete ir dzemdējusi, viņai dzemdes kakls ir platāks. Tas nozīmē, ka tablešaborts viņai būs mazāk traumatisks?

    – Visām sievietēm būtu jābūt informētām, ka abortu var veikt divos veidos – medikamentozi un ķirurģiski. To, kuru aborta metodi labāk izvēlēties, ietekmē vairāki faktori. Tas neaprobežojas tikai ar to, vai sieviete ir dzemdējusi vai nav dzemdējusi, vai viņa ir jauna vai gados, vai blakus slimības ir vai nav. Mēs varam izmantot jebkura veida aborta metodi gan dzemdējušai, gan nedzemdējušai sievietei.

    Protams, nedzemdējušai sievietei ķirurģiska aborta veikšana var būt traumatiskāka, jo viņai dzemdes kakls nekad nav vēries. Nav teikts, ka šāds aborts vienmēr notiks ar sarežģījumiem, bet var būt tā, ka tas uz viņas dzemdi atstāj nepatīkamākas sekas. Medikamentozajam abortam tādā ziņā ir priekšrocības, jo, ja tas norit veiksmīgi un bez ķirurģiskas iejaukšanās, tiek saudzēta sievietes dzemde.

    – Ja veikts tablešaborts, pēc cik ilga laika atkal vai pirmo reizi var kļūt par mammu?

    – Parasti sieviete var radīt veselīgu mazuli, neņemot vērā laiku, kas pagājis kopš aborta. It īpaši, ja medikamentozais aborts noticis bez sarežģījumiem, neauglības risks ir ārkārtīgi zems. Atsevišķos gadījumos palielinās neiznēsāšanas un ārpusdzemdes grūtniecības risks. Ja ir bijušas seksuāli transmisīvās slimības, tad gan var būt sarežģījumi ar auglību.

    – Līdz kuram brīdim var veikt medikamentozo abortu? Cik zinu, tad ķirurģisko veic līdz 12. grūtniecības nedēļai.

    – Katrā valstī to nosaka likumdošana, Latvijā medikamentozo abortu pēc sievietes vēlēšanās atļauts veikt 63 dienas pēc pēdējām mēnešreizēm. Tātad nedaudz ilgāk par diviem mēnešiem, kas ir krietni īsāks laika posms nekā ķirurģiskā aborta gadījumā. Bet jāsaprot, ka šis ierobežojums ir nepieciešams. Agrākā grūtniecības laikā auglīša audu materiāls nav tik apjomīgs, un tādēļ, lai metode būtu droša pašai sievietei, to nedrīkst veikt vēlāk.

    Katrā medicīnas iestādē cenrādis atšķiras, bet vidēji ķirurģiskais aborts maksā no 100 eiro, bet medikamentozais – aptuveni 400 eiro.

    – Kas notiek, ja sieviete atnāk pie ginekologa, gandrīz nokavējot brīdi, kad abortu vēl atļauts veikt?

    – Nevajadzētu vilkt līdz pēdējam brīdim, pašai tad būs sliktāk. Bet pieņemsim, ka sieviete kaut kādu iemeslu dēļ vēlu nolēmusi pārtraukt grūtniecību un ierodas robežlaikā… Mūsu uzdevums tajā brīdī ir veikt ultrasonogrāfiju, lai mēs būtu droši, ka abortu vēl drīkst veikt, un lai nepārkāptu likumu.

    Pastāstīšu par ķirurģisko abortu… Kādreiz gadās, ka sieviete atnāk pie ārsta, kad ir 11. grūtniecības nedēļa. Mēs pēc pārbaudēm secinām, ka abortu vēl var veikt, bet sonogrāfijā redzam bērniņu. Redzam viņa kustības, to, kā bērns jūtas un cik viņam tur, dzemdē, labi. Tad tas, protams, nav patīkami. Ne man, ne pārējiem ginekologiem, ne pašai sievietei. Tāpēc – jo ātrāk, jo labāk!

    – Kas ietekmē aborta veida izvēli? Ja palasa komentārus internetā, ātri var saprast, ka medikamentozais aborts ir retāk pieejams nekā ķirurģiskais. Vienkāršāk ir atrast ginekologu, kurš veic ķirurģisko abortu.

    – Jā, ķirurģiskais ir plašāk pieejams. Tas ir senāks un ne tik specifisks. Galvenais būtu ar ārstu izrunāt medicīniskos aspektus, kāpēc viens vai otrs variants būs piemērotāks. Tajā brīdī, kad izlemts par metodi, nākamais faktors ir cena. Medikamentozais aborts, tāpat kā ķirurģiskais, ir par pilnu maksu, sieviete to sedz pati. Medikamentozajam abortam cena varētu būt augstāka, jo tas ir saistīts ar sarežģītāku novērošanu, biežākām vizītēm.

    – Vai jums bieži izdodas atrunāt no aborta?

    – Man ir gadījies atrunāt, bet es neteiktu, ka tas ārstam būtu obligāti jādara. Jo jāsaprot, ka tā ir sievietes dzīve, viņas izvēle. Mums nevajadzētu pārlieku ietekmēt sievieti emocionāli, stāstīt savu vai citu sieviešu pieredzi, jo tas nav profesionāli. Tas nav mērķis. Ja viņa ir atnākusi ar šādu jautājumu, tad viņai ir tiesības teikt, ka šī grūtniecība ir nevēlama. Mūsu uzdevums ir izstāstīt to, ko viņa vēl nezina un sniegt iespēju izdarīt pārdomātu izvēli.

    Protams, ir sievietes, kuras pēc sarunas savu it kā stingro lēmumu pārdomā. Ticu, ka ne tikai man, bet arī citu ginekologu praksē tā ir gadījies, bet mums nav par katru cenu jāpārliecina visas sievietes. Civilizētā pasaulē sievietei jābūt iespējai legāli veikt abortu. Valstīs, kur šādas iespējas nav, tas vēl nenozīmē, ka tur nepastāv nevēlamas grūtniecības un netiek veikta to pārtraukšana. Aborti notiek nelegālā, kriminālā, sievietēm bīstamā veidā.

    PĒC medikamentozā aborta:

    • nelieto tamponus līdz nākamajām mēnešreizēm, lieto TIKAI higiēniskās paketes. Pēc aborta paiet četras līdz sešas nedēļas, kamēr atsākas mēnešreizes;
    • mazgājies dušā, tekošā ūdenī, nevis vannā;
    • atturies no seksa līdz ārsts atļauj atsākt dzimumdzīvi un līdz viņš iesaka drošu kontracepciju. Pirmkārt, lai neienēsātu infekcijas. Otrkārt, jauna grūtniecība var iestāties uzreiz pēc aborta. Sagaidi brīdi, kad asiņošana ir pilnībā beigusies un tu jūties patiešām labi.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē