Bērnam draudzīgi
«Ja vecāki nolemj apmeklēt kādu pasākumu kopā ar zīdaini, svarīgi ir izvērtēt trokšņa līmeni, kas tur būs, kā arī censties padomāt, kā nodrošināt jaundzimušajam pēc iespējas mazāk vizuālo stimulu (spilgtu gaismu, svešas sejas, košus attēlus). Tam lieliski noder dažādi lakati, palīdz arī mazuļa iesiešana slingā ar skatu pret mammu, tādējādi bērniņš jūt mammas smaržu, dzird viņas sirdspukstus un balsi, bet skatiens uz plašo pasauli paliek ierobežots.
Pirms pasākuma vecākiem ieteicams padomāt par to, kādas šai vietā būs iespējas mazuli pabarot, nomainīt autiņus, atrast kādu klusāku stūrīti. Jāpārliecinās, vai būs iespēja brīvi doties no pasākuma prom agrāk, nekā ieplānots, ja māmiņa vai mazulis jutīsies noguruši. Ja pēc pasākuma apmeklēšanas zīdainis ir raudulīgs un nemierīgs, vēlams ļaut viņam izraudāties, jo tādā veidā mazulis pārstrādā savus iespaidus un atbrīvojas no spriedzes,» iesaka Inese Pizika. Dažkārt māmiņas, kas pieradušas pie aktīvas sabiedriskās dzīves, pēc bērniņa piedzimšanas stāsta, ka jūtas ierobežotas, dzīvojot mājās kopā ar bērnu.
Pilnīga sociāla izolēšanās un kontaktu trūkums pēc bērna dzimšanas var sekmēt arī pēcdzemdību depresijas attīstību, tāpēc ir svarīgi izvērtēt savas izjūtas, rast līdzsvaru un balansu.
Sociālais atbalsts, kontaktēšanās ar draugiem, dažādas vecāku atbalsta grupas, sirsnīgas sarunas ir nozīmīgs faktors pēcdzemdību depresijas attīstības novēršanā. Turklāt katras mammas vajadzība pēc socializēšanās, iziešanas ārpus mājas, kā arī katra bērna pašsajūta pēc publisku pasākumu apmeklēšanas būtiski atšķirsies. Tāpat ir liela atšķirība, vai vecāki ar zīdaini apmeklē vasaras āra kafejnīcas terasi, brīvdabas zemnieku tirdziņu, vecmāmiņas vārda dienas svinības vai trokšņainu lielveikalu.»
Raksta turpinājums: