• Holistiska aprūpe grūtniecei – tā kļūst arvien populārāka

    Mans Mazais
    Zane Kazāka
    Zane Kazāka
    31. jūlijs, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Shutterstock
    Shutterstock
    Grūtniecības laikā ir būtiski sekot līdzi visiem fizioloģiskajiem rādītājiem, bet ne mazāk svarīgi ir pievērst uzmanību emocionālajiem stāvokļiem un sociālajiem faktoriem. To dēvē par holistisku jeb visaptverošu aprūpi. Kas jāņem vērā, lai topošajai un jaunajai māmiņai būtu gan mierīga sirds, gan prāts? Skaidro Linda Kante, dzemdību atbalsta persona, dūla, fizioterapeite, deju un kustību terapeite.

    Visaptverošs skatījums

    Grūtniecības laikā ārsts seko līdzi sievietes un bērna veselībai. Pie ginekologa vai vecmātes var vērsties, ja topošajai māmiņai ir sūdzības par pašsajūtu vai satraukums par kādiem medicīniskiem jautājumiem. Pat ja izrādās, ka fizioloģiski viss ir kārtībā, tas neizslēdz to, ka sievietei ir bažas un tūkstoš jautājumu, kas neliek mieru. Grūtnieces vai jaunās māmiņas veselību un pašsajūtu būtu nepieciešams vērtēt holistiski jeb visaptveroši.

    Veicot visu nepieciešamo medicīnisko rādījumu nomērīšanu un fiksēšanu, tikpat svarīgi ir arī apjautāties par sievietes emocionālo stāvokli.

    Ginekologam objektīvu iemeslu dēļ ir par maz laika, lai šādu sarunu izvērstu plašāk. Tomēr ārsts var sniegt ieteikumus, pie kura speciālista vērsties, un par satraucošajiem jautājumiem parunāt detalizētāk, lai sieviete var saņemt nepieciešamo atbalstu, uzmanību un iedziļināšanos. Ne vienmēr gan ārsti saprot, ka sievietei ir vajadzīgas šādas rūpes. Ja bērniņam un mammai fiziski viss ir kārtībā, par ko vēl uztraukties? Šāda attieksme ir saistīta ar padomju laika pieredzi, kad ģimenēs nebija ierasts apjautāties, kā jūtamies, nebija pieņemts iedziļināties emocijās un jūtās. Nereti šāds uzvedības modelis neapzināti tiek pārmantots, arī medicīniskajā aprūpē (tehnokrātiskais aprūpes modelis, kad taisnība ir mediķa pusē, manipulācijas un aprūpe notiek pēc vadlīnijām, bieži vien izslēdzot personīgu un siltu attieksmi).

    Rūpes par fizisko ķermeni

    Dzemdības var salīdzināt ar maratonu, kas ir fiziski jāiztur, dažbrīd pat šķietami pāri mūsu spēkiem. Tāpēc tam ir nepieciešams gatavoties – jābūt spēkam, muskuļiem, trenētai sirdij, jāprot elpot. Bet dzemdības ir arī atvēršanās periods – ļaušanās, atvēršanās sāpēm, ko nes sev līdzi bērniņa nākšana –, tādēļ sievietei ir jāprot ķermeni arī atslābināt. Aktīvi gatavojoties dzemdībām, topošā māmiņa var regulāri iet vingrot, peldēt, nodarboties ar jogu, pastaigāties, apmeklēt deju un kustību terapiju u. c. Savukārt ķermeniski atslābināties var palīdzēt elpošana, meditācija, vizualizācijas, kā arī aromterapija. Linda Kante īpaši uzsver elpošanas tehniku apgūšanu, gatavojoties dzemdībām. Tās māca gan grūtnieču jogā, gan grūtnieču vingrošanā. Savukārt ķermenim atslābināties var palīdzēt, lūdzot partnerim pamasēt plecus vai ikrus ar aromātisku eļļiņu. Sieviete var izmantot ēteriskās eļļas, izvēloties gan pēc tā, kas viņai patīk, gan uzzinot vairāk par to, kā iedarbojas katrs aromāts. Latvijā no meksikāņu vecmātēm ieceļojusi arī rebozo lakatu tehnika. To izmanto, lai šūpinātu, atbrīvotu un atslābinātu dažādas sievietes ķermeņa daļas. Rebozo lakata visaptverošais pieskāriens rada apskāviena efektu un palīdz sajust sava ķermeņa robežas, nomierināties, justies samīļotai – gaidību laikā mīļums ir nepieciešams ne tikai bērniņam, bet arī pašai sievietei. Rebozo lakatu var izmantot arī tad, ja tieši pieskārieni sievietei ir nepatīkami.

    Negribu kustēties – kāpēc tā?

    Ir tikai dabiski, ka pirmajā grūtniecības trimestrī spēka nav pilnīgi nekam – nav jaudas pat pastaigām, kur nu vēl vingrošanai. Šajā laikā droši var ļaut sev mierīgi atpūsties un daudz gulēt. Otrajā trimestrī fizioterapeite Linda Kante gan iesaka sākt domāt par aktīvākām izpausmēm un treniņiem. Ja sieviete sev ir iekārtojusi gana intensīvu plānu – divreiz nedēļā vingro, vienreiz nedēļā iet uz baseinu, daudz pastaigājas svaigā gaisā –, ir normāli kādu reizi ļaut sev arī atpūsties. Ņemot vērā konkrētā brīža emocionālās vai fiziskās sajūtas, dažkārt ir nepieciešams ļaut sev pabūt vienatnē, pilnībā atslābt. Šajās reizēs vienmēr ir labi sev pajautāt: kādēļ tā notiek?

    Kas tas ir par emocionālo stāvokli, kas raisa vēlmi apstāties? Varbūt tā ir kāda sena, iepriekš neatrisināta situācija, ar kuru šobrīd vajadzētu tikt skaidrībā?

    Šāda emocionālo stāvokļu revīzija – noformulēšana un atrisināšana – būtu vēlama jau pirms bērniņa ienākšanas pasaulē. Savukārt tad, ja atslābums ir ilgstošs un to pavada ne visai veselīgs priekšstats, ka tagad es esmu grūtniece un varu atļauties slinkot, fizioterapeite gan iesaka doties vingrot, nevis visu dienu laiski gulēt un nedarīt pilnīgi neko. Protams, ir arī medicīniski iemesli, kāpēc sieviete nedrīkst veikt to vai citu fizisko aktivitāti. Šādos gadījumos jākonsultējas ar ārstu, kas seko līdzi grūtniecībai, lai viņš izskaidro ierobežojumus no medicīniskā viedokļa un iespēju robežās piemeklē saudzīgas fizisko aktivitāšu alternatīvas.

    Rūpes par emocionālo stāvokli

    Sievietei hormonālo izmaiņu dēļ grūtniecības laiks nereti izvēršas īpaši emocionāls, turklāt garastāvokļa maiņas, eksistenciālas pārdomas un neizskaidrojamas kaprīzes apkārtējiem ne vienmēr ir saprotamas un pieņemamas. Tā kā sievietes vajadzība būt uzklausītai un saprastai ir objektīva, viņai ir jāparūpējas par sevi, par savu labsajūtu un, ja nepieciešams, jāatrod speciālists, ar ko aprunāties. Ļoti lielu daļu atbalsta, izglītojošās un uzklausīšanas funkcijas var veikt dūlas.

    Pie dūlas iespējams saņemt emocionālo atbalstu, kā arī uzzināt nepieciešamo praktisko informāciju, kas kliedēs lielu daļu bažu un satraukuma.

    Sievietes atbalstam grūtniecības laikā lieti noder deju un kustību terapija. Tajā, izmantojot kustību un uzmanības pievēršanu savam ķermenim, var pamanīt un mēģināt noformulēt savus dažādos emocionālos stāvokļus. Runājot par tiem grupā, iespējams piedzīvot kopības izjūtu un atbalstu arī no pārējo grupas dalībnieču puses. Lielisks emociju regulēšanas palīglīdzeklis var būt arī māksla. Vai tās ir gleznošanas nodarbības, mandalu vai fraktāļu zīmēšana un krāsošana mājas apstākļos vai mākslas terapijas apmeklēšana individuāli vai grupā (terapija ietver arī sarunas un atgriezeniskās saites veidošanu ar terapeitu par piedzīvoto, mākslas darbu radot, kā arī apkopojot pārdomas un emocijas par jau paveikto) – māksla var būt tiltiņš uz savas iekšējās pasaules iepazīšanu un pieņemšanu. Kā palīglīdzekli emocionālā stāvokļa regulēšanai iespējams izmantot Baha ziedu terapiju – tas ir viegls un nekaitīgs veids, kā ar ziedu enerģijas palīdzību normalizēt un harmonizēt savu emocionālo stāvokli. Baha ziedu maisījumu var veidot pati vai lūgt speciālista (dūlas, Baha ziedu terapeita) atbalstu piemērotāko augu izvēlē. Grūtniecības pēdējā trimestrī laiks pievērsties dzemdību plānam vai vīzijai. Sākumā vari apsēsties, pievērt acis un pasapņot, kā tu gribētu dzemdēt, ja neviens netraucētu. Tad vīzijai pievienot tehniskus plāna punktus – sākot ar to, kad notiks braukšana uz dzemdību iestādi, kurš sekos līdzi kontrakciju laikam, kur dosies vecākie bērni, ja tādi ir, vai arī kurš nāks uz māju un pieskatīs viņus, kamēr būsi prom, kur šajā laikā būs vīrs vai partneris, kurš vedīs uz dzemdību iestādi, ko vēlies ņemt līdzi uz dzemdībām utt. Jāpadomā un jāpieraksta arī tas, ko tu noteikti negribētu. Rakstot dzemdību plānu, liela nozīme ir arī tam, cik daudz un kā iesaistīsies partneris. Rakstot dzemdību plānu, topošā māmiņa tiek mudināta pati piedalīties dzemdību procesa plānošanā, tas noņems lieku emocionālo slogu no dzemdību sākšanās brīža, un būs vieglāk ļauties dzemdību nenoteiktībai.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē