• Hemoroīdi pēc dzemdībām. Kā no tiem atbrīvoties?

    Grūtniecība
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    29. jūnijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: SHUTTERSTOCK
    Reizēm pat nenojaušam, ka tur lejā diskomfortu un nepatīkamas sajūtas rada hemoroīdi, kas bieži liek par sevi manīt tieši pēc bērniņa piedzimšanas, bet var radīt problēmas arī pirms tam. Ko darīt, un kā saprast, ka pie vainas ir hemoroīdi, stāsta ķirurģe un proktoloģe Inga Melbārde-Gorkuša.

    Kas ir hemoroīdi?

    Proktoloģe Inga Melbārde-Gorkuša skaidro, ka hemoroīdi ir asinsvadu paplašinājums taisnās zarnas lejasdaļā. «Visiem cilvēkiem taisnajā zarnā atrodas asinsvadu pinums, kas ir pilnīgi normāla anatomiska struktūra. Ja kādu iemeslu dēļ šis asinsvadu pinums paplašinās, taisnajā zarnā veidojas izvelvējums, ko sauc par hemoroīdu jeb hemoroīdu mezglu. Sākumā hemoroīdu mezgls atrodas taisnās zarnas iekšpusē, bet, slimībai progresējot, tas kļūst arvien lielāks un pakāpeniski sāk slīdēt ārā. Ārējos asinsvadu izvelvējumus parasti pamana, bet par iekšējiem hemoroīdiem bieži vien pat nenojauš. Hemoroīdu mezgli var izslīdēt fiziskas slodzes vai vēdera izejas laikā, bet sākumā šos mezglus var iebīdīt iekšā. Slimībai progresējot, izslīdējušie hemoroīdu mezgli atpakaļ vairs nav iebīdāmi, tie atrodas ārpusē pie anālās atveres un rada lielu diskomfortu, apgrūtina higiēnu vai ir estētiska problēma.»

    Kā saprast, ka pie vainas ir hemoroīdi?

    Nav specifisku simptomu, kas liecinātu par to, ka cilvēkam patiešām ir hemoroīdi. Visbiežāk ir sūdzības par diskomfortu, niezi, sūrstēšanu, dedzinošu sajūtu anālās atveres apvidū, par sajūtu, ka vēdera izejas laikā kaut kas izslīd ārā, svešķermeņa sajūta taisnajā zarnā, asiņu pēdas uz tualetes papīra pēc vēdera izejas. Sāpes un neliela asiņošana vēdera izejas laikā jau liecina par slimības saasinājumu, un šādā gadījumā obligāti jādodas uz konsultāciju pie proktologa. Gandrīz katrs otrais cilvēks sastopas ar hemoroīdu problēmu – gan sievietes, gan vīrieši, gan gados jauni cilvēki un bērni, gan cilvēki pusmūžā. Tā ir civilizācijas slimība un diemžēl kļūst arvien izplatītāka.

    Kā notiek apskate pie proktologa?

    Tomēr daudziem ir grūti saņemties aiziet uz apskati pie proktologa, viņi kautrējas un baidās, domājot, ka tas būs ļoti sāpīgs process. Inga Melbārde-Gorkuša uzsver, ka izmeklēšana lielākoties nav sāpīga, jo tiek izmantoti atsāpinoši geli un ar varu nekas netiek darīts. «Sākumā problēma tiek izvērtēta, ārēji apskatot, pēc tam iztaustot ar pirkstu, un tikai tad seko apskate ar proktoskopu (nelielu trubiņu, ar kuras palīdzību speciālists var ieskatīties taisnajā zarnā). Izmeklējuma laikā ir spiediena sajūta, bet ne sāpes!» Speciāli gatavoties proktologa apmeklējumam nav nepieciešams, galvenais ir saņemties un aiziet pie speciālista uz izmeklēšanu, jo svarīgi konstatēt, kas tieši rada diskomfortu.

    Kādēļ hemoroīdi rodas grūtniecības laikā?

    Gandrīz 50% sieviešu ir hemoroīdu problēma, kas sākas tieši grūtniecības laikā vai uzreiz pēc dzemdībām. Ir vairāki iemesli – pirmkārt, grūtniecības laikā sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas, pieaug arī hormonu daudzums, kas paplašina asinsvadus, tajā skaitā asinsvadus taisnajā zarnā.

    Grūtniecības laikā hormonālu izmaiņu dēļ vērojami arī aizcietējumi, kas ir visbiežākais iemesls, kādēļ rodas hemoroīdi.

    «Grūtniecības beigu posmā, kad dzemde jau ir ļoti liela, tīri fiziski rodas spiediens uz starpenes lejasdaļu, kas nospiež asinsriti, asinis vairs tik labi necirkulē un neplūst prom no starpenes zonas. Tas paplašina asinsvadus, un vājā vieta ir taisnās zarnas asinsvadu tīklojums, tādēļ grūtniecības beigās var saasināties hemoroīdu problēma,» skaidro speciāliste. Var būt tā, ka dzemdību procesā hemoroīdu mezgls tīri fiziski tiek izspiests uz āru. Iespējams, sieviete iepriekš nemaz nav jutusi, ka ir šāda problēma. Ja hemoroīdu problēma saasinājusies grūtniecības laikā, ieteicams doties uz konsultāciju pie proktologa. «Ir medikamenti, kurus var lietot arī grūtnieces, un tas var palīdzēt mazināt akūto stāvokli, lai nerastos asiņošana. Grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā operācijas parasti netiek veiktas. Ja sievietei hemoroīdu problēma ir aktuāla, pirms viņa plāno grūtniecību, ieteicams aiziet uz konsultāciju pirms bērniņa ieņemšanas. Hemoroīdi nekad nav iemesls, lai sieviete nedzemdētu pati,» uzsver Inga Melbārde-Gorkuša.

    Vai pēc dzemdībām hemoroīdi pazudīs?

    Uzreiz pēc bērniņa piedzimšanas jaunajai mammai nevajag satraukties, ja ir ārējie hemoroīdi. Pie proktologa arī steigties nevajag. Izņēmums ir, ja ir ļoti lielas sāpes un nevar aiziet uz tualeti, ja ir asiņošana vai citas ļoti traucējošas sūdzības. «Pēc dzemdībām hemoroīdi patiešām mēdz būt ļoti lieli un izspiedušies ārpus anālās atveres. Bet kādu laiku ir jānogaida – līdzsvarojoties hormonālajai sistēmai, mazinoties pietūkumam, uzlabojoties asinsritei, savelkoties dzemdei, viss bieži vien atrisinās pats no sevis. Diskomforts un sūdzības pilnībā var izzust, tas gan nenozīmē, ka izzudīs arī hemoroīdi. Ja asinsvadi ir bijuši paplašināti, tad pavisam atpakaļ nesaraujas. Hemoroīdi var saglabāties miera stāvoklī un vairs nekad netraucēt. Bet, ja ir smaga fiziska slodze, problēmas ar vēdera izeju, hemoroīdi atkal var likt par sevi manīt,» skaidro speciāliste.

    Ja hemoroīdu dēļ jaunajai māmiņai ir diskomforts, var palīdzēt aptiekā nopērkami geli un krēmi ar dabiskām sastāvdaļām, svecītes.

    Kā jebkuru pietūkumu, arī ārējos hemoroīdus var atvēsināt ar dušu, pieliekot aukstu kompresi vai kaut ko aukstu (tikai ne ledu, labāk kādu sasaldētu produktu, kas ietīts dvielītī!) – tas var palīdzēt mazināt nepatīkamās sajūtas.

    Kā notiek ārstēšana?

    Efektīvāko ārstēšanas metodi var ieteikt vienīgi ārsts, jo aptiekā nopērkamie bezrecepšu medikamenti tikai atvieglo slimības izpausmes, var mazināt sāpes un diskomfortu. Proktoloģe Inga Melbārde-Gorkuša skaidro: «Parasti ārstēšanu sākam ar medikamentiem, ja vien pacients pats jau nav izmēģinājis visu iespējamo arsenālu. Iespējams, ka sūdzības nemaz nav tik izteiktas, bet izmeklējuma laikā ir redzams, ka ar medikamentiem vien problēmu atrisināt nevarēs. Hemoroīdus ar medikamentiem izārstēt nevar, var tikai mazināt akūto situāciju.» Ja tomēr nepieciešama operācija, vissaudzīgākās ir lāzeroperācijas, tās ir mazāk sāpīgas, un pēc tam ir arī ātrāks un vieglāks atlabšanas process.

    Ko darīt, lai izvairītos no hemoroīdiem?

    Diemžēl nav vienas īpašas receptes, kas palīdzētu pilnībā novērst hemoroīdu risku. Pie vainas var būt arī iedzimtība, kas veicina asinsvadu paplašināšanos vai saistaudu vājumu. Tomēr ir pāris lietu, kuras vērts ņemt vērā, lai samazinātu hemoroīdu veidošanās risku.

    • Pats svarīgākais, lai nebūtu aizcietējumu, lai būtu regulāra vēdera izeja.
    • Svarīgi iet uz tualeti tad, kad ir vajadzība, nevis ciesties un nomākt refleksu.
    • Nevajag arī tualetē sēdēt uz poda un lasīt vai skatīties telefonā, arī šādā pozā tiek nospiesti asinsvadi. Ja neizdodas nokārtoties, vēlams izkustēties, kaut vai pavingrot.
    • Nevajag arī aizrauties ar tievēšanas līdzekļiem, kas stimulē vēdera izeju.
    • Būtiski, lai ikdienā ir sabalansēts uzturs, pietiekami daudz šķiedrvielu (tās ir dārzeņos, pupās, zirņos, graudaugos, klijās, riekstos), jāuzņem arī pietiekami daudz šķidruma.
    • Ja ir vēdera izejas traucējumi, ieteicams doties uz konsultāciju pie dietologa, nevis nodarboties ar pašārstēšanos.
    • Nedrīkst aizmirst par fiziskām aktivitātēm. Arī grūtniecības laikā vajag kustēties, iet uz vingrošanu, daudz staigāt, lai nebūtu mazkustīgs dzīvesveids.
    • Ja ir sēdošs darbs, vismaz reizi stundā ir jāpieceļas kājās un jāpasper kaut pāris soļu, jo sēdus pozā asinsvadi nospiežas un neļauj asinīm brīvi cirkulēt.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē