Karjeras kouča viedoklis
Tikai tad, ja tukšo gadu nepavada tukši
Vineta Bērziņa, darba meklētāju konsultante un karjeras koučs, podkāsta Pirms darba veidotāja:
«Visbiežāk jaunieši izvēlas paņemt pauzi starp vidusskolu un augstskolu, jo nevar izlemt, kur vēlas studēt un kādu profesiju izvēlēties. Taču mēdz būt arī citi iemesli, piemēram, nepieciešamība gadu pastrādāt, lai nopelnītu naudu. Nereti tas ir darbs ārzemēs, lai apgūtu arī valodu, sagatavotos studijām augstskolā šajā valstī.
Lai arī kā tiek pavadīts šis tukšais gads, tas noteikti ietekmē turpmāko karjeras ceļu.
Un ietekme var būt gan pozitīva (gada laikā jaunietis saprot, kur vēlētos iet studēt; ir sakrājis naudu studijām), gan negatīva (darbs – visbiežāk mazkvalificēts –, kuru jaunietis sācis strādāt, kļūst par prioritāti, gribas turpināt pelnīt naudu, un studijas tā arī netiek uzsāktas).
Mans viedoklis – izvēle paņemt tukšo gadu būtu atbalstāma tādā gadījumā, ja jaunietim ir mērķis un skaidrs plāns, ko darīt šajā laikā, un izpratne, kāpēc viņam tas nepieciešams. Tad tukšais gads netiks aizvadīts tukši, jo šajā laikā jaunais cilvēks attīstīs sevi, ceļos, apgūs ko jaunu, varbūt arī pastrādās, vārdsakot – būs nodarbināts ar ko noderīgu, izkopjot tādas mūsdienu darba tirgū nepieciešamas prasmes kā elastība, spēja būt patstāvīgam un atbildīgam, sava laika un darba plānošana. Taču, ja nav konkrēta plāna, kā aizpildīt savu gap year, es iesaku tomēr stāties augstskolā un mācīties, nevis nedarīt neko, izniekojot savu laiku.»