Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Deviņi mēneši ar ginekoloģi Daigu Baranovsku – 3. mēnesis

    Grūtniecība
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    30. oktobris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Lai kā vecāki jau gribētu zināt, kas viņiem gaidām – puisītis vai meitenīte, šajā grūtniecības laikā bērniņš savu dzimumu vēl slēpj. Par svarīgāko trešajā grūtniecības mēnesī stāsta ginekoloģe Daiga Baranovska.

    Ja topošo mammu iepriekš mocīja nelaba dūša un vemšana, lielākoties pēc 10.–12. nedēļas šie simptomi ātrāk vai lēnāk mazinās. Tām, kurām joprojām ir patiešām nopietna vemšana, kas ilgst vairāk par divām dienām un var sākt apdraudēt vispārējo veselību, jākonsultējas ar ārstu. Iespējams, viņš ieteiks speciālus medikamentus, varbūt intravenozo sistēmu, bet smagākos gadījumos būs jāpaguļ slimnīcā. Lai arī slikta dūša var būt ļoti nomācoša un nepatīkama sievietei, svarīgi apzināties, ka bērniņam tas nekādus draudus nerada. Ja iestājusies dvīņu vai trīnīšu grūtniecība, visas organisma reakcijas var izpausties divkāršā apjomā – gan nelabums, gan velkošas sāpes vēdera lejasdaļā –, taču tā nenotiek visām.

    Ja grūtniecei asiņo deguns un smaganas

    Reizēm grūtniecības laikā sievietei sāk asiņot deguns vai smaganas – tiklīdz tīra zobus, tā asiņo. Tas notiek asinsrites izmaiņu un gļotādas strukturālo īpatnību dēļ, kad visas gļotādas kļūst trauslākas. Tādēļ arī pēc mīlēšanās var parādīties smērēšanās, kuru izmeklējot nekādu vainu neatklāj. Ja ir intīmo gļotādu asiņošana, ieteicams kādu laiku atturēties no dzimumdzīves – lielākoties pēc trim grūtniecības mēnešiem smērēšanās mazinās. Ja asiņo smaganas, tāpat regulāri jātīra un jādiego zobi. Ievērojot atbilstošu un pareizu mutes dobuma higiēnu, asiņošana lielākoties pāriet pati no sevis.

    Trauslāka kļūst arī deguna gļotāda, un visbiežāk tas notiek ziemā, kad daļai sieviešu mēdz būt iesnas vai vienkārši lielāks vides kairinājums, kas gļotādu padara trauslāku un jutīgāku.

    Savu artavu dod centrālā apkure, kas sausina gaisu un gļotādu padara vēl trauslāku. Ko darīt? Degunā ieteicams pilināt vai pūst jūras ūdeni (Humer, Quixx, Free Nosal), mitrināt telpas, īpaši guļamistabu. Uz radiatoriem var likt slapjus dvieļus, istabas stūros – ūdens bļodas vai iegādāties gaisa mitrinātāju. Ja deguns asiņo atkārtoti, ieteicama otorinolaringologa konsultācija. Var papildus lietot C vitamīnu, kas stiprina mikroasinsvadus un mazina asiņošanu. Lai gan C vitamīnu parasti nevar pārdozēt, ieteicamā deva ir viens grams vitamīna dienā.

    Asinsspiediena izmaiņas grūtniecības laikā

    Iestājoties grūtniecībai, asinsspiediens lielākoties pazeminās. Tā notiek tāpēc, ka šajā laikā organismā ir augsta progesterona koncentrācija, bet tas atslābina visu: zarnu traktu, nieru, urīnizvadsistēmu, arī asinsvadu sieniņu gludo muskulatūru – asinsvadi paplašinās un samazinās spiediens, ar kādu sūknējas asinis.

    Šajā laikā vēl nevar pateikt, vai būs puisītis vai meitenīte, jo līdz 14. nedēļai dzimumorgāni vizuāli izskatās ļoti līdzīgi.

    Daiga Baranovska uzsver, ka tā ir organisma normāla reakcija, bet – līdz zināmai robežai: «Tām, kurām asinsspiediens parasti ir normāls, neliela tā pazemināšanās visdrīzāk būtiskus traucējumus neradīs un viņas to īpaši nejutīs. Bet tām, kurām spiediens jau ikdienā bijis pazems un līdz ar grūtniecību pazeminās  vēl vairāk, var būt reiboņi, nākt ģībonis, kādreiz arī sāpēt galva. Jāatzīst, ka galva var sāpēt arī tāpēc, ka spiediens paaugstinās, tāpēc pirms ārstē galvassāpes, noteikti vajadzētu izmērīt asinsspiedienu un saprast, vai tas ir par zemu vai augstu. Atkarībā no tā izšķirsies ārstēšanas taktika. Ja ir ļoti pazemināts asinsspiediens, var pieņemt, ka tas pasliktina arī mazuļa pašsajūtu, jo viņš saņem mazāk skābekļa, tomēr agrīnajā grūtniecības laikā tas nav tik svarīgi kā grūtniecības otrajā pusē.» Ko darīt, ja izmērot atklājas, ka asinsspiediens ir zems? Ja vienkārši sāp galva un jūtams slābanums, vienīgais objektīvais ārstniecības līdzeklis, ir kofeīnu saturoši dzērieni: kafija, tēja, kokakola. Grūtniecības laikā nav aizliegts lietot ne kafiju, ne tēju, ne mērenās devās arī kolu, taču jāvēro sava pašsajūta. Daļai grūtnieču pēc tases kafijas sāk ātrāk sisties sirds, parādās nelabums, nepatīk dzēriena garša. Ja tā ir, labāk no šiem dzērieniem atturēties, bet, ja viss kārtībā, var dzert. Daiga Baranovska arī iesaka: ja sāk reibt galva un sievietei ir sajūta, ka viņa tūlīt ģībs, vajadzētu nevis gaidīt krišanu, bet gan apsēsties vai apgulties. Arī uz ielas, sabiedriskajā transportā vai jebkur citur jāmeklē vieta, kur apsēsties, lai nenokristu. Ja arī sanāks noģībt, tas būs mazāk traumatiski.

    Izkusties, bet saprātīgi!

    Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem vai pārtraukšanās draudiem, vai citiem iemesliem, kuru dēļ jāievēro saudzējošs režīms, topošā mamma var turpināt ikdienas fiziskās aktivitātes saprātīgā formā. Vingrošana, joga, pilates, ūdens peldes un grūtnieču aerobika – to visu var darīt, taču sievietei pašai ir jāskatās, kā viņa tajā brīdī jūtas. Ja, veicot to pašu aktivitāti, ko līdz šim, sieviete jūt, ka kļūst smagi ar sirdi, sāk sāpēt vēders, reibt galva, tad grūtniecība noteikti nav laiks, kad sev nez ko pierādīt un sevi mocīt – slodze jāsamazina vai jāizvēlas mierīgākas un saudzīgākas aktivitātes. Grūtniecības laikā dakteri neiesaka lēkājošo slodzi: skriešanu, stepa aerobiku un tamlīdzīgi. Uzmanīgi jāizvērtē aktivitātes, kas saistītas ar augstāku traumatisma risku, – kalnu slēpošana, dēļošana, riteņbraukšana. Ja līdz šim sieviete gājusi pirtī, viņa to var darīt, bet nepārspīlējot un vienmēr vērtējot pašsajūtu. Ja pirtī vai pēc tās kļūst sliktāk, no tās jāatsakās. Ejot pirtī jāievēro trīs lietas: nekāpt uz augstākās lāvas, neiet maksimālā temperatūrā un nekādā gadījumā viena pati – ja sareibst galva vai notiek kas cits, lai vienmēr ir kāds, kas var sniegt palīdzīgu roku.

    Trešajā mēnesī bērniņš dzimumu vēl slēpj

    Mazulis trešajā grūtniecības mēnesī paaugas līdz 4,5–8,4 centimetriem, viņš turpina augt un attīstīties. Ap 12. nedēļu mazulis ir anatomiski izveidojies un viņam ir viss, kam jābūt, – galva, seja, sirds, kuņģa un zarnu trakts, urīnpūslis, nieres, dzimumorgāni. Tos sonogrāfiski jau var redzēt, taču pateikt, vai gaidāms puisītis vai meitenīte šajā laikā vēl nevar, jo līdz 14. nedēļai dzimumorgāni vizuāli izskatās ļoti līdzīgi. Lai gan grūtniecība var neveiksmīgi pārtraukties jebkurā grūtniecības laikā, 12 nedēļas uzskata par robežu, kad samazinās bērna zaudēšanas risks. Tas saistīts ar to, ka līdz šim laikam parasti izkristalizējas visas hormonālās un ģenētiskās problēmas, agrīnās infekcijas un tad veic pirmā trimestra skrīningu.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē