Interesanti, tomēr vairākums sieviešu pirmajā grūtniecības mēnesī vēl nemaz īsti nezina, ka ir stāvoklī. Daiga Baranovska skaidro: ja pārim ir regulāras intīmās attiecības, pateikt konkrētu dienu, kad notikusi apaugļošanās, īsti nevar. Ja pāris mīlējās, piemēram, 10. janvārī, tas vēl nenozīmē, ka šajā dienā arī notika apaugļošanās. «Jo apaugļošanās jau nenotiek makstī – spermatozoīdiem jānonāk olvadā, tad ovulējošo olšūnu, kas nokļuvusi vēdera dobumā, uzķer olvada bārkstiņas un aizvada līdz olvadam, kur notiek apaugļošanās. Apaugļotā olšūna vēl četras piecas dienas peld, kamēr nonāk dzemdes dobumā. Kad tā ir pieķērusies dzemdes dobuma sieniņai, kad sāk veidoties kopējā asinsrite, tikai tad sāk parādīties specifiskais grūtniecības hormons HCG, un tas nevar notikt ātrāk kā četras piecas dienas pēc apaugļošanās. Tā kā ovulācija notiek tikai otrās nedēļas beigās vai trešās nedēļas sākumā, pirmās divas nedēļas norit olšūnas attīstība, tad notiek ovulācija, apaugļošanās, un, kamēr apaugļotā olšūna piefiksējas un dod kādu signālu, reāli jau ir pagājušas četras nedēļas. Protams, intuīcija arī dara savu, un ir sievietes, kas lielo notikumu jūt, bet ne vienmēr,» atzīst ginekoloģe. Turklāt iepriekšminētie laiki atšķiras atkarībā no cikla garuma, jo ne visām sievietēm cikls ir tieši 21 vai 28 dienas.
Ir vai nav? Būs vai nebūs?
Vienīgais objektīvais kritērijs, pēc kā visā pasaulē nosaka grūtniecības laiku, – rēķina to pēc pēdējās mēnešreižu dienas. Daktere savā praksē gan ir pārliecinājusies, ka reizēm šis nav precīzākais rādītājs, tāpēc ieteicama pirmā trimestra ultrasonogrāfija, taču tā nav obligāta. Kopumā, ja sieviete nav izsargājusies, grūtniecība ir vienīgais un biežākais iemesls, kāpēc trūkst menstruācijas.
Ja pāris mīlējās, piemēram, 10. janvārī, tas vēl nenozīmē, ka šajā dienā arī notika apaugļošanās.
Protams, aptiekās vai citās tirdzniecības vietās var iegādāties grūtniecības testu – jo agrākā grūtniecības laikā to veic, jo svarīgāk, ka testam izmanto tikai rīta urīnu. Tāpat, ja grūtniecība ir tik tikko sākusies un rodas šaubas – esi vai neesi stāvoklī, mazulis aug vai neaug, iestājusies dzemdes vai ārpusdzemdes grūtniecība –, kā arī citās neskaidrās situācijās var nodot asins analīzes un pārbaudīt HCG – specifisku grūtniecības hormonu, kas nekādos citos apstākļos, izņemot grūtniecību, sievietes organismā neparādās. Kad HCG asinīs pārsniedz 25 vienības, tas sāk parādīties arī urīnā. Jo grūtniecības laiks lielāks, jo HCG līmenis augstāks. Taču Daiga Baranovska uzskata: nemitīgi veikt analīzes un sekot līdzi cipariem nav nekādas vajadzības. Ja pāris plāno bērniņu, ja kavējas mēnešreizes, viss notiks tik un tā, un kopumā vesela sieviete pirmajā grūtniecības mēnesī var nedarīt neko.
Simptomi nav obligāti
Vai pirmajā mēnesī, izņemot mēnešreižu trūkumu, parādīsies arī citi simptomi? Tas ir ļoti dažādi. Var būt un var nebūt, daļai tie uzradīsies tikai sešās septiņās nedēļās, bet būs sievietes, kurām vispār nebūs nekādu simptomu ne pirmajā, ne otrajā, ne arī trešajā grūtniecībā. «Visi grūtniecības simptomi ir nespecifiski, un neviens nav obligāts, izņemot menstruāciju trūkumu. Arī runājot par tām, sievietes reizēm saka: jā, bet man menstruācijas turpinājās! Ļoti reti šis apgalvojums ir korekts, jo asiņošana tomēr nav tāda kā parasti. Visbiežāk tā ir neregulāra smērēšanās, kas kavējusies, bijusi neliela, divas trīs dienas. Ja psiholoģiski grūtniecība bijusi izslēgta no apziņas, sieviete katru niecīgāko smērēšanos uztver par mēnešreizēm, kaut gan tā nav,» skaidro Daiga Baranovska.
Ja sieviete iepriekš smēķējusi, bet tagad viņai ir sajūta, ka to vairs nevar izdarīt, – tā var būt pirmā grūtniecības pazīme.
Kopumā grūtniecības izpausmes katrai ir individuālas. Kādai var parādīties grūtnieču nelabums vai iepriekš nemanītas, dīvainas reakcijas. Piemēram, izteikta vēlme vai riebums pret konkrētiem pārtikas produktiem vai gaisā virmojošām smaržām. Ja sieviete iepriekš smēķējusi, bet tagad viņai ir sajūta, ka to vairs nevar izdarīt, – tā var būt pirmā grūtniecības pazīme. Daļai sieviešu, līdzīgi kā pirms mēnešreizēm, piebriest un kļūst jutīgākas krūtis. Tomēr tas nav specifisks rādītājs, bet hormonāla reakcija, kad krūšu dziedzeri piebriest, reaģējot uz pieaugošu sievišķo hormonu, tai skaitā progesterona, koncentrāciju. Pēc šī simptoma vien nevar apgalvot, ka iestājusies grūtniecība.
Viss sākas no mazumiņa
Ceturtās grūtniecības nedēļas beigās bērniņš ir aptuveni divus milimetrus liels. Ap apaugļoto olšūnu sāk veidoties placenta un mazītiņš augļūdens pūslis, kā arī mazuļa nervu sistēma, plaušas, zarnu kanāls, āda, muskuļi un asinsvadi. Tas viss ir mikroskopisks, taču, kā atzīst Daiga Baranovska, viss sākas no mazumiņa, no vienas sēkliņas. Tāpēc tik būtiski kopš grūtniecības sākuma (vēl labāk – jau pirms tās!) apzināties, ka mazulis attīstās un aug jau kopš pirmajām apaugļošanās dienām. Ja mazulim ir kaut kādas veselības problēmas vai patoloģijas, tās ir jau uzreiz, jo pēc tam viņš tikai aug lielāks, izņemot centrālo nervu sistēmu, kas turpina dinamiski attīstīties visu grūtniecības laiku.
Ja ir aizdomas par grūtniecību, pēc iespējas ātrāk jāatmet smēķēšana un jāatsakās no glāzes vīna!
Tāpēc, gatavojoties bērniņa ieņemšanai un grūtniecības sākumā, noteikti rekomendē divas lietas. Kategoriski atteikties no jebkādiem kaitīgiem ieradumiem. Tas nozīmē, ka pēc iespējas ātrāk jāatmet smēķēšana un jāatsakās no glāzes vīna! Otrkārt, jāsāk papildus lietot folijskābi jeb B9 vitamīnu, jo tas nu reiz ir pierādīts un nepastrīdams fakts – nepietiekama folijskābes koncentrācija organismā būtiski paaugstina dažādu iedzimtu un ģenētisku slimību risku. Tāpēc B9 vitamīnu rekomendē pilnīgi visām sievietēm, kas grūtniecību tikai plāno vai jau ir stāvoklī. Lai cik pareizi un veselīgi sieviete ēstu, apēst tik daudz folijskābes, cik vajadzīgs, vienkārši fiziski nav iespējams. Savukārt attiecībās ar dzīvesbiedru, ja vien ārsts kādu iemeslu dēļ nav ieteicis saudzējošu vai gultas režīmu, var darīt visu to, ko pāris darīja iepriekš. Galvenais – lai abiem gan ikdienas saskarsme, gan intīmā tuvība sagādātu priekpilnus un harmoniskus brīžus.
Ārsts un analīzes var pagaidīt!
Ja sieviete, kurai ir aizdomas par grūtniecību, vēlas tam saņemt objektīvu apstiprinājumu vai kādus ieteikumus, bet kopumā jūtas labi un viņai nav nekādu veselības īpatnību vai īpašu sūdzību, pie ārsta būtu ieteicams doties tad, kad mēnešreizes kavējas apmēram divas trīs nedēļas. Tad tiešām objektīvi varēs pateikt, ka iestājusies grūtniecība, to varēs redzēt ultrasonogrāfijas izmeklējumā, vienlaikus pārliecinoties par to, ka process rit labi. «Ja sieviete atnāk un saka: vakar vajadzēja būt mēnešreizēm, bet šodien grūtniecības tests ir pozitīvs, mēs varam ieteikt atnākt pēc divām trijām nedēļām. Jo tehnoloģiskās iespējas ir tādas, kādas ir, un veikt izmeklējumus pirmajās nedēļās, nav lielas jēgas. Tāpēc optimālais laiks, skaitot no pēdējo mēnešreižu dienas, ir sešas septiņas nedēļas, kad var doties pie ārsta un kad informācija būs pilnīgāka un pietiekami pamatota. Izņēmums ir gadījumi, kad sievietei ir bijusi kāda smaga vai sarežģīta iepriekšējā pieredze, ja bijušas grūtības ieņemt bērniņu iepriekš, ja viņai ir veselības problēmas, ja bijušas ārpusdzemdes grūtniecības vai citi sarežģījumi, – tā ir cita situācija, un tad pie ārsta jādodas agrāk,» skaidro ginekoloģe.
Uzzini par svarīgāko nākamajos grūtniecības mēnešos!