Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Cik izmaksā bērnudārzs?

    Bērns
    Zane Kazāka
    Zane Kazāka
    27. jūlijs, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Esam izpētījuši, ar kādām izmaksām jārēķinās, ja bērns iet pašvaldības dārziņā, un kāds ir pašvaldības atbalsts, ja bērns apmeklē privāto dārziņu.

    Pašvaldību bērnudārzi

    Likums nosaka, ka pašvaldībai pirmsskolas vecuma bērniem ir jāspēj nodrošināt vietu pirmsskolas izglītības iestādē jeb bērnudārzā. Šādā gadījumā pašvaldība sedz visus ar uzturēšanu un izglītošanu saistītos izdevumus, izņemot ēdināšanu.

    Maksa par ēdināšanu

    Dažādās Latvijas vietās maksa par ēdināšanu bērnudārzos atšķiras. Dažviet pakalpojumu sniedz pašvaldība, citur – kāds ēdināšanas uzņēmums, citkārt līgums tiek slēgts starp ēdināšanas uzņēmumu un bērnu vecākiem. Ir pašvaldības, kurās ar domes lēmumu visos dārziņos ir noteikta vienāda maksa par ēdināšanu, bet ir novadi vai pilsētas, kur katrā dārziņā cena ir atšķirīga.

    Tāpat ir pašvaldības, kur maksa par ēdināšanu atšķiras atkarībā no bērnu vecuma – mazākiem bērniem ir mazākas porcijas, līdz ar to arī mazāk jāmaksā. Ar vislielākajām izmaksām par bērna ēdināšanu dārziņā jārēķinās Latvijas lielākajās pilsētās un novados, kas atrodas tuvu galvaspilsētai. Piemēram, Liepājā, Valmierā, Ķekavas novadā, Mārupes un Siguldas novadā maksa par ēdināšanu bērnudārzā var sasniegt vai pat nedaudz pārsniegt 50 eiro mēnesī. Pārsvarā maksa par bērna ēdināšanu ir 30 līdz 35 eiro mēnesī. Lielākoties bērnudārzos jāmaksā tikai par dienām, kad bērns ir apmeklējis pirmsskolas izglītības iestādi. Līdz ar to faktiskā summa katru mēnesi var atšķirties.

    Vairākas pašvaldības visiem bērniem dotē pusdienas, citas – konkrētu summu dienā (piemēram, Jelgavas novadā – 1 eiro dienā, Valkas novadā – 1,14 eiro dienā) vai arī samazina dienas kopējo maksu par noteiktiem procentiem (Siguldas novada iedzīvotājiem – 10%). Baltinavas novadā ar pašvaldības dotācijām mēneša maksa par bērna ēdināšanu dārziņā ir tikai 6–7 eiro mēnesī, savukārt Pāvilostas novadā un Stopiņu novadā visiem bērniem tiek nodrošinātas bezmaksas ēdienreizes.

    Atvieglojumi

    Liela daļa pašvaldību piedāvā īpašus nosacījumus ģimenēm, kas ieguvušas trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statusu. Visbiežāk tā ir 100% atlaide ēdināšanas pakalpojumiem (Jēkabpils, Daugavpils, Rundāles novadā, Babītes novadā u. c.). Citur, piemēram, Rojas un Dagdas novadā, ēdināšanas izmaksas tiek segtas daļēji, bet Kuldīgas novadā tiek izmaksāts pabalsts 180 eiro apmērā. Tāpat pašvaldības bieži finansē ēdināšanas izmaksas speciālajos bērnudārzos vai bērniem invalīdiem. Ir arī ļoti daudz pašvaldību, kas piedāvā atlaides daudzbērnu ģimenēm.

    Nosacījumi, ar kādiem ģimene var iegūt atlaides, ir dažādi – pārsvarā tās ir ģimenes ar trim un vairāk bērniem, kur katram bērnam, kas apmeklē dārziņu, iespējams saņemt 100% atlaidi ēdināšanai (Rīgā, Jēkabpilī, Liepājā, Cēsīs, Nīcas novadā, Balvu novadā, Rojas novadā un citur), savukārt Siguldas novadā atlaides tiek diferencētas atkarībā no bērnu skaita ģimenē. Dažās pašvaldībās tiek simtprocentīgi finansētas ēdināšanas izmaksas arī tiem bērniem, kas dzīvo audžuģimenēs vai ir aizbildniecībā (piemēram, Jēkabpilī un Jelgavas novadā). Savukārt Tukuma novadā īpaši tiek atbalstītas ģimenes, kurās bērns slimo ar celiakiju. Vairākas pašvaldības pilnībā apmaksā ēdienreizes bērniem no piecu gadu vecuma, kad iestājas obligātais sagatavošanas vecums skolai (Kuldīgas, Jelgavas, Aizputes, Rundāles, Balvu novadā u. c.).

    Privātie bērnudārzi

    Rīgā un Pierīgā, kā arī Latvijas lielākajās pilsētās parasti veidojas garas rindas uz pašvaldību bērnudārzu vietām. Lai risinātu šo problēmu, pašvaldības sadarbojas ar privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm. Pašvaldības var līdzfinansēt konkrētas vietas vecāku izvēlētajos privātajos dārziņos, bet var arī izveidot atsevišķas pašvaldības finansētas grupiņas privātajā iestādē (tādas grupiņas, piemēram, ir Ķekavas un Mārupes novadā).

    Katra pašvaldība individuāli saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem aprēķina, kādas ir izmaksas par vienu bērnu pašvaldības dārziņā, un tādējādi nosaka līdzfinansējuma summu, ko par vienu bērnu pārskaita privātajai iestādei. Līdz ar to līdzfinansējuma summas pašvaldībās var krietni atšķirties un katru gadu var mainīties, atkarībā no tā, kādas izmaksas par vienu bērnu pašvaldībai veidojušās iepriekšējā gadā. Būtiska ir nianse, ka līdzfinansējuma summa no bērna pusotra līdz četru gadu vecumam ir lielāka, bet pēc četru gadu vecuma – mazāka (obligātās izglītības vecumā bērniem līdzfinansējums ir samazināts par valsts budžeta mērķdotācijas apmēru). Ministru kabineta noteikumi arī nosaka, ka privātajai izglītības iestādei, izsniedzot vecākam rēķinu, ir jāatšifrē izmaksas pa izdevumu pozīcijām, kā arī jānorāda pašvaldības līdzfinansējuma un valsts budžeta mērķdotācijas apmērs vienam bērnam.

    Papildu izmaksas

    • Interešu izglītība
      Daudzos bērnudārzos (gan pašvaldību, gan privātajos) ir pieejami pulciņi, par kuriem jāmaksā papildu maksa. To piedāvājums un izcenojumi ir ļoti dažādi. Piemēram, Daugavpilī ir bērnudārzs, kas īsteno sporta programmu, bet Gulbenes novada dārziņos ir integrēta programma FasTracKids (holistiska izglītības programma).

      Ir dārziņi, kas piedalās Ekoskolu programmā (piemēram, Nīcas novadā), pastiprināti pievēršot uzmanību vides jautājumu apgūšanai. Ir arī pašvaldības, kurās interešu izglītības programmas nodarbības tiek apmaksātas (piemēram, Dagdas novadā tā ir ritmika un sajūtu studija, Rundāles novadā – peldēšana un kustību attīstības nodarbības ūdenī, Jelgavas un Siguldas novadā pieejami bezmaksas pulciņi pašvaldības iestādēs).
    • Transports
      Vienas no netiešajām izmaksām, kas var rasties, sākot bērnudārza gaitas, ir transporta izmaksas. Latvijas pašvaldības ar lielākām lauku teritorijām piedāvā vest bērnus uz dārziņu ar autobusu. Nīcas un Dagdas novadā tiek nodrošināts arī pavadonis, kas bērniem palīdz iekāpt un izkāpt no autobusa, kā arī pavada bērnus līdz grupiņai.

      Ja Rīgā un Pierīgā tuvējā apkaimē nav vietu pašvaldības dārziņā, privāto iestādi var izvēlēties arī citā novadā vai pilsētā, ja vien pašvaldība slēdz ar šo iestādi sadarbības līgumu. Šāds risinājums var atvieglot ģimenes loģistikas jautājumus, vedot bērnu uz dārziņu, kas ir tuvāk vecāku darbavietai.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē