– Kādas ir veselīgās robežas?
– Robežas ir vajadzīgas. Bērnam, ja nav robežu, bet ir visatļautība, var pat rasties sajūta, ka viņš nav pietiekami svarīgs, ka par viņu nerūpējas, un rasties aizdomas, kāpēc citiem bērniem mammas, piemēram, neļauj vakaros ilgāk palikt ārā, bet man – ļauj? Vai mammai vienalga, kas ar mani notiek?
Divu triju gadu vecumā bērns nepratīs izvērtēt sekas savai rīcībai, piemēram, ja to neizskaidro. Viņam pašam neienāks prātā, ka, ejot tālāk upē, kļūs dziļāks.
Robežu nospraušanā ļoti svarīgi atcerēties, cik vecs ir bērns un cik gadu viņam, arī skaidrot, kas ir tas, ko mazais drīkst un ko – ne. Divu triju gadu vecumā bērns nepratīs izvērtēt sekas savai rīcībai, piemēram, ja to neizskaidro. Viņam pašam neienāks prātā, ka, ejot tālāk upē, kļūs dziļāks. Robeža ir konkrēti norādījumi ar īsiem un vienkāršiem pamatojumiem, piemēram, nebāz pirkstus elektrības kontaktā. Jo sāpēs. Nebāz un sāpēs ir galvenie atslēgas vārdi. Tikai divi īsi vārdiņi, ko divgadnieks sapratīs. Katrā ģimenē jāatrod piemērotākais robežu plašums: tās nevar būt pārāk plašas un elastīgas, kad atļauj visu, bet nedrīkst būt arī otra galējība – šauras un nekustināmas robežas.
Kā mamma atļaušos uzsvērt – ja vecāki centīsies ievērot visu to, kas par robežu nospraušanu uzrakstīts grāmatās, viņiem jākļūst par supercilvēkiem. Ieteikumos teikts, cik svarīgi izvirzīt skaidrus robežu noteikumus, izskaidrot kāpēc tādas nepieciešamas, kādas būs sekas, runāt mierīgā balsī, nekliegt. Kad robežas tiek pārkāptas, runāt bez emocijām, vēsi, nosvērti un skaidrot, skaidrot, skaidrot…
Pēc dabas valdonīgiem vecākiem, kuriem ir pārliecība, ka viņi vislabāk zina, kā vajag, droši vien neizdosies gari un plaši bērnam skaidrot, kāpēc lietas jādara tā un ne citādi.
– Tas tāds ideāls, uz ko mums visiem tiekties…
– Visi esam cilvēki, turklāt katrs ar savu raksturu un temperamentu. Pēc dabas valdonīgiem vecākiem, kuriem ir pārliecība, ka viņi vislabāk zina, kā vajag, droši vien neizdosies gari un plaši bērnam skaidrot, kāpēc lietas jādara tā un ne citādi. Drīzāk viņi īsi norādīs, ko drīkst darīt, ko ne. Un viss. Iespējams, šie vecāki reaģēs agresīvāk brīdī, kad bērni pārkāps norunātos noteikumus.