Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Bērnam asiņo deguns. Iemesli un risinājumi.

    Bērni
    Zane Kazāka
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: shutterstock
    Ja mazajam deguns asiņo reizi pa reizei, tā ir samērā ikdienišķa parādība un par nopietnām veselības problēmām visdrīzāk neliecina. Bērniem deguna asiņošana lielākoties novērojama vecumā no 2 līdz 8 gadiem, un līdz 3 gadu vecumam katrs trešais to jau ir piedzīvojis, bet vecumā līdz 5 gadiem pusei bērnu kaut reizi ir asiņojis deguns.

    Biežākie iemesli

    Ārste Madara Minete skaidro, ka bērna deguna gļotāda ir ļoti plāna un, iespējams, nejauši saplīsis kāds kapilārs, kas atrodas pavisam tuvu tās virskārtai. «Visbiežāk izplatītais iemesls ir sauss gaiss telpās – tas sausina arī deguna epitēliju, īpaši apkures sezonas laikā, un gļotāda plīst. Pirmsskolas vecuma bērniem pietiekami biežs iemesls ir arī deguna bakstīšana, urbināšana. Tā deguna dobumā rodas nelielas traumas, kas neilgu laiku pēc satraumēšanas var sākt asiņot. Vecākiem bērniem pie vainas visbiežāk ir pārlieku stipra deguna šņaukšana.

    Asiņošana var sākties, arī aktīvi kustoties, kad iepriekš minēto iemeslu dēļ palielinās spiediens asinsvados.

    Retāk sastopams iemesls ir kāda infekcija, asins recēšanas traucējumi vai deguna anatomiskās īpatnības.»

    Kā rīkoties?

    Pirmkārt, pieaugušajam ir jāsaglabā miers, it īpaši, ja bērnam deguns asiņo pirmo reizi mūžā. «Bērns jūt, ja pieaugušais ir satraukts, un satraukums pārceļo arī pie mazā. Ir svarīgi bērnam paskaidrot, ka tā var gadīties, tas nav nekas ārkārtējs, kā arī iemācīt, kā šādā situācijā pareizi rīkoties,» stāsta Madara Minete, uzsverot – ja vien asiņošanas iemesls nav nopietna deguna trauma, vecāki var tikt galā pašu spēkiem. «Bērns ir jāapsēdina, viegli pieliecot galvu uz priekšu, lai novērstu asiņu norīšanu. Tad nāsis ir jāsatver ar pirkstiem un viegli jāsaspiež. Mazākiem bērniem to dara pieaugušais, lielāki bērni arī paši to var izdarīt. Šādi jāpasēž 15–20 minūtes, kamēr saspiestajā asinsvadā asinis sarecē un kapilārs aizveras. Deguns jātur saspiests visu šo laiku, neatlaižot. Papildus var uzlikt aukstu kompresi uz vaigiem un deguna. Tas palīdzēs sašaurināt asinsvadus. Ja pēc 20 minūtēm asiņošana tomēr turpinās, procesu atkārto vēlreiz. Ja ir iespējams, bērnam var piedāvāt padzerties ūdeni, jo šajā laikā nākas elpot caur muti.»

    Kad meklēt palīdzību?

    Parasti ar deguna asiņošanu var tikt galā pašu spēkiem, taču ir reizes, kad tomēr ir nepieciešama ārsta palīdzība. «Ja deguna asiņošana ir izteikti spēcīga, ja bērnam bijusi acīmredzama trauma, kuras dēļ deguns asiņo, kā arī mazais ir slābans, ar apgrūtinātu elpošanu, ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties! Ja asiņošana notiek bieži, bez skaidra iemesla, ja ilgst vairāk nekā 30 minūtes vai ja papildus parādās citi simptomi, piemēram, bērnam viegli veidojas zilumi, vai tuvam radiniekam ir konstatēta kāda asins recēšanas slimība, vēlams ieplānot vizīti pie ģimenes ārsta, lai tiktu skaidrībā, kas īsti par iemeslu biežai deguna asiņošanai,» stāsta daktere, uzsverot, ka pie ārsta noteikti jāvēršas tad, ja deguns bez acīmredzama iemesla asiņo zīdainītim. «Līdz divu gadu vecumam deguna asiņošana bērniem notiek ļoti reti, tas ir netipiski, tāpēc šajā gadījumā ārstam ir jāapsver, vai bērnam nav kāda nopietnāka slimība.»

    Kā stiprināt deguna gļotādu?

    Svarīgi mitrināt gaisu telpās, īpaši bērna guļamistabā nakts laikā. Var izmantot gaisa mitrinātāju, bet, ja tāds nav pieejams, uz radiatoriem var uzlikt bļodu ar ledu. Degunu laiku pa laikam var mitrināt ar jūras ūdens pilieniem – apmēram nedēļu kursa veidā. «Jūras ūdeni nevajadzētu lietot ilgstoši, jo ilgākā laikā arī tas sāk kairināt deguna gļotādu. Turklāt ar laiku deguns pierod, ka to papildus mitrina, un dabiski tas vairs nenotiek, un atkal sākas riņķa dancis ar sausas gļotādas problēmu. Protams, jāskatās, lai bērni nebāž degunā ne pirkstus, ne kādus priekšmetus, jāseko līdzi arī nagu garumam, regulāri tos apgriežot,» atgādina ģimenes ārste.l

    Ko nedrīkst darīt?

    Ja asiņo deguns, nekādā gadījumā bērna galvu nedrīkst gāzt atpakaļ! Ja to dara, tad asinis pa rīkles aizmugurējo sienu satek barības vadā, tālāk tās nokļūst kuņģī, sakairina kuņģa gļotādu un kairinājuma dēļ var izraisīt vemšanu. Nevajadzētu likt degunā arī vates vai papīra tamponus, jo brīdī, kad tos izņem, var rasties atkārtota asiņošana, kad tikko aizvilkusies brūce tiek atplēsta vaļā.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē