Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Augšana sāp – burtiski!

    Bērna veselība
    Zane Kazāka
    Zane Kazāka
    1. februāris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kā saprast, vai bērnam sāp kājiņas tādēļ, ka viņš aug, vai sāpes tomēr liecina par kādu nopietnāku slimību un steidzami jādodas pie ārsta? Noskaidrojam, kas ir augšanas sāpes un kā mazajam palīdzēt. Konsultē Una Lauga-Tuņina, bērnu endokrinoloģe Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

    Kas ir augšanas sāpes?

    Augšanas sāpes nav raksturīgas visiem bērniem, bet, ja tās liek par sevi manīt, tad notiek aktīvas augšanas periodos. Bērni par tām parasti sūdzas četru, piecu gadu vecumā, bet tās var atkārtoties arī pusaudžu gados. Bērni pirmsskolas vecumā lielākoties nespēj precīzi aprakstīt ne konkrētu sāpju vietu, ne sajūtu – viņi vienkārši saka, ka sāp kājiņas. Sāpēt var gan augšstilbi, gan ikri, paceles, arī pēdiņas. Augšanas sāpes bērni parasti izjūt vakaros (bet nekad no rīta!), daudzreiz tās par sevi atgādina naktīs, un mazajam sāpju dēļ var būt grūti iemigt.

    Ja tās ir augšanas sāpes, locītavas saglabā kustīgumu, kā arī nav jābūt nekādiem citiem slimības simptomiem.

    Kāpēc augšana sāp?

    Strauji augot garajiem kauliem, ne vienmēr šim procesam spēj adaptēties muskuļi, saites, asinsvadi un kaula apvalks jeb kaula plēve. Muskulatūra un saišu aparāts augšanas procesiem vienkārši netiek līdzi, tāpēc rodas sāpes. Ir pierādīts, ka bērni aug lēcienveidīgi un visstraujākā augšana notiek tieši vakaros (pēc plkst. 22.00), kad izdalās augšanas hormons. Hormoni var izdalīties mainīgās devās – tas izskaidro, kādēļ šīs sāpes ir epizodiskas. Kājas var pasāpēt vienu, divas dienas, tad sāpes pāriet. Pēc kāda laika tās atkal var atkārtoties, kamēr bērnam beidzas straujais augšanas periods. Ir teorija, ka šo sāpju rašanās saistīta ar iedzimtību, tāpēc, ja kāds no vecākiem bērnībā izjutis augšanas sāpes, ir lielāka varbūtība, ka arī bērniem tādas būs.

    Vai augšanas sāpes ir jāārstē?

    Augšanas sāpes nav jāārstē, tās ar laiku izzūd pašas. Lai vecākiem sirds būtu mierīga un viņi atšķirtu augšanas sāpes no citām sāpēm, vajadzētu noskaidrot, vai bērns patiešām pēdējā laikā ir strauji audzis. Izmēriet bērna augumu un salīdziniet mērījumu ar iepriekšējiem rezultātiem – 2 cm pusgadā nav straujš augšanas temps, bet 1 cm mēnesī gan.

    Kas var palīdzēt atvieglot augšanas sāpes?

    Bērna pašsajūtu var uzlabot viegla masāža, sildoša eļļa (piemēram, arnikas), viegla pastiepšana, sakarsētu ķiršu kauliņu (auduma maisiņā) uzlikšana sāpošajai vietai u. tml. Tā kā augšanas sāpes ir tikai vakarā, neliela masāža vai sildoša procedūra pirms miega var papildināt ikvakara rituālus – arī tajos vakaros, kad kājiņas nemaz nesāp. Ja sāpes ir izteiktākas, palīdzēs pretsāpju līdzekļi, visbiežāk šādos gadījumos iesaka lietot ibuprofēnu.

    Pazīmes, kas nav raksturīgas augšanas sāpēm

    • Apsārtums vai pietūkums sāpīgajā vietā
    • Paaugstināta ķermeņa temperatūra
    • Vispārēja slikta pašsajūta
    • Asimetriskas sāpes
    • Klibošana

    Cita veida sāpes locītavās un muskuļos

    • Veicot neierastu fizisku slodzi, normāla ir reakcija, ka pēc fiziskas piepūles kādu laiku ir jūtamas sāpes muskuļos (tajos sakrājas pienskābe un rada dedzinošu sajūtu).
    • Ja ir regulāra fiziskā slodzes (aktīvi treniņi), kas rada locītavu saišu pārslodzi, var izjust sāpes locītavu rajonā. Vairāk izteiktas tās būs bērniem ar locītavu hipermobilitāti (to var viegli pārbaudīt – ja bērns var pieliekt rokas īkšķi pie apakšdelma, tad locītavas ir hipermobilas). Arī šīs sāpes neprasa īpašu ārstēšanu, iespējams, nepieciešams cits treniņu režīms, rūpīgāka iesildīšanās pirms lielākām fiziskām aktivitātēm.
    • Reizēm sāpes ceļu locītavās, kas kombinējas ar krakšķēšanu kustoties, palīdz mazināt D vitamīna un kalcija lietošana. Pašlaik ir pieejama gana precīza D vitamīna noteikšanas metode, un augošiem bērniem endokrinoloģe iesaka vismaz divreiz gadā (rudenī un pavasarī) pārbaudīt D vitamīna līmeni asinīs. Nereti bērnam var būt gan D vitamīna un kalcija trūkums organismā, gan augšanas sāpes, taču tie nav savstarpēji saistīti faktori.
    • Neskaidrību un šaubu gadījumā par sāpēm kājās noteikti jākonsultējas ar bērna ģimenes ārstu. Svarīgi, lai vecāki rūpīgi novēro bērnu (kur tieši viņam sāp, cik ilgi, kādā diennakts laikā), piefiksē bērna uzvedību un ieklausās viņa teiktajā – tas var atvieglot sāpju diagnosticēšanas procesu un ātrāk saprast, kāda rīcība būtu vispiemērotākā.

    Kad jādodas pie ārsta?

    • Ja sāp vairākas locītavas, sāpes ir migrējošas, progresē, traucē kustībām, sāpes parādās arī dienas laikā vai novērojams rīta stīvums, tad ir nepieciešama reimatologa konsultācija. Iespējams, bērnam ir kāds autoimūns vai infekciozs iekaisums locītavās vai muskuļos.
    • Ja pusaudzim ir pastāvīgas sāpes kādā locītavā (gūžas vai ceļgalu), vispirms būtu jāapmeklē ortopēds. Šajā augšanas periodā var būt radušās specifiskas skrimšļu problēmas, un to izpētei, iespējams, nepieciešama rentgenoloģiska izmeklēšana.
    • Ja sāpīgajā vietā redzams apsārtums un pietūkums, bērns kustoties saudzē kāju, nekavējoties jādodas pie ķirurga vai uz tuvāko traumpunktu. Pieaugušie ne vienmēr zina, kad un kā bērns kritis vai sasities, un iespējams, kājā ir lūzums. Nopietnākos gadījumos var būt radies dziļāks iekaisums kaulā vai mīkstajos audos, kad vajadzīga tūlītēja rīcība,
    • Ja sāpes sākotnēji nav īpaši stipras, taču tās nepāriet, ir regulāras, pakāpeniski progresē, parasti vienpusējas, arī tad nepieciešama papildu izmeklēšana, jo šādi var sākties onkoloģiska slimība.

    Šajos gadījumos masāža parasti nepalīdz, tieši pretēji – tā var būt nepatīkama. Arī pretsāpju līdzekļi palīdzēs īslaicīgi, pēc tam sāpes atjaunojas ar iepriekšējo spēku.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē