Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • 8 jautājumi par nabassaiti

    Grūtniecība
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    28. augusts, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Nabassaite un placenta ir gaidāmā bērniņa dzīvības avots, jo nodrošina ar visu nepieciešamo, lai mazais mammas vēderā augtu un attīstītos. Kādi var būt riski, ja nabassaite ir pārāk īsa, nabassaitē ir divi, nevis trīs asinsvadi un ja bērniņš nabassaitē ir satinies? Uz jautājumiem atbild Rīgas Dzemdību nama vecmāte Baiba Zelka.

    Kurā grūtniecības nedēļā izveidojas nabassaite?

    Nabassaite veidojas vienlaikus ar placentu un savieno augli ar mammu. Pa nabassaiti bērniņš no mātes organisma saņem skābekli un barības vielas, kā arī izvada ogļskābo gāzi un vielmaiņas galaproduktus. Jau astotajā grūtniecības nedēļā ultrasonogrāfijā labi var saskatīt augli (kam jau izveidojušies visi galvenie iekšējie orgāni), kuru nabassaite savieno ar placentu. No placentas caur nabassaiti tiek nodrošināts, lai visu grūtniecības laiku bērns normāli attīstītos.

    Kādi var būt riski, ja nabassaite ir pārāk īsa?

    Nabassaite parasti ir 50 līdz 70 centimetru gara. Īsa nabassaite ir mazāka par 35 centimetriem. Nav iespējams ietekmēt to, cik gara vai īsa būs nabassaite. Ja ir īsa nabassaite (40 līdz 45 cm gara), visbiežāk bērniņa attīstība mammas puncī norit bez sarežģījumiem, bet var būt lēnāks bērna dzimšanas process (būtiski arī, kā novietojusies placenta, vai tā atrodas augstāk vai zemāk dzemdes dobumā). Ir gadījumi, kad dzemdību laikā nabassaite var arī notrūkt, bet, ātri reaģējot, iespējams novērst sarežģījumus, un viss beidzas labi. Ja ultrasonogrāfijā konstatēts, ka ir īsa vai ļoti īsa nabassaite, speciālists var ieteikt ķeizargrieziena operāciju.

    Kāpēc bērniņš satinas nabassaitē?

    Jo nabassaite garāka (tā var būt metru, pat pusotra metra gara), jo mazulim lielākas iespējas, mammas puncī ar to spēlējoties, ietīties tajā, kā arī veidot nabassaites mezglus. Ja mamma ir ļoti aktīva, arī bērniņš puncī līdz ar mammu dzīvo aktīvu dzīvi. Protams, fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā nav aizliegtas, un, kamēr sievietei ir enerģija un vēlme, var fiziski darboties, bet vēlams mierīgākā režīmā un īsāku laiku nekā līdz grūtniecībai. Visbiežāk bērns sapinas nabassaitē, ja ir atkārtota grūtniecība, tāpēc ka dzemdes muskuļi ir padevīgāki nekā pirmajā grūtniecībā un bērniņš, iespējams, ir mazāks nekā iepriekšējais, tad viņam ir lielākas iespējas mammas puncī brīvi kustēties un satīties nabassaitē.

    Kas ir nabassaites mezgli? Kāpēc tie veidojas?

    Ir īsti un neīsti nabassaites mezgli. Īstie mezgli veidojas, ja bērniņš ir izvēries cauri nabassaitei. Ja nabassaite ir gara, uz tās var izveidoties pat vairāki mezgli, taču visbiežāk šie mezgli netraucē ne bērna attīstībai, ne veiksmīgai piedzimšanai.

    Vai dzemdības, kur mazulim ap kaklu aptinusies nabassaite, ir bīstamas?

    Jo bērniņam vairāk vietas mammas puncī, jo viņš ir kustīgāks, un, ja nabassaite ir pietiekami gara, mazais tajā var satīties, bet tas nenozīmē, ka tā būs arī dzemdību dienā. Līdz dzemdībām bērns vēl daudzas reizes nabassaitē var satīties un attīties. To, vai nabassaite būs traucēklis dzemdību laikā, var konstatēt dzemdībās bērna izstumšanas fāzē. Ja bērniņš zina, ka var piedzimt, tad viņš piedzims. Ja dzemdību darbība kļūst lēnāka, viens no iemesliem var būt, ka nabassaite ap kādu bērna ķermeņa daļu (ne tikai ap kaklu, bet arī ap roku, kāju vai vidukli) ir aptinusies pārāk stingri un velk mazuli atpakaļ. Var būt arī tā, ka dzemdību laikā mazais ir satvēris nabassaiti plaukstā un cieši turas pie tās, kontrakcijas laikā nabassaiti stingri saspiežot. Ja nabassaite bērnam ir aptinusies ap kaklu pat vairākas reizes, bet nav nospriegota, uztraukumam nav pamata – bērniņš mammas vēderā neelpo caur degunu vai muti, bet caur nabassaiti. Tāpēc galvenais, lai tā nenospiežas un pa to var brīvi plūst skābeklis.

    Ja bērns ir tūpļa guļā un nabassaite viņam aptinusies ap kaklu, vai sieviete var dzemdēt pati?

    Šādos gadījumos tomēr neiesaka dzemdēt pašai. Ja mamma ļoti vēlas dabiskas dzemdības, iespējama augļa ārējā apgrozīšana. Ja tas neizdodas, drošāk tomēr veikt ķeizargrieziena operāciju. Iespējams, apgrozīšanu nevar veikt tāpēc, ka nabassaite ir par īsu.

    Kādi riski, ja nabassaitē ir divi, nevis trīs asinsvadi?

    Nabassaiti veido viena vēna un divas artērijas, kas ar placentas starpniecību nodrošina asinscirkulāciju starp mammu un bērniņu puncī. Var arī būt, ka nabassaitē ir tikai viena artērija un viena vēna. Tā daba ir izdomājusi – ja ir lemts, bērniņš mammas vēderā turpina attīstīties un, visticamāk, viņam nekādas veselības problēmas nākotnē nebūs. Šādos gadījumos ļoti jāseko līdzi, kā norit bērna attīstība grūtniecības laikā. Ja mazulim viss ir kārtībā, sieviete, visticamāk, varēs dzemdēt pati, un visbiežāk tā arī notiek. Bet, ja ir kādi sarežģījumi, jau laikus tiek noteikta ķeizargrieziena operācija.

    Kādēļ ir svarīgi, lai pēc bērna piedzimšanas nabassaite beidz pulsēt? Cik ilgu laiku tas prasa?

    Kad bērniņš piedzimst, viņš sāk elpot caur degunu, bet nabassaite vēl turpina piegādāt bērnam skābekli. Balstoties uz pasaulē pierādītiem pētījumiem, ir secināts, ka trīs līdz piecas minūtes pēc bērna piedzimšanas caur nabassaiti, kas vēl pulsē, mazulis saņem visvērtīgāko – skābekli, barības vielas, cilmes šūnas. Pēc tam nabassaites pulsēšana kļūst ritmiska. Kad nabassaite vairs nepulsē, tā noplok (to labi var saskatīt). Ja ir ķeizargrieziena operācija, arī tad vismaz pāris minūšu ļauj nabassaitei izpulsēt.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē