Šoreiz svarīgi runāt tieši par pirmās palīdzības aptieciņu. Protams, vislabāk par to atcerēties tikai saistībā ar gadskārtējo tehnisko apskati, taču dzīvē gadās visādi, un ir derīgi zināt, kas tajā aptieciņā ir un ko ar to var izdarīt.
Nevajag uzreiz iedomāties kādu šaušalīgu avāriju – šo aptieciņu var ļoti labi izmantot arī ikdienā, ja notiek kāda sīka sadzīves trauma.
Piemēram, ja no velosipēda nokritis bērns un nobrāzis ceļgalu, to vajag pārsiet, tad nav plākstera meklējumos izmisīgi jāskraida pa visu lauku īpašumu.
Citi lasa
Vajag tikai atcerēties, ka mašīnas bagāžniekā ir aptieciņa ar visu nepieciešamo un var to mierīgi izmantot. Tieši tam tā ir paredzēta.
No likuma viedokļa, pirmās palīdzības aptieciņai jāatbilst Latvijas Republikas Ministru kabineta 2010. gada 3. augusta noteikumiem Nr. 713. Aptieciņai ir LR Veselības ministrijas Katastrofu medicīnas centra atzinums par satura atbilstību Latvijas Republikas likumdošanai. Turklāt šāda aptieciņa ir izmantojama arī darba vietu komplektēšanai kā pirmās palīdzības sniegšanas līdzekļu minimums.
Jaunākajos Ministru kabineta noteikumos precizēts pirmās palīdzības aptieciņas saturs, nosakot, ka iepriekšējā viena vienreizējas lietošanas cimdu pāra iepakojuma vietā ir nepieciešami divi pāri un ir nepieciešama mākslīgās elpināšanas maska ar vienvirziena gaisa vārstuli iepakojumā iepriekšējās mākslīgās elpināšanas maskas iepakojumā vietā.
Tātad visām pie mums nopērkamajām likumam atbilstošajām pirmās palīdzības aptieciņām vajadzētu būt komplektētām vienādi.
Kā redzams, aptieciņā ir tikai pats vienkāršākais minimums pirmās palīdzības sniegšanai. Specifisku zāļu un instrumentu lietošana ir atstāta mediķu ziņā. Vēl var piebilst, ka visās autoskolās ir pirmās palīdzības sniegšanas kursi, kuros tiek apgūtas zināšanas, kas nepieciešamas medicīniskās aptieciņas lietošanai. Aptieciņu cenas parasti ir no 10 eiro un atkarībā no tirdzniecības vietas var pat dubultoties. Būtiskākā atšķirība starp dažādu ražotāju aptieciņām ir tikai iepakojums. Lētākās visbiežāk ir vienkāršā mīkstas plastmasas somiņā, bet dārgākās ir stingrā, izturīgā un izskatīgā plastmasas kastītē.
Pirmās palīdzības aptieciņas saturs un medicīnisko materiālu minimums:
- Vienreizlietojami cimdi iepakojumā – 2 pāri;
- Spraužamadatas –4;
- Šķēres (10–14 cm) ar noapaļotiem galiem – 1;
- Mākslīgās elpināšanas maska ar vienvirziena gaisa vārstuli iepakojumā – 1;
- Trīsstūrveida pārsējs (96 × 96 × 136 cm) iepakojumā – 2;
- Leikoplasts (2–3 cm) spolē – 1;
- Brūču plāksteri (dažādu izmēru) sterilā iepakojumā – 15;
- Tīklveida pārsējs Nr. 3 (40 cm) – 3;
- Marles saites (4 × 0,1 m) sterilā iepakojumā – 4;
- Marles saites (4 × 0,05 m) sterilā iepakojumā – 2;
- Pārsienamās paketes sterilā iepakojumā – 2;
- Marles komplekts (600 × 800 mm) sterilā iepakojumā – 1;
- Marles komprese (400 × 600 mm) sterilā iepakojumā – 1;
- Marles komprese (100 × 100 mm) sterilā iepakojumā – 5;
- Folijas sega (viena puse metalizēta, otra – spilgtā krāsā) iepakojumā – 1;
- Medicīnisko materiālu saraksts valsts valodā – 1