Vīrietis labprāt skatās uz augstpapēžu kurpēm un alumīnija riteņu diskiem, galu galā abi dara gaitu graciozu. Bet tikai tad, ja izskatās patiešām šiki. Vieglmetāla diski maksā dārgi, taču, lai atstātu iespaidu, par tiem regulāri un pareizi jārūpējas. Diskiem pamatīgi kaitē bremžu putekļi un ceļa netīrumi, arī ietvju apmales var radīt bīstamus skrāpējumus. Katrā mašīnas mazgāšanas reizē riteņi būtu pelnījuši individuālu aprūpi ar augstspiediena strūklu un suku.
Uzmanīgi ar ķīmiju: skābi saturoši tīrīšanas līdzekļi ir iedarbīgi, taču tie var kaitēt riteņa materiālam.
Daudz labāk lietot skābi nesaturošu līdzekli un aktīvāk izmantot muskuļu spēku. Nevajadzētu aizmirst par aizsargpārklājumu – tas atvieglos mazgāšanu nākamajā reizē un iekonservēs diskus visai sezonai. Bojājumu gadījumā, protams, ar mazgāšanu nepietiks. Mazākus defektus iespējams novērst pašrocīgi, bet lielākiem būs jāmeklē kurpnieka palīdzība. Tas ir īpaši aktuāli, ja ir vecāki diski, kuri, iespējams, nemaz vairs nav pārdošanā.
Galvenie padomi
- Ievērot lietošanas pamācību
Riteņu disku tīrīšanas līdzekļi mēdz būt dažādi. Strādājot noteikti jāizmanto cimdi. Ja līdzeklis satur skābi – arī aizsargbrilles. Līdzeklim nonākot saskarē ar ādu vai acīm, skartā vieta uzreiz jāskalo ar lielu daudzumu ūdens.
- Izvairīties no kļūdām
Augšējais attēls parāda, kas notiek, ja izvēlēts nepareizais tīrīšanas līdzeklis. Skābi saturošais šķīdums noārda aizsargkārtiņu, tādējādi pamatīgi sabojājot riteni. Šādu defektu varēs novērst tikai profesionālis.
- Nogaidīt, lai līdzeklis iedarbojas
Iedarbības laiks atkarīgs no izvēlētā tīrītāja un netīrības pakāpes. Uzmanieties: agresīvu tīrāmo līdzekļu gadījumā var noārdīties aizsargkārtiņa. Šiem līdzekļiem nevar ļaut iedarboties pārāk ilgi.
- Pareizo darbarīku izvēle
Kad iedarbības laiks beidzies, netīrumi jānoņem. Lielām virsmām var izmantot lielāku suku, bet grūti aizsniedzamās vietās netīrumus vislabāk iztīrīs zobu suka. Beigās viss jānoskalo ar tīru ūdeni.
- Atmiekšķēt lielos netīrumus
Pirmais solis līdz mirdzošiem riteņiem ir netīrumu izmērcēšana. Vispirms jānoņem bremžu putekļu un citu netīrumu kārta, to vislabāk izdarīt ar augstspiediena ūdens sūkni. Pēc tam uz riteņa jāuzpūš disku tīrāmais līdzeklis.
- Neaizmirst uzklāt aizsargkārtiņu
Kad virsma tīra, uz diska jāuzklāj aizsargkārta – vaska slānītis, kas ne tikai atvieglos tīrīšanu nākotnē, bet arī pasargās no ikdienas netīrumiem. Iedarbība ilgst maksimāli vienu sezonu.
Kosmētiskais remonts pašu spēkiem
Mazus skrāpējumus iespējams izlabot pašiem. Veikalā ir pieejami līdzekļi nelielu akmentiņu radītiem defektiem. Uzmanību: neprofesionāli drīkst labot tikai virspusējus defektus!
Remonts pie profesionāļa
Caurumu, skrāpējumu vai korozijas gadījumos jāiesaista speciālisti. Izlabot iespējams gandrīz katru defektu, kurš neiespaido diska strukturālo izturību. Ja ir plīsumi, lūzumi vai lieli caurumi, remonts nav iespējams, – tad līdzēs tikai riteņa maiņa.
Dārgo daudzdaļīgo riteņu gadījumā bojātās diska daļas iespējams nomainīt atsevišķi, tas palīdz ietaupīt naudu. Ja ir monolīto disku bojājumi, jāvaicā padoms meistaram, kurš novērtēs, vai vērts veikt remontu. Atkarībā no bojājuma smaguma izmaksas var svārstīties no 20 līdz 110 eiro.