Sākumā atbildēsim uz jautājumu, vai trusis vannošanai vispār ir paredzēts? Atbilde – trusi var vannot tikai nepieciešamības gadījumā, un, ja tādas nav, speciālisti to darīt neiesaka. Kāpēc?
- Biežas mazgāšanas rezultātā trusītis var zaudēt ādas aizsargslāni.
- Var sākt izkrist apmatojums, parādīties nieze. Trusis var arī saaukstēties. Parasti trusītis sevi pats sakopj, rūpīgi izlaizot kažociņu, un, ja vien viņam ir piemēroti dzīves apstākļi, viņš vienmēr būs tīrs.
- Bijuši gadījumi, ka milzīgā stresa dēļ trusis pēc mazgāšanās aiziet bojā.
Taču ir situācijas, kad zināšanas, kā mājas apstākļos nomazgāt dekoratīvo trusīti, lieti noder. Vannošanos garausim var sarīkot šādos gadījumos:
- tīrības uzturēšana – divas reizes gadā;
- kad trusītis ieguvis vai viņam draud karstuma dūriens;
- kad mīlulis ir sasmērējies tik ļoti, ka mitra salvete vien nepalīdzēs.
Kā vannot?
Trusi var mazgāt pilnīgi un daļēji. To izlemj saimnieks atkarībā no mīluļa psiholoģiskā un fiziskā stāvokļa. To izdarīt var mājas apstākļos, nomazgājot trusi vannā, tomēr biežāk šim mērķim tiek izmantota neliela bļoda.
- Pilnā mazgāšana
To veic tikai pilnīgi veselam garausim un tādam, kurš apstākļu maiņas dēļ nekritīs panikā.
Kas ir nepieciešams? Soli pa solim:
- Sagatavo bļodu ar siltu ūdeni (ne siltāku par 38–40 grādiem).
- Sagatavo speciālu šampūnu dzīvnieku mazgāšanai, kura sastāvā nav SLS (nātrija lauret/lauril sulfāts), jo tam ir nelabvēlīga ietekme uz ādu.
- Tāpat tev būs vajadzīgi vairāki dvieļi.
- Vienu no dvieļiem ieklāj bļodā ar ūdeni, lai garausim neslīd kājiņas.
- Pirms mazgā dzīvnieciņu, pārliecinies, ka telpā nav caurvēja – aizver vannasistabas durvis un visus logus, ja vannošana notiek citā telpā.
- Pasauc palīgu, kurš turēs zvēriņu (īpaši viņa ausis).
- Lēnītēm samitrini trusīša kažoku, akurāti to saziepē un iemasē. Pēc tam rūpīgi izskalo ar tīru ūdeni.
- Nekādā gadījumā nemitrini dzīvniekam galvu, jo īpaši – ausis. Sargi, lai dzīvniekam ūdens neiekļūtu arī acīs.
- Skalošanai vēlams izmantot nevis dušu, bet krūzīti ar ūdeni, lēnītēm to lejot un skalojot apmatojumu. Dušas strūkla var izbiedēt dzīvnieku.
- Pēc vannošanās garausi rūpīgi ietin dvielī un akurāti izslauki. Vēlams šo procedūru veikt vairākos dvieļos.
- Līdz pilnīgai izžūšanai paturi trusīti rokās. Nonākot uz grīdas, viņš var saaukstēties.
- Fēnu žāvēšanai vēlams neizmantot, jo vairums trušu no tā paniski baidās.
Ja tavs trusis ir pietiekami drošsirdīgs un no fēna skaņām nebaidās – ierīci izmanto vislēnākajā režīmā un turi to vismaz 50 cm attālumā. Atceries, ka trusīšu ādiņa ir daudz maigāka nekā cilvēkam un viņš var iegūt ādas apdegumus.
Nekādā gadījumā nemazgā trusi ar cilvēkiem domātu šampūnu!
- Daļēja mazgāšana
Lai stresa situāciju samazinātu līdz minimumam, trusi pilnībā var arī nemazgāt, nomazgājot vien kājiņas un dibenu. Jārīkojas kā iepriekšējā gadījumā – samitrini, ieziepē, noskalo un kārtīgi izžāvē. Vienīgi ūdenī atrodas tikai trusīša dibengals, viss pārējais paliek sauss. Procedūra jāveic, dzīvnieku turot rokās. Ja garausis ir padevies branga izmēra – būs nepieciešams palīgs, kurš pieturēs galviņu un raudzīsies, lai ūdens neiekļūst zvēriņam acīs un ausīs.
- Mazgāšana bez ūdens
Trusi var mazgāt arī bez ūdens. Kā? Šim mērķim eksistē speciālie sausie šampūni pūdera veidā, kurus izmanto arī suņu un kaķu apmatojuma kopšanai.